Aktuality |
A A A
|
V Praze se setkali jezuitští přátelé a spolupracovníciNeděle, 14.9.2014 Praha. Při příležitosti 200. výročí obnovení Tovaryšstva Ježíšova, které si letošního roku připomínáme, se v sobotu 13. září uskutečnila první Pouť jezuitských přátel a spolupracovníků ke sv. Ignáci do Prahy. Na programu byly komentované prohlídky nejvýznamnějších jezuitských památek v Praze, přednáška P. Miroslava Herolda SJ a slavnostní mše svatá.
Na pouť po stopách českých jezuitů v dobách minulých i současných se vypravilo na sto padesát zájemců ze všech koutů republiky. Kromě místních Pražanů na Ječnou v sobotu ráno dorazili také poutníci z Brna, Českého Těšína, Děčína, Klatov a Olomouce. Dopolední program se zaměřil na dějiny jezuitského řádu a tzv. první Tovaryšstvo, zatímco odpoledne bylo věnováno především tzv. druhému Tovaryšstvu a současnosti.
Po společném přivítání a úvodním slově v kostele sv. Ignáce se účastníci rozdělili do několika skupin, které zpravidla vedl jeden z českých jezuitů. Skupinky postupně poznávaly nejvýznamnější jezuitská místa v Praze: Klementinum s chrámem Nejsvětějšího Salvátora a kostel sv. Mikuláše na Malé Straně, jehož krásy jim odhalil mladý jezuitský historik Miroslav Herold. Pak již na ně čekalo pohoštění na nádvoří jezuitské rezidence na Ječné 2.
Odpolední program v kostele sv. Ignáce zahájila přednáška P. Miroslava Herolda SJ, která se zaměřila na zrušení a obnovení Tovaryšstva jako na podnět k osobní duchovní obnově. Pouť završila slavnostní poutní mše svatá. Celebroval ji český provinciál P. Josef Stuchlý SJ a koncelebrovalo osm jezuitů, kteří na pouť přijeli společně se svými farníky, přáteli a spolupracovníky z různých míst Čech, Moravy a Slezska. Ve svém kázání se představený českých jezuitů zaměřil na potřebu vděčnosti - za obnovu jezuitského řádu, za to, že jezuité dnes mohou v naší zemi působit, i za 25 let svobody, které si připomeneme letos v listopadu. Fotogalerie ZDE.
(smi)
odeslat článek vytisknout článek
|
Náš tip Michal Altrichter
Text o jednotlivých svátostech církve nabízí podněty k duchovnímu životu. Opírá se o předchozí zkušenost klasiků spirituální teologie. Jde o praktické uchopení tématu... více »
Tomáš Špidlík
V modlitbě stále znovu opakujeme prosbu Ježíšových učedníků: „Pane, nauč nás modlit se.“ Stejně jako apoštolům Ježíš celé církvi dává modlitbu Otčenáš. Nesytí duši spousta vědomostí, ale vnitřní procítění a zakoušení pravdy. V Otčenáši najdeme podněty, které pomáhají upřímně a hluboce prožívat to, co je nejdůležitější... více »
Úmysly Apoštolátu modlitby
Všeobecný úmysl: Budoucnost těch nejmladších
Aby každá země připravila nezbytné odpovídající kroky pro zajištění budoucnosti nejmladší generace, především těch, kteří nepřiměřeně strádají.
Národní úmysl: Ať se nám všem daří žít z moci Boží milosti a ať přinášíme dobré ovoce Božího Ducha pro tento svět.
více »Nejbližší akce více »Nejbližší duchovní akce více »
|