V médiích |
A A A
|
Jezuita P. Fantišek Šilhan na TV NoeÚterý, 3.7.2018 Repríza 11. dílu pořadu Hrdinové víry o bývalém provinciálovi
Alena Rousová Ve čtvrtek 5. července od 7.10 hodin vysílá TV Noe reprízu dokumentu o P. Františku Šilhanovi. Svědectví o něm se bude odvíjet v rozhovoru s jezuitou P. Františkem Líznou a historikem Vojtěchem Vlčkem, který povede moderátorka Irena Pulicarová.
P. František Šilhan se narodil roku 1905 v Nové Vsi v severních Čechách. V osmnácti letech vstoupil do Tovaryšstva Ježíšova, o deset let později byl vysvěcen na kněze. Získal doktorát z filozofie, jejíž výuce se pak věnoval. V letech 1945 až 1971 byl provinciálem českých jezuitů. P. Jan Pavlík SJ ve své knize Vzpomínky na zemřelé jezuity, narozené v Čechách, na Moravě a v moravském Slezsku od roku 1814 o něm hovoří následovně:
„Jeho provincialát je právem možno označit za velice obtížný. Jak se P. Šilhan zhostil tohoto úkolu, to svědčí o jeho kvalitách i o veliké přízni Boží. Budoval novou filosofii v Děčíně. Připravoval chod nových gymnázií v Brně a v Bohosudově místo pražského arcibiskupského gymnázia v Bubenči, kam se nebylo možno vrátit. Kromě toho i v jiných domech bylo stále třeba pastoračních aktivit. Otec Šilhan byl výborný organizátor, a to v době, kdy se už politicky smrákalo, bylo zvlášť potřebné. Měl všeobecnou vážnost v politických kruzích, a to jak v našich, tak ve světových. A tak když např. musela vlivem nastupující komunistické vlády s obtížemi pracovat papežská nunciatura v Praze, otec Šilhan se stal jejím užitečným pomocníkem ve prospěch celé církve v ČSR.
Velmi pečlivě si jej však začala všímat StB. Byl tedy zcela samozřejmě vybrán k likvidaci. V koncepci protináboženského boje se objevil plán na likvidaci řeholního života jako takového. Zakázat řády právně se v roce 1950 nejevilo únosné ani těmto bojovným ateistům. Proto si vymysleli "monstrproces" s několika řeholníky, aby pak byl aspoň nějak administrativně zdůvodnitelný policejní zásah proti všem řeholníkům a řeholnicím v Československu. P. Šilhan byl jedním z hlavních obžalovaných. I výše trestu nasvědčovala tomu, jak se režim P. Šilhana obával. Byl odsouzen na 25 let žaláře. Po soudu se všemi "zmizel ze světa" na rok ve Valdicích na samotkách. Teprve po roce se dostal do Leopoldova, který byl jeho domovem až do roku 1959. O jeho vážnosti, kterou měl mezi vězni, a to jak laiky, tak kněžími v době kněžské izolace, mohu osobně svědčit, ale ještě víc mnoho jiných.“
P. Šilhan zemřel roku 1985 po hospitalizaci s infarktem. Je pochován na Moravci.
Zdroj: TV Noe.
Foto: Archiv.
Dokument je ke shlédnutí ZDE.
odeslat článek vytisknout článek
|
Náš tip
Úmysly Apoštolátu modlitby
Úmysl papeže
Za poutníky naděje
Modleme se, aby nás nadcházející jubilejní rok posílil ve víře, pomohl nám rozpoznat uprostřed našich životů vzkříšeného Krista a proměnil nás v poutníky křesťanské naděje.
Národní úmysl
Za osamělé
Modleme se za ty, kdo jsou sami, aby prožili Boží blízkost a požehnání.
více »
Nejbližší akce více »
Nejbližší duchovní akce
více »
Kalendárium
|