Články / Aktuality Dnes je 18. 9. 2018  
      English  RSS 
Aktuality
Články
Rozhovory
Názory
V médiích
Nové knihy
Dokumenty

Kdo jsme
Aktivity
Domy, kontakty
Akce

Jezuitou dnes

Kalendárium
Galerie
Online rozhovory
Humor
Kniha návštěv
Podpořte nás
Odkazy

Zasílání novinek
Aktuality

         A     A     A

Odvaha usilovat o nemožné

Sobota, 15.10.2016
Vatikán. V sobotu 15. října dopoledne slavil nově zvolený generální představený Tovaryšstva Arturo Sosa se svými spolubratry shromážděnými na generální kongregaci i dalšími jezuity děkovnou mši svatou v kostele Il Gesù. Ve své první homilii ve funkci představeného nejpočetnějšího mužského řeholního společenství na světě navázal na kázání, které v tomtéž chrámě pronesl představený dominikánů Bruno Cadoré během zahajovací mše 36. generální kongregace (GK), a odkazem na to, že pro Boha není nic nemožné, zašel ještě o krok dále.


V kázání, kterým se obracel na přítomné spolubratry, nový generální představený jezuitů Arturo Sosa nejprve připomněl slova magistra dominikánského řádu Bruna Cadoré, který jezuity vyzýval k odvaze usilovat o nepravděpodobné, což je vlastnost charakteristická pro člověka víry. P. Sosa byl dokonce ještě odvážnější. Odkazem na Pannu Marii otevřel cestu ke smělosti usilovat nejen o „nepravděpodobné“, nýbrž také o „nemožné“, protože „u Boha není nic nemožné“, jak řekl archanděl Gabriel.

„Prosme tedy Pána o takovouto víru, aby se slova, jimiž Panna Maria odpověděla na neobyčejné pozvání – ‘Jsem služebnice Páně, ať se mi stane podle tvého slova.’ –, mohla stát také našimi vlastními slovy, slovy Tovaryšstva Ježíšova. Stejně jako sv. Ignác a jeho první druhové, stejně jako mnoho spolubratrů, kteří bojovali a bojují pod praporem kříže výhradně ve službě Pánu a jeho církvi, také my chceme přispět k uskutečnění toho, co se dnes zdá nemožným: lidstvo usmířené ve spravedlnosti, pokojně žijící v dobře udržovaném společném domě, kde je místo pro každého, protože jsme si vědomi toho, že jsme sourozenci, synové a dcery téhož jediného Otce“, uvedl během kázání nový jezuitský generál.

Pak P. Sosa zdůraznil skutečnost, že při plnění tohoto úkolu nejsou jezuité sami, spolupracují s druhými. A to nejen na jezuitských dílech, nýbrž mají spolupracovat s dalšími lidmi, uvnitř i vně církve, a být si při tom vědomi, že se podílejí na poslání Ježíše Krista, které není výlučně posláním jezuitů, ale posláním, které sdílejí s mnoha muži a ženami, jež zasvětili svůj život službě druhým.


Homilii v plném znění si můžete přečíst ZDE.
Fotografie z děkovné mše si můžete prohlédnut ZDE.

Zdroj/ Foto: 36. GK

(smi)


 odeslat článek     vytisknout článekSouvisející články
13.9.2018 Jezuité usilují o nové uchopení svého poslání
5.9.2018 Jezuité pokračují na cestě k volbě apoštolských preferencí
22.8.2018 Jezuité-senioři v Clarkstonu se stále podílejí na poslání Tovaryšstva
15.8.2018 Italští jezuité vychovávají sportem
14.8.2018 Univerzita v Nikaragui žádá o mezinárodní podporuNovinka

Žijeme v době papeže Františka

Michal Altrichter

Označení Žijeme v době papeže Františka podtrhuje, že se nacházíme uvnitř jeho pontifikátu. Text sleduje buď přímo komentář k jeho stanoviskům či k těm, kdo papeže hodnotí, nebo analyzuje, co je s jeho postojem spojené. Odpovídá též na otázku, zda papež rozděluje, nebo spíše připravuje na to, co je důvodem k plnější jednotě...
objednat »


Úmysly Apoštolátu modlitby

Všeobecný úmysl: Mladí lidé v Africe
Aby mladí lidí afrického světadílu měli přístup ke vzdělání a práci ve vlastní zemi.
Národní úmysl: Za odvahu ke každodennímu následování Pána i přes opakující se poklesky a nedokonalosti (srv. Žl 137/136).
více »

Nejbližší akce

Pouť jezuitských přátel a spolupracovníků


Konference Řád a město, řád a jeho mecenáši


Magis Panama 2019


více »

Nejbližší duchovní akce

Víkendová duchovní obnova pro seniory


Duchovní obnova pro teenagery


Víkend pro seniory


Ignaciánské duchovní cvičení


více »

Kalendárium

Památka sv. Stanislava Kostky


JESUIT.CZ © 2006 Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova, Ječná 2, 120 00 Praha 2   webmaster: Tomáš Novák   design: Jozef Murin, Lukáš Kratochvil