Články / Články Dnes je 27. 5. 2018  
      English  RSS 
Aktuality
Články
Rozhovory
Názory
V médiích
Nové knihy
Dokumenty

Kdo jsme
Aktivity
Domy, kontakty
Akce

Jezuitou dnes

Kalendárium
Galerie
Online rozhovory
Humor
Kniha návštěv
Podpořte nás
Odkazy

Zasílání novinek
Články

         A     A     A

Služba lidem má úžasnou sílu

Středa, 10.10.2007
Pozdrav Jana Palackého z misií v Albánii

Jan Palacký

V některých věcech jsme blíž Albánii než Itálii. Mám na mysli dobu ateizace a totality, která byla ovšem v Albánii násilnější, než v socialistickém Československu. Albánie ovšem nikdy nebyla vyhlášena za ateistickou. Podle statistik, které nedávno udělali Američané, je 70% Albánců jsou muslimové, 30% křesťané (pravoslavní a katolíci) a 0% ateisté. Takový je tedy výsledek teroru Envera Hodži. V novinách je každý den nějaký článek o situaci v Albánii v osmdesátých letech. Přečíst si je ale mohu jen, když svítí světlo, bohužel je však elektrický proud často vypnutý.

Při naší pouti na svatou Kláru jsem blíže poznal sekretáře našeho biskupa. On sám se k nám pozval a měl pěkné kázání. Je to zanícený diecézní kněz. Světil ho náš biskup Rok Mirdita. Mirdita je vlastně pozdrav: "Dobrý den!" Takže, když se zdravíme, zní to docela komicky: "Mirdita, monsignore Mirdita!" Tento Holanďan ve svém putovním zápalu předehnal i našeho Františka Líznu. Ještě před svěcením pěšky přešel skoro celou Evropu. Napsal o tom v angličtině krásnou a čtivou knihu. Putoval nejprve pěšky z Holandska do Říma, pak do Fatimy, do Jeruzaléma, a přes Medžugorje potom ještě do Lituanie. To vše ještě před kněžským svěcením, které proběhlo v Albánii v roce 1998. Dnes je mu přes padesát.

Vlast nebo smrt!

Byla tu u mne "balkánská delegace". Byli mezi nimi dva čeští jezuité, bratr Václav Dlapka a P. Josef Stuchlý, a osm příslušníků svěží mladé generace. Ubytoval jsem je u františkánů v Tiraně. Mohli si také dobře prohlédnout salesiánské centrum mládeže. V Tiraně se nyní pracuje na překladech různých Špidlíkových knih do albánštiny. Otevírá se tím nový prostor pro vzájemné pochopení.

Stále lépe také chápu, že komunistickému ateismu se zdaleka nepodařilo všechno zničit. Žijeme zde v dávné Dalmácii, která měla hluboké křesťanské kořeny. Někteří otcové napsali krásnou studii o tamních kostelech.

Uvažuji také, že s Boží pomocí rozšířím i svou lékařskou činnost. Uvažuji nad tím, že si zde zařídím malé lékařské pracoviště, jako dříve v Bolívii. Dalo by se asi začít s EKG. Lidé mě už všude znají jako "doktora". Já k tomu vždy přidávám, že jsem také katolický kněz a jezuita. Asi tak, jako jsem se představil při obědě na Kubě, když se mě ptali, co říkají lidé o Che Gevarrovi. Tak jsem odpověděl, že je to "svatý" člověk a "svatí" že potřebují vždy aspoň nějaký malý kult. Pak jsem se jim představil a řekl, že jsem kněz a jezuita a že si myslím, že na Kubě nebude nikdy lépe, dokud nezmizí tyto malé kulty. Bylo to ovšem na soukromé úrovni při obědě, kde bylo několik žen, farmaceutek. Byl to dobrý apoštolát. Ještě mně věnovaly minci s Che Gevarrou s nápisem "Vlast nebo smrt!"

Výročí Matky Terezy

5. září jsme oslavili desáté výročí od smrti blahoslavené Matky Terezy z Kalkaty. Večer v 6 hodin byla ve zbrusu nové katedrále svatého Pavla slavná bohoslužba ke cti nové blahoslavené. Zde v Albánii všechno touto velikou postavou dýchá. Vše se po ní jmenuje, například letiště, univerzita a dokonce i nejvyšší státní vyznamenání nese v názvu jméno Matky Terezy. Zdejší lidé už netrpělivě čekají na svatořečení své velké rodačky. Chybí ještě dva zázraky. Tak do toho musíme zahrnout i naše nemocné.

Během slavení mše jsem byl na místě, kde jsem se mohl sledovat tvář této slavné ženy vytvořené ředitelem školy Dona Boska z mořských mušliček. Katedrála stojí přímo proti bývalému mauzoleu Envery Hodži, a tak jsem rozjímal o tom, jak Matka Tereza otevřela Albánii celému světu a jak se naopak diktátor Enver Hodža marně snažil Albánii celému světu úplně zavřít.

Po těchto "mystických" zážitcích mě čekala studená sprcha. I po 27 letech lékařské praxe si musím prý obstarat nové osvědčení. Byrokracie je zde úžasně velká. Hned jsem si začal obávat, že po mně nakonec budou chtít i povolení od zemřelého diktátora Envera Hodži. Naštěstí mám dobré přátele v Itálii, tak se mi snad potřebný dokument podaří obstarat během několika týdnů.

Když se člověk zahledí do tváře blahoslavené Matky Terezy, tak si uvědomí, jak krása ducha prozařovala i její tvář. Služba lidem má úžasnou sílu. To by mělo prozařovat i naše jezuitské povolání. Také my musíme být misionáři lásky ve světě.

Redakčně zkráceno. Autor je jezuitský misionář. V minulosti působil na Madagaskaru a v Bolívii. odeslat článek     vytisknout článekSouvisející články
16.5.2018 Reportážní seriál Pod syrským nebem
5.4.2018 Jezuitské redukce v Paraguayi
14.2.2018 Německý jezuita zraněn při útoku na katolický kostel
29.1.2018 V premiéře na TV Noe promluví P. Martin Lanži o Jezuitském státě hudby
5.12.2017 Kanadští věřící uctí relikvii sv. Františka Xaverského


DiskuseUPOZORNĚNÍ
Vkládat příspěvky mohou pouze registrovaní čtenáři. Zaregistrujte se zde. Přečtěte si pravidla registrace.


Novinka z Refugia

Mariánská úcta v tradici křesťanského Východu

Tomáš Špidlík

Text nás seznamuje s Marií, která v dějinách upoutala tolik lidských srdcí! To je důležité faktum nejen pro teology. Je potřebné se k ní nejen obracet, ale také studovat: jak žila ona i ti, kdo na ni mysleli. Špidlíkovo sdělení nás podněcuje ke zdravé mariánské úctě.
objednat »


Úmysly Apoštolátu modlitby

Evangelizační úmysl: Za poslání laiků
Aby laici mohli své jedinečné poslání naplňovat skrze tvořivou odpověď vůči výzvám, kterým svět dnes čelí.
Národní úmysl: Za milost zakusit láskyplný pohled, kterým nás Bůh trvale provází a proměňuje (srv. Žl 139/138).
více »

Nejbližší akce

Středoevropský Magis 2018


Duchovní cvičení s Živými kameny


Magis Panama 2019


více »

Nejbližší duchovní akce

Rozlišování a volba: ignaciánské mini-exercicie (Kurz 243)


Duchovní obnova pro všechny


Duchovní cvičení pro řeholní sestry


Ignaciánské exercicie


více »

Kalendárium

Návrat jezuitů do Prahy


JESUIT.CZ © 2006 Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova, Ječná 2, 120 00 Praha 2   webmaster: Tomáš Novák   design: Jozef Murin, Lukáš Kratochvil