Články / Aktuality Dnes je 17. 2. 2019  
      English  RSS 
Aktuality
Články
Rozhovory
Názory
V médiích
Nové knihy
Dokumenty

Kdo jsme
Aktivity
Domy, kontakty
Akce

Jezuitou dnes

Kalendárium
Galerie
Online rozhovory
Humor
Kniha návštěv
Podpořte nás
Odkazy

Zasílání novinek
Aktuality

         A     A     A

Jezuité vyjádřili účast obětem ničivé katastrofy v Brazílii

Sobota, 2.2.2019
Brumadinho. Jezuitská organizace věnující se prosazování spravedlnosti v těžebním průmyslu vyjádřila účast všem rodinám obětí protržené nádrže v brazilském městečku, ve kterém se v pátek 25. ledna protrhla důlní nádrž na železnou rudu a do okolí se tak vylil toxický odpad. Zanechal za sebou více než 60 obětí na životech a na 300 nezvěstných. Navíc na 24 tisíc osob muselo být evakuováno, protože hrozí vážné riziko, že se protrhne další odpadní nádrž. Spolu se ztrátou na životech byl velmi vážně poškozen i místní ekosystém.


Naneštěstí se nejedná o první takové neštěstí v brazilském státě Minas Gerais. V listopadu 2015 zde protržení přehrady San Marco způsobilo smrt 19 lidí a nejhorší ekologickou katastrofu v historii Brazílie. Provozovatelem obou přehrad je přitom stejná společnost. Jak se ukázalo, další katastrofa je způsobena především tím, že firma zásadním způsobem nedodržuje bezpečnostní předpisy.

Nejedná se přitom jen o přírodní katastrofy, ale o společensko-ekologické zločiny, jejichž pachatelé by měli být hnáni k odpovědnosti. Právě otázkou vymahatelnosti práva v této oblasti se zabývá jezuitská organizace Spravedlnost v těžebním průmyslu (Justice in Mining). Její představitelé vyjádřili svou účast rodinám obětí. Organizace se věnuje negativním environmentálním a společenským dopadům těžby přírodních zdrojů a ochraně místních komunit zasažených těžbou nerostného bohatství.

Jezuité se tak přidali k dalším církevním a ekologickým organizacím, které požadují náhradu škod postiženým, plnou obnovu životního prostředí v okolí přehrady a řádné prošetření trestních činů.


-jk-

Zdroj: Justice in Mining

(red)


 odeslat článek     vytisknout článekSouvisející články
3.9.2018 Světový den modliteb za péči o stvoření počtvrté
20.8.2018 Jezuité ve Velké Británii otevřou výzkumný Institut Laudato Si
21.7.2018 EU dál usiluje o plnění dohod o ochraně klimatu
7.6.2017 Američtí jezuité volají po zachování závazku vůči péči o stvoření
16.5.2017 Italští a kanadští jezuité se připojují k ekologické iniciativěNovinka z Refugia

Od zpovědi ke svátosti smíření

Kajícnost – cesta k Božímu milosrdenství a usmíření v době papeže Františka

Pavel Ambros

Křest nám dává nový život, nebere však svobodu. Svoboda člověka je křehká i pro křesťana. Stále v něm bojuje starý člověk. Nepřítel chce v člověku zabít Boží život. Postupuje u každého svými zbraněmi. Kristus dal církvi nejen křesta, který obmývá a očišťuje člověka, ale také slzy lítosti, které ve svátosti pokání dostávají sílu křestní vody. Čtenáři se v knize dostává spolu s poučením i povzbuzení, jak se na zpověď nejlépe připravit, co všechno obsahuje, jaký má smysl lidská námaha boje se zlem a jak se vyvarovat možných omylů. Je určena zpovědníkům i kajícníkům…
více »Úmysly Apoštolátu modlitby

Všeobecný úmysl: Obchod s lidmi
Za velkodušné přijetí obětí nezákonného obchodování s lidmi, nucené prostituce a násilí.
Národní úmysl: Ať je naše víra pro hledající pravdivým svědectvím živého vztahu s Bohem.
více »

Nejbližší akce

Reportáž o P. Adolfu Kajprovi


více »

Nejbližší duchovní akce

Ignaciánské exercicie


Seminář pro ženy


Duchovní cvičení (nejen) pro členy Matice svatoantonínské


Duchovní cvičení v tichu podle sv. Ignáce


více »

JESUIT.CZ © 2006 Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova, Ječná 2, 120 00 Praha 2   webmaster: Tomáš Novák   design: Jozef Murin, Lukáš Kratochvil