Články / Aktuality Dnes je 4. 12. 2022  
      English  RSS 
Aktuality
Články
Rozhovory
Názory
V médiích
Nové knihy
Dokumenty

Kdo jsme
Aktivity
Domy, kontakty
Akce

Jezuitou dnes

Kalendárium
Galerie
Online rozhovory
Humor
Kniha návštěv
Podpořte nás
Odkazy
Aktuality

         A     A     A

Zemřel kardinál Ján Chryzostom Korec

Pondělí, 26.10.2015
Nitra. V sobotu 24. října ve věku 91 let zemřel kardinál Ján Chryzostom Korec, emeritní nitranský biskup a člen jezuitského řádu. Soustrastný telegram zaslal předsedovi Biskupské konference Slovenska, arcibiskupovi Stanislavu Zvolenskému, také papež František. Pohřeb zesnulého slovenského kardinála se bude konat v sobotu 31. října v nitranské katedrále, zádušní liturgii bude sloužit krakovský arcibiskup, kardinál Stanislav Dziwisz.


Jezuitský kardinál Ján Chryzostom Korec, jedna z největších osobností v dějinách slovenské církve, zemřel v Nitře v sobotu 24. října po půl druhé odpoledne. „S bolestí jsme přijali zprávu o odchodu tohoto velkého svědka nezlomné víry, ke kterému chováme obdiv a úctu,“ uvádí na stránkách Konference biskupů Slovenska její předseda, bratislavský arcibiskup Stanislav Zvolenský.

V pondělí 26. října zaslal arcibiskupovi Zvolenskému soustrastný telegram papež František. Zesnulého slovenského kardinála v něm označil za „neohroženého svědka evangelia a odvážného obránce křesťanské víry a práv člověka“. „Přestože byl dlouhá léta vězněn a nebylo mu dovoleno zastávat biskupský úřad, nikdy se nenechal zastrašit a neustále dával zářivý příklad pevnosti, důvěry v Boží prozřetelnost a věrnosti Petrovu stolci,“ píše ve svém v telegramu Petrův nástupce. „Vzdávám díky Pánu, že daroval církvi tohoto výjimečného kněze a biskupa a modlím se k Bohu, aby tohoto svého dobrého a věrného služebníka po tolika utrpeních přijal do věčné radosti“, pokračuje Petrův nástupce.

Pohřeb kardinála Korce se bude konat v sobotu 31. října v 11 hodin v katedrále sv. Jimrama v Nitře. Zádušní liturgii bude sloužit krakovský arcibiskup, kardinál Stanislav Dziwisz. Kardinálovy tělesné pozůstatky pak budou uloženy v dolní lodi nitranské katedrály.

Neohrožený obránce křesťanské víry a práv člověka

Kardinál Ján Chryzostom Korec se narodil 22. ledna 1924; jako patnáctiletý vstoupil v Ružomberku do Tovaryšstva Ježíšova. Po rozpuštění řeholních společenství komunistickým režimem byl 1. října 1950 v Rožnavě tajně vysvěcen na kněze. O rok později, po uvěznění a internaci téměř všech oficiálních biskupů, byl 24. srpna 1951 ve dvaceti sedmi letech biskupem Pavlem Hnilicou tajně vysvěcen na biskupa. Biskupskou ani kněžskou službu však nesměl vykonávat veřejně. Pracoval jako dělník a tajně vyvíjel aktivní apoštolskou činnost.

V roce 1960 byl kvůli náboženské činnosti mezi studenty zatčen a za vlastizradu odsouzen na dvanáct let vězení. Držen byl ve věznicích v Praze na Pankráci a Ruzyni a ve Valdicích. Z vězení se vrátil roku 1968 a i přes podlomené zdraví se zapojil do obnovy náboženského života.

Roku 1969 vycestoval do Říma, kde jej na osobní audienci přijal papež Pavel VI., který mu odevzdal biskupské insignie. Po návratu do vlasti mu byl opětovně odňat státní souhlas k výkonu duchovní služby, a proto v apoštolátu pokračoval tajně a nadále vykonával dělnické profese, mj. působil jako opravář výtahů v Petržalce. V tehdejším Československu, ovládaném komunistickým režimem, byl jednou z hlavních postav boje katolické církve za svobodu a demokracii. V době svého tajného biskupského působení vysvětil 120 kněží. Věnoval se literární činnosti, je autorem nejméně šedesáti děl s převážně duchovní tématikou.

Po pádu totalitního režimu se nejdřív v lednu 1990 stal rektorem Kněžského semináře v Bratislavě. Vzápětí, 6. února 1990, jej papež Jan Pavel II. jmenoval nitranským biskupem a o rok později mu udělil kardinálský titul. Nitranskou diecézi spravoval do roku 2005, jako emeritní biskup i nadále žil v Nitře.

Úmrtím kardinála Korce se počet členů kardinálského sboru snížil na 218, z toho 118 volitelů. Dva jezuitští kardinálové, Julius Riyadi Darmaatmadja a Albert Vanhoye, již nemají právo volit papeže.


Zdroj: KBS, RaVat

(smi)


 odeslat článek     vytisknout článekSouvisející články
14.10.2022 Zemřel jezuitský historik Kurt Peter Gumpel SJ
22.9.2022 John W. O'Malley SJ: Styl Druhého vatikánského koncilu
13.9.2022 Síla jednoduchých ctností: Královna Alžběta II. a král Karel III.
7.9.2022 Před deseti lety zemřel kardinál Martini
22.6.2022 V Mexiku byli zavražděni dva jezuitéNáš tip

Vánoční dárky od Pána Boha

Adolf Kajpr

Vánoční dárky jezuitského svědka víry Adolfa Kajpra (1902–1959) přinášejí krátký výběr z jeho promluv a textů na téma vtělení a narození Ježíše Krista. Mistrný kazatel i redaktor…
více »

Breviář

Kompletní online verze jezuitského breviáře v češtině

Na webu breviar.cz nyní můžete najít kompletní online verzi jezuitského breviáře v češtině. Ve spodní části stránky vyberte v roletce možnost „s vlastními texty jezuitského řádu (SJ)“ a stiskněte tlačítko „Potvrdit“.

Úmysly Apoštolátu modlitby

Úmysl papeže Za organizace dobrovolníků
Modleme se, aby rozvojové a dobrovolnické organizace nacházely osoby ochotné zapojit se do společného dobra a neustále hledat nové způsoby spolupráce na mezinárodní úrovni.
Národní úmysl Za návštěvníky půlnočních bohoslužeb
Modleme se za ty, kteří o Vánocích navštíví naše kostely, aby se nechali proniknout radostnou zvěstí.
více »

Nejbližší akce

Setkání pro zájemce o Tovaryšstvo


Osvícenská proměna náboženského života


Adventní koncert


více »

Nejbližší duchovní akce

Duchovní obnova pro hasiče a členy Matice svatohostýnské


Adventní duchovní obnova pro všechny


Ignaciánské exercicie


Duchovní cvičení pro všechny, kteří přijali svátosti církve v dospělosti


více »

JESUIT.CZ © 2006 Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova, Ječná 2, 120 00 Praha 2   webmaster: Tomáš Novák   design: Jozef Murin, Lukáš Kratochvil