Články / Aktuality Dnes je 20. 1. 2021  
      English  RSS 
Aktuality
Články
Rozhovory
Názory
V médiích
Nové knihy
Dokumenty

Kdo jsme
Aktivity
Domy, kontakty
Akce

Jezuitou dnes

Kalendárium
Galerie
Online rozhovory
Humor
Kniha návštěv
Podpořte nás
Odkazy
Aktuality

         A     A     A

Na Studentský Velehrad se letos sjelo na sedm set mladých lidí

Pondělí, 23.4.2018
Velehrad. Už XIV. ročník Studentského Velehradu ve dnech 19. až 22. dubna 2018 se nesl v duchu tématu: Je to na tobě. Akce byla zaměřena na rozvoj osobnosti křesťana a jeho angažovanost v dnešním světě. Už tradiční setkání vysokoškoláků z celé republiky, které se koná jednou za dva roky, doprovázelo tentokrát motto, jehož autorem je Antoine de Saint-Exupéry: „Člověk je veliký tím, že pociťuje odpovědnost.“ Akce se zúčastnilo na sedm set mladých lidí.


„V současné době se čím dál častěji setkávám s obavami nás mladých přijmout odpovědnost. Mnozí z nás potřebují povzbuzení, dodání jistoty či sebevědomí, aby se nebáli projevit, stát si za svým, a třeba konečně učinit důležité rozhodnutí,“ uvádí k volbě tématu vedoucí Studentského Velehradu 2018 Markéta Hynková. Program byl podle jejích slov rozvržen do dvou pomyslných částí. Zatímco první se věnovala samotnému člověku a jeho osobnosti, druhá byla zaměřena na jeho okolí, jednotlivce a celou společnost.

Studentský Velehrad pořádá spolek Vysokoškolské katolického hnutí Česká republika (VKH ČR) s více než dvacetiletou tradicí, který nabízí prostor k duchovnímu a společenskému vyžití ve většině univerzitních měst u nás. V dopoledních hodinách se uskutečnily přednášky osobností z církevního prostředí i z veřejného života. Mezi hosty letošního ročníku nechyběl kněz a biolog Marek Orko Vácha, farář Akademické farnosti Praha Tomáš Halík, sestra z Komunity Blahoslavenství Veronika Barátová, karmelitánský kněz Vojtěch Kodet, herci Andrea Růžičková nebo Jarda Tomáš, hudebník Pavel Helan, kněz a historik Tomáš Petráček, politik a evropský poslanec Pavel Svoboda a mnoho dalších.

Odpolední čas byl věnován workshopům, na kterých se zájemci mohli naučit základy první pomoci, sportovat, meditovat, připojit ruku ke společnému dílu, rozvíjet své improvizační dovednosti nebo se zúčastnit týmové hry. Páteční večer nabídl prostor ke ztišení v modlitbě, ostatní dva večery proběhly ve znamení koncertů, tance a posezení u vína. Hlavním bodem každého dne bylo společné slavení eucharistie v bazilice Nanebevzetí Panny Marie a sv. Cyrila a Metoděje.

V sobotu ráno se šestice přítomných studentských kaplanů z různých měst sešla na poradě, kterou moderoval otec Havlíček. Kaplani bilancovali uplynulý rok, podělili se o radosti i starosti a diskutovali nad kandidátem na nového koordinátora vysokoškolské pastorace. Otec Havlíček také jako odstupující koordinátor předsedal závěrečné bohoslužbě v neděli před obědem. Na sobotní mši, kterou celebroval Tomáš Halík, se přítomným představila nová prezidentka VKH ČR Alžběta Kytnerová. Byla zvolena na valné hromadě spolku během Studentského Velehradu 2018.

I letos byla jezuitská účast na této akci poměrně značná. Otec Petr Havlíček, dosavadní koordinátor kněží působících ve vysokoškolské pastoraci, byl v přípravném týmu a staral se především o liturgické oslavy během akce. Otec Ladislav Nosek, současný brněnský studentský kaplan, vedl v pátek večer modlitbu nešpor s vysvětlením. Stručný úvod do tiché meditace pro skupinu dvaceti pěti mladých lidí na páteční odpoledne nachystal administrátor Akademické farnosti Olomouc otec Jan Regner. Všichni tři jezuité byli během setkání také k dispozici ke svátosti smíření nebo duchovním rozhovorům. Krátce se na akci zastavil i provinciál českých jezuitů P. Josef Stuchlý.


Foto: Archiv.
Fotografie naleznete ZDE.

(aro)


 odeslat článek     vytisknout článekSouvisející články
16.9.2020 Vysokoškoláci zahájí nový akademický rok
24.9.2019 Vysokoškoláci zahajují nový akademický rok
3.6.2019 Akademická farnost v Olomouci pořádá přípravy na manželství
14.5.2019 Absolventský Velehrad se uskuteční již tento víkend
26.9.2018 Studentské farnosti zahajují nový akademický rokNáš tip

Hlubiny Božího Srdce jsou otevřeny dokořán

Michal Altrichter

Čím se zaobíráme, jsme-li spoutáváni slovem koronavir? Jak tento čas a své bytí nahlížíme duchovně? Je naše kulturní povědomí vnitřnější, nebo spíše závislé jen na vnějších možnostech? Nečekají některé knihy už příliš dlouho na jejich přečtení?...
více »


Úmysly Apoštolátu modlitby

Evangelizační úmysl Lidské bratrství
Modleme se, ať je nám dána Pánem milost žít v plném bratrství s bratry a sestrami jiných náboženství, abychom zakusili vzájemnost modlitby a překonávali uzavřenost.
Národní úmysl Děkujeme za sdělovací prostředky a prosíme za odpovědné pracovníky, aby přinášeli pravdivé informace včetně dobrých zpráv.
více »

Nejbližší duchovní akce

Duchovní obnova pro všechny, kteří přijali svátosti církve v dospělosti


Duchovní cvičení pro všechny


Kněžské exercicie


Víkendová duchovní obnova


více »

JESUIT.CZ © 2006 Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova, Ječná 2, 120 00 Praha 2   webmaster: Tomáš Novák   design: Jozef Murin, Lukáš Kratochvil