Články / V médiích Dnes je 20. 9. 2018  
      English  RSS 
Aktuality
Články
Rozhovory
Názory
V médiích
Nové knihy
Dokumenty

Kdo jsme
Aktivity
Domy, kontakty
Akce

Jezuitou dnes

Kalendárium
Galerie
Online rozhovory
Humor
Kniha návštěv
Podpořte nás
Odkazy

Zasílání novinek
V médiích

         A     A     A

Nový film přibližuje vznik evropských univerzit

Pátek, 1.1.2016
Poetický dokument o tajemství evropského zázraku

Lenka Češková

Na Nový rok uvedla Česká televize nový film autorské a režisérské dvojice Jana Kristina Studničková a Otakáro Maria Schmidt. Další z řady poetických polohraných dokumentárních filmů s duchovní tématikou nese název Univerzity. Tajemství evropského zázraku a přibližuje dějiny evropského vzdělávacího systému. Jako průvodce a představitel Karla IV. a dalších postav ve filmu vystupuje mladý český jezuita a církevní historik Miroslav Herold.


Nový dokument s hranými pasážemi „Univerzity. Tajemství evropského zázraku“ Jany Kristiny Studničkové a Otakára Maria Schmidta se zaměřuje na historii evropského vzdělávacího systému. Jak zdůrazňují tvůrci dokumentu, univerzita byla zcela novým typem školy, jaký nikdy předtím nevytvořila žádná vyspělá civilizace. Dřívější civilizace sice měly školy charakteru vysokého učení, nedokázaly z nich ale vybudovat duchovně jednotnou a propojenou síť. To, že se to zdařilo západní Evropě, bylo zásluhou křesťanského univerzalizmu, který církev naplňovala jako jeden ze svých prvořadých úkolů.

V Evropě tak vyrostl patrně nejlepší komunikační systém, jaký kdy byl vytvořen a který překročil rámec církve a přispěl k propojení nejprve celé Evropy a posléze i světa. Tok informací byl do značné míry zaštítěn jednotným metajazykem – latinou. V trvalém zápase mezi kancléři (těmi jsou často biskupové), profesory, studenty a měšťany je univerzita duchovním i politickým místem, kde vzniká vědomí identity západní Evropy a jejích národů, je plodem spolupráce a soupeřivosti i dědictvím boje katolické církve za udržení duchovní jednoty západoevropského heterogenního světa.

Film „Univerzity. Tajemství evropského zázraku“ vznikl v koprodukci České televize a JesuPrague Film. Jeho novinářská projekce se uskutečnila ve čtvrtek 3. prosince 2015 v kině MAT na Karlově náměstí v Praze. Na obrazovkách České televize byl v premiéře uveden 1. ledna 2016 na ČT2, další repríza se uskuteční ve čtvrtek 7. ledna v 17:20 na ČT2.


Film můžete shlédnout ZDE.


 odeslat článek     vytisknout článekSouvisející články
8.2.2018 Do kin přichází nový český film Alenka v zemi zázraků
31.12.2017 Film o sv. Ignáci z Loyoly přichází na české obrazovky
22.12.2017 Nepomucký o Vánocích v programu ČT
8.10.2017 Hledání srdce na cestách víry
18.9.2017 Cesty víry přiblížily nejstarší jezuitskou univerzituNovinka

Žijeme v době papeže Františka

Michal Altrichter

Označení Žijeme v době papeže Františka podtrhuje, že se nacházíme uvnitř jeho pontifikátu. Text sleduje buď přímo komentář k jeho stanoviskům či k těm, kdo papeže hodnotí, nebo analyzuje, co je s jeho postojem spojené. Odpovídá též na otázku, zda papež rozděluje, nebo spíše připravuje na to, co je důvodem k plnější jednotě...
objednat »


Úmysly Apoštolátu modlitby

Všeobecný úmysl: Mladí lidé v Africe
Aby mladí lidí afrického světadílu měli přístup ke vzdělání a práci ve vlastní zemi.
Národní úmysl: Za odvahu ke každodennímu následování Pána i přes opakující se poklesky a nedokonalosti (srv. Žl 137/136).
více »

Nejbližší akce

Pouť jezuitských přátel a spolupracovníků


Konference Řád a město, řád a jeho mecenáši


Magis Panama 2019


více »

Nejbližší duchovní akce

Víkendová duchovní obnova pro seniory


Duchovní obnova pro teenagery


Víkend pro seniory


Ignaciánské duchovní cvičení


více »

Kalendárium

Schválení Tovaryšstva Ježíšova


JESUIT.CZ © 2006 Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova, Ječná 2, 120 00 Praha 2   webmaster: Tomáš Novák   design: Jozef Murin, Lukáš Kratochvil