Aktuality |
A A A
|
V Brně vznikne socha jezuitského obránce města Martina Středy Pondělí, 15.1.2018 Brno. Stále pokračuje veřejná výtvarná soutěž o návrh na ztvárnění sochy jezuitského kněze Martina Středy, známého obránce města Brna proti Švédům za třicetileté války. Soutěž loňského roku vyhlásila Rada města Brna. Výtvarníci mohou zasílat své návrhy do 28. března.
Socha někdejšího dvojnásobného rektora brněnské jezuitské koleje Martina Středy vyroste na nároží ulic Jezuitské a Beethovenovy, nalevo od hlavního vstupu do jezuitského kostela Nanebevzetí Panny Marie, v jehož kryptě nalezl Středa místo posledního odpočinku. V rámci projektu Sochy pro Brno získá vedle patera Středy v nadcházejících letech svou sochu také významný architekt brněnského původu Adolf Loos. Veřejná výtvarná soutěž, kterou brněnští radní vyhlásili loňského roku, potrvá do 28. března. Podmínky a bližší informace k podání soutěžních návrhů zájemci naleznou na stránkách magistrátu města Brna. O výherci rozhodne porota, mezi jejíž členy patří také rektor jezuitského kostela Josef Čunek. Po zveřejnění výsledků budou mít vítězové soutěže rok na vytvoření výtvarného díla, jehož hodnota nemá přesáhnout dva miliony korun.
Díky iniciativě „Sochy pro Brno“, která byla zahájena v roce 2006, v ulicích a parcích města postupně vzniká galerie soch, věnovaných významným osobnostem spjatým s jihomoravskou metropolí. Dosud byla realizována například díla odkazující k Wolfgangu Amadeu Mozartovi či Thomasu Alva Edisonovi. V posledních letech byla odhalena socha markraběte Jošta Lucemburského na Moravském náměstí (2015) a socha básníka Jana Skácela v parku pod Špilberkem (2016). Městští radní již odsouhlasili, že v budoucnu by měla vzniknout také díla upomínající na královnu Elišku Rejčku či architekta Bohuslava Fuchse.
Pater Martin Středa (1587/1588−1649) byl významný český jezuita slezského původu. Na pražské univerzitě vyučoval rétoriku, filozofii a teologii. Jako rektor stanul v čele Klementina i malostranského profesního domu a dvakrát zastával funkci představeného české jezuitské provincie. V letech 1641−1646, do kterých spadá obléhání města Brna švédskými vojsky za třicetileté války roku 1645, poprvé působil jako rektor brněnské jezuitské koleje. Proslavil se jako jeden z významných obránců města, který obleženým Brňanům dodával odvahu, pokoj a útěchu a vyprošoval nebeskou pomoc. Byl přítelem a duchovním rádcem velitele městské obrany, plukovníka Raduita de Souches. Martin Středa zemřel 26. srpna 1649 v Brně a jeho mumifikované tělo je dodnes k vidění v prosklené rakvi v kryptě tamního jezuitského chrámu. V posledních letech byl na jeho památku například pojmenován zvon, instalovaný v jezuitském kostele roku 2009, a roku 2012 si jej Brňané připomněli divadelní hrou Černá Madona brněnská.
Soutěžní podmínky a podklady naleznete ZDE.
Zdroj: Idnes.cz, Brno.cz, Brnensky.denik.cz. (smi)
odeslat článek vytisknout článek
|
Novinka z Refugia Kajícnost – cesta k Božímu milosrdenství a usmíření v době papeže Františka
Pavel Ambros

Křest nám dává nový život, nebere však svobodu. Svoboda člověka je křehká i pro křesťana. Stále v něm bojuje starý člověk. Nepřítel chce v člověku zabít Boží život. Postupuje u každého svými zbraněmi. Kristus dal církvi nejen křesta, který obmývá a očišťuje člověka, ale také slzy lítosti, které ve svátosti pokání dostávají sílu křestní vody. Čtenáři se v knize dostává spolu s poučením i povzbuzení, jak se na zpověď nejlépe připravit, co všechno obsahuje, jaký má smysl lidská námaha boje se zlem a jak se vyvarovat možných omylů. Je určena zpovědníkům i kajícníkům… více »
Úmysly Apoštolátu modlitby
Všeobecný úmysl: Obchod s lidmi
Za velkodušné přijetí obětí nezákonného obchodování s lidmi, nucené prostituce a násilí.
Národní úmysl: Ať je naše víra pro hledající pravdivým svědectvím živého vztahu s Bohem.
více »
Nejbližší akce
více »
Nejbližší duchovní akce
více »
|