Aktuality |
A A A
|
Odborníci si připomněli jezuitského matematika Jakuba KresuSobota, 10.10.2015 Smržice. Při příležitosti 300. výročí úmrtí významného českého jezuity Jakuba Kresy se v pátek 9. října ve Smržicích na Hané uskutečnil odborný seminář věnovaný osobnosti tohoto profesora matematiky, diplomata a intelektuála 17. století. Na semináři vystoupila řada předních českých i zahraničních historiků a matematiků.
V pátek 9. října si hanácká obec Smržice nedaleko Prostějova připomněla svého patrně nejvýznamnějšího rodáka, Jakuba Kresu (1648–1715), jezuitu a profesora matematiky, který vyučoval na univerzitách v Olomouci, Praze, Madridu a Cádizu. Při příležitosti 300. výročí jeho úmrtí, které připadlo na 28. července tohoto roku, uspořádaly Obecní úřad ve Smržicích a Univerzita Palackého v Olomouci odborný seminář, věnovaný Kresově osobnosti a jeho době. Na semináři promluvili čeští i zahraniční odborníci na dějiny matematických věd i jezuitského řádu.
„Seminář byl určený pro odbornou veřejnost. Cílem bylo připomenout tohoto velkého člověka a myslitele, jemuž se v tuzemsku zatím nevěnovala dostatečná pozornost,“ uvedl pro olomoucký Žurnál Univerzity Palackého hlavní organizátor konference Aleš Lebeda z Přírodovědecké fakulty UP. „Snažili jsme se rovněž jeho život a dílo zarámovat do kontextu tehdejší doby,“ dodává profesor Lebeda, který působí také na smržickém obecním úřadě.
Vynikající vědec a skvělý didaktik
Seminář zahájila promluva někdejšího provinciála českých jezuitů Františka Hylmara, který načrtnul vztah současného Tovaryšstva k vědě a víře. Následující příspěvky zasadily Kresovu osobnost do kontextu tehdejší doby. Literární vědec Jiří Fiala z Univerzity Palackého vyložil situaci v Evropě po třicetileté válce a Ivana Čornejová z Univerzity Karlovy v Praze pojednala o tehdejším Tovaryšstvu. Kresovu životní pouť pak nastínil hlavní organizátor semináře Aleš Lebeda.
Popolední blok se zaměřil na Kresovo působení na poli matematiky. První ze zahraničních hostů, Miroslav Morovics ze Slovenské akademie věd v Bratislavě, nastínil pozici matematických věd na jezuitských univerzitách. Ján Gunčaga z Katolické univerzity v Ružomberku a Waclaw Zawadowski z Polské asociace učitelů matematiky ve Varšavě se zaměřili na některé aspekty Kresova příspěvku pro rozvoj matematického myšlení. „Kresa posílil evropskou vzdělanost tím, že přeložil Eukleidovy Základy geometrie. Navíc byl ale i skvělý didaktik, což prokázal ve svém hlavním díle,“ zdůraznil docent Gunčara. „Určil ho pro publikum, které matematické vzdělání nemělo. Hlavní část práce je úvod do sférické geometrie a má vysokou didaktickou hodnotu. Hodil by se i pro vzdělávání budoucích učitelů matematiky,“ domnívá se Gunčara. Hispanista a historik umění Pavel Štěpánek se pak soustředil na Kresovo působení ve Španělsku.
Celý seminář zakončilo slavnostní odhalení obnovené pamětní desky Jakuba Kresy na jeho rodném domě ve Smržicích.
Eukleides Západu
Jakub Kresa se narodil 19. července 1648 ve Smržicích. Vystudoval gymnázium v Brně a v devatenácti letech vstoupil do Tovaryšstva Ježíšova. Po studiích matematiky a teologie v Praze byl v roce1680 vysvěcen na kněze. Roku 1682 začal přednášet matematiku na univerzitě v Olomouci a později v Praze.
V roce 1686 odešel na univerzitu do Madridu, kde vyučoval patnáct let; podle potřeby přednášel také na královské námořní škole v Cádizu. S výjimkou tříletého pobytu v Praze působil ve Španělsku až do roku 1713. Za svou práci na poli matematiky, a zejména díky překladu Eukleidových Základů do španělštiny, byl nazýván „Eukleidem Západu“. Po návratu do vlasti odešel do Brna, kde 28. července 1715 umírá. Jeho tělo odpočívá v kryptě jezuitského kostela Nanebevzetí Panny Marie v Brně. Kresovo jméno nese jedna z ulic obce Smržice.
Zdroj: Obecní řad Smržice, Žurnál UP.
Program ke stažení ZDE. Fotografie si můžete prohlédnout ve fotogalerii.
(smi)
odeslat článek vytisknout článek
|
Náš tip Jim Manney
Pro mnoho lidí je modlitba dost obtížná záležitost. Co by se ale stalo, kdybyste objevili jednoduchou modlitbu, která to změní a přivede vás ke zdroji Boží přítomnosti ve vašem životě? Znalec spirituality Jim Manney představuje… více »


Úmysly Apoštolátu modlitby
Úmysl papeže
Za osoby se zdravotním postižením
Modleme se, aby lidé se zdravotním postižením byli v centru pozornosti celé společnosti a aby instituce podporovaly programy začleňování, umožňující jejich aktivní účast.
Národní úmysl
Za lidi bez naděje
Modleme se za všechny, kdo jsou zklamaní, unavení a bez naděje, aby pro ně bylo adventní a vánoční období časem nového světla.
více »
Nejbližší akce více »
Nejbližší duchovní akce
více »
|