Články / Rozhovory Dnes je 28. 11. 2023  
      English  RSS 
Aktuality
Články
Rozhovory
Názory
V médiích
Nové knihy
Dokumenty

Kdo jsme
Aktivity
Domy, kontakty
Akce

Jezuitou dnes

Kalendárium
Galerie
Online rozhovory
Humor
Kniha návštěv
Podpořte nás
Odkazy
Rozhovory

         A     A     A

Duchovní vůdce, který má blízko k maličkým

Pátek, 13.3.2015
Rozhovor s šéfredaktorem časopisu La Civiltà Cattolica Antoniem Spadarem

Redakce Jesuit.cz

V pátek 13. března si připomínáme druhé výročí zvolení argentinského kardinála Jorge Maria Bergoglia na papežský stolec. Při této příležitosti poskytnul Vatikánskému rozhlasu rozhovor šéfredaktor časopisu italských jezuitů La Civiltà Cattolica Antonio Spadaro, autor rozhovoru s papežem Františkem U mne je vždy otevřeno. Spadaro poukázal na mnohostranný pontifikát papeže Františka, který zdůrazňuje poselství o Božím milosrdenství a vyznačuje se novým jazykem, jenž dává najevo jasné vedení a zároveň je srozumitelný všem.


Jaké období prožívá katolická církev v okamžiku, kdy si připomínáme druhé výročí pontifikátu papeže Františka?

Je to velmi intenzivní období. Uskutečňují se různé procesy, které zahájil papež František, zvláště synodní proces, jenž pro něj má mimořádný význam. Celá církev je tedy v pohybu, nejen proto, aby reflektovala, ale také aby shromáždila své zkušenosti. Z tohoto pohledu je vedení papeže Františka velmi důležité, protože z morálního hlediska je to vedení seshora, zároveň je ale schopno vyvolat reflexi zespodu. Dále je to velmi intenzivní historické období, plné zajímavých aspektů, ale také napětí, které je zvláště tíživé na Blízkém východě. Klíčové slovo, které v tom všem papež používal během svých mezinárodních cest, bylo „harmonie“.

Na co jste myslel 13. března před dvěma lety, když byla oznámena volba tehdejšího kardinála Bergoglia papežem? Byl jste překvapený?

Naprosto překvapený! Dokonce si vzpomínám, že půl hodiny před volbou se mě jeden komentátor dění ve Vatikánu zeptal, jestli by zvolení Bergoglia mohlo být reálná. Řekl jsem mu, že samozřejmě ne, že je to naprosto nemyslitelné. Bylo to velké překvapení, velký úžas, po kterém následovalo další překvapení, když jsem viděl, jak se tento muž chová a jaká slova říká. Byl to tedy zážitek absolutního úžasu.

Jaké jsou nejvýznačnější rysy pontifikátu papeže Františka?

Je jich mnoho. Řekl bych, že je to mnohostranný pontifikát, abych použil obraz, který je papeži velmi drahý. Skutečnost, která na mě v tomto okamžiku působí obzvláště, je rozměr jazyka. Jazyk papeže má velmi blízko k lidem, společnému cítění, řekl bych téměř k jazyku ulice, takže mu všichni rozumí. A přesto, tento tak prostý a tak důvěrně známý jazyk vyjadřuje velkou schopnost být průvodcem, být vůdcem. Vzpomínám si mimo jiné, že jeden muslimský vůdce, který papeže Františka poznal už dříve, mi řekl, že jeho zvolením v roce 2013 svět získal vůdce. Tedy nejen vůdce pro katolíky, ale osobnost, která je schopná říci něco, co má morální význam pro všechny.

Papeže Františka lze podle vás považovat za pohodlného či nepohodlného papeže?

Není ani pohodlný ani nepohodlný. Je to papež, jakého považuji za příhodného pro dobu, ve které žijeme. Koneckonců, pokud se na to podíváme očima víry, Pán se v současné době stará o svou církev tím, že jí dává průvodce, kterého potřebuje k tomu, aby na své cestě mohla jít dál. Takže, řekl bych, toho správného průvodce, který má rysy „pohodlnosti“ v tom smyslu, že lidé se nacházejí v jeho slovech, chápou ho a rozumí jeho poselství. „Nepohodlný“ je papež František v tom, že jeho poselství zjevně není „sladkým“ poselstvím, ale vyzývá k závazku, ke každodennímu boji.

Jak hodnotíte veřejné intervence papeže Františka, které učinil ve svých spisech, katechezích či projevech během svých cest po Itálii a v zahraničí?

Mám pocit, že nejhlubší důvod, který vede papeže Františka k tomu, aby promlouval, je, že chce, aby lidé pocítili Boží milosrdenství: to pořád opakuje, různými způsoby a v mnoha kontextech. To znamená, že Bůh není Bohem, který trestá, který nad vším dohlíží a vše ostře kritizuje, ale je to Bůh, který nabízí milosrdenství a především lidi přijímá, bez ohledu na jejich životní stav. Řekněme tedy, že tím motorem, základním impulzem jeho učení je misionářský impulz, který je schopen dát člověku pocítit Boží náruč, jež objímá každého.


Zdroj: RaVat


 odeslat článek     vytisknout článekSouvisející články
25.10.2023 Směrem k církvi, která se modlí, je pokorná a naslouchá
23.10.2023 Pro naši hlubší účast na synodě ještě není pozdě
19.10.2023 Synodální církev od nejstarších křesťanských komunit až po současnost
11.10.2023 Duchovní cvičení před zahájením synody
5.10.2023 Rozlomit sedmou pečeťNáš tip

Modlitba, která mi změnila život

Jim Manney

Pro mnoho lidí je modlitba dost obtížná záležitost. Co by se ale stalo, kdybyste objevili jednoduchou modlitbu, která to změní a přivede vás ke zdroji Boží přítomnosti ve vašem životě? Znalec spirituality Jim Manney představuje…
více »

Úmysly Apoštolátu modlitby

Úmysl papeže
Za papeže
Modleme se za Svatého otce, aby při plnění svého poslání i nadále s pomocí Ducha Svatého doprovázel svěřené stádo ve víře.

Národní úmysl
Za ty, kdo nežijí svou víru
Modleme se za ty, kdo nežijí podle svého křtu, aby je síla přijaté svátosti přivedla k činnému životu s Bohem.

více »

Nejbližší akce

Reportáž České televize o předání humanitární sbírky na Ukrajině


Adventní koncert


více »

Nejbližší duchovní akce

Duchovní obnova pro seniory


Adventní duchovní obnova pro všechny


Duchovní obnova pro členy Matice svatohostýnské


Adventní duchovní obnova pro všechny


více »

Kalendárium

Památka Edmunda Kampiána, Roberta Southwella a druhů

Svátek sv. Františka Xaverského


JESUIT.CZ © 2006 Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova, Ječná 2, 120 00 Praha 2   webmaster: Tomáš Novák   design: Jozef Murin, Lukáš Kratochvil