Články / Aktuality Dnes je 5. 10. 2023  
      English  RSS 
Aktuality
Články
Rozhovory
Názory
V médiích
Nové knihy
Dokumenty

Kdo jsme
Aktivity
Domy, kontakty
Akce

Jezuitou dnes

Kalendárium
Galerie
Online rozhovory
Humor
Kniha návštěv
Podpořte nás
Odkazy
Aktuality

         A     A     A

Odvaha usilovat o nemožné

Sobota, 15.10.2016
Vatikán. V sobotu 15. října dopoledne slavil nově zvolený generální představený Tovaryšstva Arturo Sosa se svými spolubratry shromážděnými na generální kongregaci i dalšími jezuity děkovnou mši svatou v kostele Il Gesù. Ve své první homilii ve funkci představeného nejpočetnějšího mužského řeholního společenství na světě navázal na kázání, které v tomtéž chrámě pronesl představený dominikánů Bruno Cadoré během zahajovací mše 36. generální kongregace (GK), a odkazem na to, že pro Boha není nic nemožné, zašel ještě o krok dále.


V kázání, kterým se obracel na přítomné spolubratry, nový generální představený jezuitů Arturo Sosa nejprve připomněl slova magistra dominikánského řádu Bruna Cadoré, který jezuity vyzýval k odvaze usilovat o nepravděpodobné, což je vlastnost charakteristická pro člověka víry. P. Sosa byl dokonce ještě odvážnější. Odkazem na Pannu Marii otevřel cestu ke smělosti usilovat nejen o „nepravděpodobné“, nýbrž také o „nemožné“, protože „u Boha není nic nemožné“, jak řekl archanděl Gabriel.

„Prosme tedy Pána o takovouto víru, aby se slova, jimiž Panna Maria odpověděla na neobyčejné pozvání – ‘Jsem služebnice Páně, ať se mi stane podle tvého slova.’ –, mohla stát také našimi vlastními slovy, slovy Tovaryšstva Ježíšova. Stejně jako sv. Ignác a jeho první druhové, stejně jako mnoho spolubratrů, kteří bojovali a bojují pod praporem kříže výhradně ve službě Pánu a jeho církvi, také my chceme přispět k uskutečnění toho, co se dnes zdá nemožným: lidstvo usmířené ve spravedlnosti, pokojně žijící v dobře udržovaném společném domě, kde je místo pro každého, protože jsme si vědomi toho, že jsme sourozenci, synové a dcery téhož jediného Otce“, uvedl během kázání nový jezuitský generál.

Pak P. Sosa zdůraznil skutečnost, že při plnění tohoto úkolu nejsou jezuité sami, spolupracují s druhými. A to nejen na jezuitských dílech, nýbrž mají spolupracovat s dalšími lidmi, uvnitř i vně církve, a být si při tom vědomi, že se podílejí na poslání Ježíše Krista, které není výlučně posláním jezuitů, ale posláním, které sdílejí s mnoha muži a ženami, jež zasvětili svůj život službě druhým.


Homilii v plném znění si můžete přečíst ZDE.
Fotografie z děkovné mše si můžete prohlédnut ZDE.

Zdroj/ Foto: 36. GK

(smi)


 odeslat článek     vytisknout článekSouvisející články
19.9.2023 Žít jako jezuita v Evropě
25.7.2023 K propuštění Marka Rupnika z jezuitského řádu
19.7.2023 Nauka o soužení III
17.7.2023 Nauka o soužení II
10.7.2023 Nauka o soužení INáš tip

Breviář

Kompletní online verze jezuitského breviáře v češtině

Na webu breviar.cz nyní můžete najít kompletní online verzi jezuitského breviáře v češtině. Ve spodní části stránky vyberte v roletce možnost „s vlastními texty jezuitského řádu (SJ)“ a stiskněte tlačítko „Potvrdit“.

Úmysly Apoštolátu modlitby

Úmysl papeže
Za církev na synodě
Modleme se, aby církev na všech úrovních přetvořila svůj životní styl nasloucháním a rozhovorem a nechala se vést Duchem Svatým na periferie světa.

Národní úmysl
Za řeholníky a řeholnice
Modleme se za ty, kdo se zcela zasvětili Bohu, aby žili ve svých komunitách v pokoji a vzájemné lásce.

více »

Nejbližší akce

Varhanní recitál


více »

Nejbližší duchovní akce

Jednodenní duchovní obnova - Proč se bojíte? Pořád ještě nemáte víru?


Duchovní obnova pro všechny


Kněžské exercicie


Duchovní obnova


více »

Kalendárium

Památka bl. Didaka de San Vitores

Památka bl. Jana Beyzyma


JESUIT.CZ © 2006 Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova, Ječná 2, 120 00 Praha 2   webmaster: Tomáš Novák   design: Jozef Murin, Lukáš Kratochvil