Články / Aktuality Dnes je 4. 12. 2022  
      English  RSS 
Aktuality
Články
Rozhovory
Názory
V médiích
Nové knihy
Dokumenty

Kdo jsme
Aktivity
Domy, kontakty
Akce

Jezuitou dnes

Kalendárium
Galerie
Online rozhovory
Humor
Kniha návštěv
Podpořte nás
Odkazy
Aktuality

         A     A     A

Nový bulletin o jezuitském školství

Pondělí, 26.10.2015
Praha. Na konci října vychází další číslo bulletinu Jezuité. Nedlouho po zahájení nového školního a akademického roku se tentokrát zaměřuje na školství a ignaciánskou pedagogiku. Přibližuje poslání a činnost jezuitské základní školy Nativity v Děčíně, ohlíží se nad dějinami jezuitského školství a zamýšlí se nad jeho výzvami v současné době. V rozhovoru čísla přibližuje osobnost Josefa Čunka, který letos v červnu oslavil dvě významná jubilea.


Rubrika Spiritualita přináší nahlédnutí do každodenního života různých jezuitských komunit a jeho proměn ve druhé polovině 20. století. V úvodním příspěvku k tématu čísla se Robert Svatoň z olomouckého Centra Aletti zamýšlí nad tím, jak může jezuitské školství, vyrůstající z více než čtyři a půl staletí dlouhé tradice, obstát tváří v tvář výzvám dnešní doby. V anketě se absolventka jezuitské školy Nativity v Děčíně Anna Chmelařová a tamní učitelka angličtiny Beth Tonder dělí o svou osobní zkušenost s jezuitským školstvím.

V prvním, tematickém, rozhovoru přibližuje činnost školy Nativity její ředitelka Jindřiška Vopatová. Prozrazuje, jak se učitelům spolupracuje s jezuity, jak se do výchovy dětí promítá ignaciánská spiritualita i jakým výzvám škola v současné době čelí. Ignaciánská pedagogika je „velice přirozená, vychází z touhy člověka po lásce, osobním vztahu s Bohem a konání dobra,“ uvádí ředitelka jediné školy, kterou v českých zemích po 2. světové válce založilo Tovaryšstvo Ježíšovo.

V článku Děti mě toho hodně naučily vzpomíná na první rok své magisterky strávený ve škole Nativity scholastik Jiří Hebron. K tématu čísla se váže také studie Jezuitské školství včera a dnes z pera jezuity Václava Umlaufa, který má bohaté zkušenosti z oblasti církevního i státního školství a v současné době vyučuje na Technické univerzitě v Liberci.

Rozhovor čísla je nadepsán Důvěra roste z vděčnosti a přibližuje osobnost jezuity Josefa Čunka, který letos v červnu oslavil své šedesáté narozeniny a třicet let kněžství. Rektor kostela sv. Ignáce v Praze přibližuje prostředí, které jej v mládí formovalo, či svou cestu do Tovaryšstva a dělí se i o to, kdo ho v životě inspiroval a inspiruje. „Všem moc kladu na srdce, aby se jednoduše naučili (…) usínat s vděčností za tolik minizázraků prožitých během dne a probouzet se s důvěrou, že nejdu do neznáma budoucnosti sám,“ obrací se na čtenáře otec Čunek.

Rubrika Představujeme přináší medailonky našich tří nových scholastiků, kteří letos v září a říjnu složily první sliby, Prokopa Jandy, Václava Novotného a Samuela Prívary.

Rubrika Nové knihy nabízí recenzi díla kardinála Tomáše Špidlíka a jeho žáka Marka I. Rupnika "Integrální poznání. Symbol jako nejdokonalejší výpověď", které vydalo olomoucké nakladatelství Refugium. Následují stručné anotace knihy "Spiritualita třetího věku" francouzského jezuity Henriho Sansona a knižního vydání rozhovoru italského jezuity Antonia Spadara s papežem Františkem "U mě je vždy otevřeno". Číslo uzavírají zprávy ze života řádu u nás i ve světě.


Bulletin si lze zdarma vyžádat v místech, kde u nás jezuité působí, nebo objednat na adrese redakce(zavináč)jesuit.cz. Archiv čísel z let 2005-2015 je k dispozici ZDE.

(smi)


 odeslat článek     vytisknout článekSouvisející články
4.7.2022 Těšte se na druhé letošní číslo bulletinu Jezuité
22.3.2022 Nové číslo bulletinu Jezuité hovoří o misijním poslání
31.12.2019 Poslední letošní číslo bulletinu už i ve webovém archivu
29.7.2019 Vyšlo dvojčíslo bulletinu o odkazu Tomáše Špidlíka
28.3.2019 První letošní číslo o duchovním rozlišováníNáš tip

Vánoční dárky od Pána Boha

Adolf Kajpr

Vánoční dárky jezuitského svědka víry Adolfa Kajpra (1902–1959) přinášejí krátký výběr z jeho promluv a textů na téma vtělení a narození Ježíše Krista. Mistrný kazatel i redaktor…
více »

Breviář

Kompletní online verze jezuitského breviáře v češtině

Na webu breviar.cz nyní můžete najít kompletní online verzi jezuitského breviáře v češtině. Ve spodní části stránky vyberte v roletce možnost „s vlastními texty jezuitského řádu (SJ)“ a stiskněte tlačítko „Potvrdit“.

Úmysly Apoštolátu modlitby

Úmysl papeže Za organizace dobrovolníků
Modleme se, aby rozvojové a dobrovolnické organizace nacházely osoby ochotné zapojit se do společného dobra a neustále hledat nové způsoby spolupráce na mezinárodní úrovni.
Národní úmysl Za návštěvníky půlnočních bohoslužeb
Modleme se za ty, kteří o Vánocích navštíví naše kostely, aby se nechali proniknout radostnou zvěstí.
více »

Nejbližší akce

Setkání pro zájemce o Tovaryšstvo


Osvícenská proměna náboženského života


Adventní koncert


více »

Nejbližší duchovní akce

Duchovní obnova pro hasiče a členy Matice svatohostýnské


Adventní duchovní obnova pro všechny


Ignaciánské exercicie


Duchovní cvičení pro všechny, kteří přijali svátosti církve v dospělosti


více »

JESUIT.CZ © 2006 Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova, Ječná 2, 120 00 Praha 2   webmaster: Tomáš Novák   design: Jozef Murin, Lukáš Kratochvil