Články / Aktuality Dnes je 19. 4. 2024  
      English  RSS 
Aktuality
Články
Rozhovory
Názory
V médiích
Nové knihy
Dokumenty

Kdo jsme
Aktivity
Domy, kontakty
Akce

Jezuitou dnes

Kalendárium
Galerie
Online rozhovory
Humor
Kniha návštěv
Podpořte nás
Odkazy
Aktuality

         A     A     A

Jezuita Reese promluvil na pohřbu senátora McCaina

Úterý, 4.9.2018
Washington. Na vzpomínkovém setkání k uctění senátora Johna McCaina ve Phoenixu na konci srpna promluvil jezuita Edward Reese. Několik slov pronesl také na rozloučení v Arizoně, kterého se zúčastnilo více než 7500 lidí.


Senátor McCain zemřel v sobotu 25. srpna. Smuteční ceremonie k jeho uctění začala už ve středu, kdy by se senátor dožil 82 let. Rakev s jeho tělem byla vystavena v Kapitolu ve Phoenixu. Ve čtvrtek se v jednom z baptistických kostelů arizonské metropole uskutečnil smuteční obřad. V pátek byla rakev vyzvednuta na washingtonském Kapitolu a v procesí převezena do místní katedrály. Soukromý pohřeb se pak uskutečnil v neděli na hřbitově v Annapolis ve státě Maryland.

Epitaf Johna McCaina by mohl znít: „Spravedlivý člověk ospravedlňuje“, uvedl v promluvě otec Reese, který Johna McCaina znal více než 20 let. Citát pochází z básně slavného jezuitského básníka Gerarda Manleyho Hopkinse „Jak králíci chytají oheň“.

Podle amerického jezuity by senátor McCain svým spoluobčanům rád zanechal výzvu ke zdvořilosti a úctě v politickém životě. John McCain zdůrazňoval, že je důležité dobře znát ty, s nimiž člověk nesouhlasí, aby se s nimi mohl přít na půdě parlamentu, ale zároveň si pak sednout vedle nich při basketbalovém zápase svých dětí.

O tom, že byl zesnulý senátor také ochráncem přírody, svědčí fakt, že na pozemcích kolem svého domu vysadil stromy, aby přilákal ptáky. Když Reese navštívil McCaina krátce poté, co mu lékaři diagnostikovali rakovinu mozku, předvedl mu senátor zavlažovací systém, který vytvořil u nedalekého potoka.

"Kohokoliv, kdo byl hostem v jeho domě, bral vážně, respektoval ho a byl ochoten s ním rozmlouvat o různých názorech," prohlásil dále otec Reese. S rodinou Johna McCaina se prý setkal poprvé, když seděl na verandě u přítele a zaběhl se k nim pes rodiny Johna McCaina. Přišla si pro něj manželka Cindy, a když se trochu poznali, všechny pozvala na večeři. „Můj vztah k panu senátorovi a k jeho manželce Cindy byl vztah přítele, který s nimi trávil víkendy a svátky," uvedl americký jezuita.

Edward Reese pronesl také modlitbu při zahájení prezidentské kampaně Johna McCaina v roce 2008 na národním setkání republikánů. Ačkoli byl senátor McCain vychováván v episkopální církvi a později navštěvoval baptistické bohoslužby, jeho víra měla podle amerického jezuity až ignaciánský charakter, protože „našel svého Boha ve všech věcech, dokonce i v severní části Arizony."


Zdroj: America Magazine

Připravil Juraj Krivošík, redakčně upraveno

(red)


 odeslat článek     vytisknout článekSouvisející články
20.5.2021 Novým biskupem Hongkongu byl jmenován P. Stephen Chow Sau-yan SJ
5.5.2018 Malé ohlédnutí
23.2.2018 Reakce k dění kolem kardinála Duky
21.2.2018 Nedivme se nad výsledkem
20.1.2018 Historická příležitostNáš tip

Úmysly Apoštolátu modlitby

Úmysl papeže
Za docenění role ženy
Modleme se, aby ženám v každé kultuře byla přiznána jejich důstojnost a bohatství a aby ustala diskriminace, které v různých částech světa čelí.

Národní úmysl
Za nově pokřtěné
Modleme se za ty, kdo byli o Velikonocích pokřtěni, aby vytrvali v následování Krista.

více »

Nejbližší akce

Studentský Velehrad


více »

Nejbližší duchovní akce

Liturgické exercicie pro kněze


Duchovní obnova pro seniory


Duchovní obnova


Duchovní obnova pro mladé manžele


více »

Kalendárium

Sv. Ignác prvním generálem

Příchod prvních jezuitů do Čech

Věčné sliby prvních jezuitů


JESUIT.CZ © 2006 Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova, Ječná 2, 120 00 Praha 2   webmaster: Tomáš Novák   design: Jozef Murin, Lukáš Kratochvil