V médiích |
A A A
|
V premiéře na TV Noe promluví P. Martin Lanži o Jezuitském státě hudbyPondělí, 29.1.2018 Přednáška z 27. ročníku Akademických týdnů
Alena Rousová V rámci pořadu Noční univerzita uvede TV Noe přednášku P. Martina Lanžiho, který je administrátorem broumovské farnosti, o jezuitských redukcích. Zazněla v rámci 27. ročníku Akademických týdnů ve Sněžném v Orlických horách od 29. července do 6. srpna loňského roku. Premiéru je možné shlédnout 31. ledna ve 22.05 hodin, reprízu 2. února v 8.05 hodin, 4. února v 16.05 hodin, 5. února ve 22.05 hodin a 6. února v 10.35 hodin.
P. Lanži popisuje působení jezuitů v Americe od samého počátku, kdy v druhé polovině 16. století do těchto místo přišli. Nedlouho poté se začaly rozvíjet redukce, tedy pevná sídliště, ve kterých Indiáni společně žili a pracovali. Ty se později staly jádrem tzv. Jezuitského státu. Bylo to velmi zásadní dílo, které vedlo ke christianizaci celého kontinentu. Není bez zajímavosti, že v průběhu 17. až 18. století odešly z české provincie do těchto misií tři desítky jezuitů.
Otec Martin seznamuje se způsobem budování obcí, s jejich správou a financováním, se systémem obrany. S tím samozřejmě souvisí nutnost vypořádat se s dosavadními zvyklostmi místního obyvatelstva. Rozvíjelo se zemědělství, ale i řemeslo, přestože se jezuité potýkali s příslovečnou leností Indiánů. „Ojedinělý vzestup redukcí byl výsledkem mistrné manažerské práce členů Tovaryšstva Ježíšova,“ vyjadřuje přednášející.
Proč dostaly paraguayské redukce označení „stát hudby“? Původní obyvatelstvo milovalo hudbu, zněla po celé dny. Jezuité učili Indiány hře na dosud nepoznané hudební nástroje, též novým písním i skladbám. Vznikaly dokonce kapely. Jezuité zde odlili první zvony a postavili první varhany.
Vykázání jezuitů z Portugalska a zrušení řádu znamenalo i konec redukcí, přesto je na místě podtitul přednášky „Sto padesát let uskutečněné utopie“.
Zdroj/Foto: TV Noe.
odeslat článek vytisknout článek
|
Novinka z Refugia Kajícnost – cesta k Božímu milosrdenství a usmíření v době papeže Františka
Pavel Ambros

Křest nám dává nový život, nebere však svobodu. Svoboda člověka je křehká i pro křesťana. Stále v něm bojuje starý člověk. Nepřítel chce v člověku zabít Boží život. Postupuje u každého svými zbraněmi. Kristus dal církvi nejen křesta, který obmývá a očišťuje člověka, ale také slzy lítosti, které ve svátosti pokání dostávají sílu křestní vody. Čtenáři se v knize dostává spolu s poučením i povzbuzení, jak se na zpověď nejlépe připravit, co všechno obsahuje, jaký má smysl lidská námaha boje se zlem a jak se vyvarovat možných omylů. Je určena zpovědníkům i kajícníkům… více »
Úmysly Apoštolátu modlitby
Všeobecný úmysl: Obchod s lidmi
Za velkodušné přijetí obětí nezákonného obchodování s lidmi, nucené prostituce a násilí.
Národní úmysl: Ať je naše víra pro hledající pravdivým svědectvím živého vztahu s Bohem.
více »
Nejbližší akce
více »
Nejbližší duchovní akce
více »
|