Články / Aktuality Dnes je 12. 7. 2020  
      English  RSS 
Aktuality
Články
Rozhovory
Názory
V médiích
Nové knihy
Dokumenty

Kdo jsme
Aktivity
Domy, kontakty
Akce

Jezuitou dnes

Kalendárium
Galerie
Online rozhovory
Humor
Kniha návštěv
Podpořte nás
Odkazy

Zasílání novinek
Aktuality

         A     A     A

Na Studentský Velehrad se letos sjelo na sedm set mladých lidí

Pondělí, 23.4.2018
Velehrad. Už XIV. ročník Studentského Velehradu ve dnech 19. až 22. dubna 2018 se nesl v duchu tématu: Je to na tobě. Akce byla zaměřena na rozvoj osobnosti křesťana a jeho angažovanost v dnešním světě. Už tradiční setkání vysokoškoláků z celé republiky, které se koná jednou za dva roky, doprovázelo tentokrát motto, jehož autorem je Antoine de Saint-Exupéry: „Člověk je veliký tím, že pociťuje odpovědnost.“ Akce se zúčastnilo na sedm set mladých lidí.


„V současné době se čím dál častěji setkávám s obavami nás mladých přijmout odpovědnost. Mnozí z nás potřebují povzbuzení, dodání jistoty či sebevědomí, aby se nebáli projevit, stát si za svým, a třeba konečně učinit důležité rozhodnutí,“ uvádí k volbě tématu vedoucí Studentského Velehradu 2018 Markéta Hynková. Program byl podle jejích slov rozvržen do dvou pomyslných částí. Zatímco první se věnovala samotnému člověku a jeho osobnosti, druhá byla zaměřena na jeho okolí, jednotlivce a celou společnost.

Studentský Velehrad pořádá spolek Vysokoškolské katolického hnutí Česká republika (VKH ČR) s více než dvacetiletou tradicí, který nabízí prostor k duchovnímu a společenskému vyžití ve většině univerzitních měst u nás. V dopoledních hodinách se uskutečnily přednášky osobností z církevního prostředí i z veřejného života. Mezi hosty letošního ročníku nechyběl kněz a biolog Marek Orko Vácha, farář Akademické farnosti Praha Tomáš Halík, sestra z Komunity Blahoslavenství Veronika Barátová, karmelitánský kněz Vojtěch Kodet, herci Andrea Růžičková nebo Jarda Tomáš, hudebník Pavel Helan, kněz a historik Tomáš Petráček, politik a evropský poslanec Pavel Svoboda a mnoho dalších.

Odpolední čas byl věnován workshopům, na kterých se zájemci mohli naučit základy první pomoci, sportovat, meditovat, připojit ruku ke společnému dílu, rozvíjet své improvizační dovednosti nebo se zúčastnit týmové hry. Páteční večer nabídl prostor ke ztišení v modlitbě, ostatní dva večery proběhly ve znamení koncertů, tance a posezení u vína. Hlavním bodem každého dne bylo společné slavení eucharistie v bazilice Nanebevzetí Panny Marie a sv. Cyrila a Metoděje.

V sobotu ráno se šestice přítomných studentských kaplanů z různých měst sešla na poradě, kterou moderoval otec Havlíček. Kaplani bilancovali uplynulý rok, podělili se o radosti i starosti a diskutovali nad kandidátem na nového koordinátora vysokoškolské pastorace. Otec Havlíček také jako odstupující koordinátor předsedal závěrečné bohoslužbě v neděli před obědem. Na sobotní mši, kterou celebroval Tomáš Halík, se přítomným představila nová prezidentka VKH ČR Alžběta Kytnerová. Byla zvolena na valné hromadě spolku během Studentského Velehradu 2018.

I letos byla jezuitská účast na této akci poměrně značná. Otec Petr Havlíček, dosavadní koordinátor kněží působících ve vysokoškolské pastoraci, byl v přípravném týmu a staral se především o liturgické oslavy během akce. Otec Ladislav Nosek, současný brněnský studentský kaplan, vedl v pátek večer modlitbu nešpor s vysvětlením. Stručný úvod do tiché meditace pro skupinu dvaceti pěti mladých lidí na páteční odpoledne nachystal administrátor Akademické farnosti Olomouc otec Jan Regner. Všichni tři jezuité byli během setkání také k dispozici ke svátosti smíření nebo duchovním rozhovorům. Krátce se na akci zastavil i provinciál českých jezuitů P. Josef Stuchlý.


Foto: Archiv.
Fotografie naleznete ZDE.

(aro)


 odeslat článek     vytisknout článekSouvisející články
24.9.2019 Vysokoškoláci zahajují nový akademický rok
3.6.2019 Akademická farnost v Olomouci pořádá přípravy na manželství
14.5.2019 Absolventský Velehrad se uskuteční již tento víkend
26.9.2018 Studentské farnosti zahajují nový akademický rok
23.3.2018 Příprava na Velikonoce ve studentských farnostech vrcholíNáš tip

Na počátku nebyl koronavir, ale Bůh

Michal Altrichter

Text komentuje události duchovního života v kontextu koronaviru. Podstatná je Pánova vznešená přítomnost a hluboká zúčastněnost. Autor je přesvědčen, že žijeme v bezprostředním očekávání slavného Pánova příchodu a je nezbytné se na tuto událost připravovat…...
více »


Úmysly Apoštolátu modlitby

Všeobecný úmysl Naše rodiny
Modleme se, aby rodiny dnešní doby byly doprovázeny s láskou, úctou a radou.
Národní úmysl Za rozpadající se rodiny a manžele v krizi – ať na přímluvu sv. Zdislavy vzájemnou láskou, úctou a věrností najdou cestu k sobě i k Bohu.
více »

Nejbližší akce

Výstava projektu "Telč a jezuité"


Poutní mše svatá


Koncert Pocta svatému Ignáci


více »

Nejbližší duchovní akce

Duchovní cvičení v tichu podle sv. Ignáce


Filmové exercicie


Duchovní cvičení pro všechny


Duchovní cvičení pro lékaře a zdravotníky


více »

JESUIT.CZ © 2006 Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova, Ječná 2, 120 00 Praha 2   webmaster: Tomáš Novák   design: Jozef Murin, Lukáš Kratochvil