Články / Aktuality Dnes je 22. 5. 2019  
      English  RSS 
Aktuality
Články
Rozhovory
Názory
V médiích
Nové knihy
Dokumenty

Kdo jsme
Aktivity
Domy, kontakty
Akce

Jezuitou dnes

Kalendárium
Galerie
Online rozhovory
Humor
Kniha návštěv
Podpořte nás
Odkazy

Zasílání novinek
Aktuality

         A     A     A

Setkání otce generála s laiky

Pátek, 29.3.2019
Záhřeb. V posledních měsících P. Arturo Sosa opakovaně hovoří o spolupráci, která musí charakterizovat činnost jezuitů. Doby, kdy jednotlivec řídil všechno, jsou již pryč. Pánovo poslání nyní vyžaduje, aby se všechny dary spojily; pouze společně, v duchu spolupráce, bude možné pokročit v budování Božího království.


V pátek 22. března se P. Arturo Sosa setkal se skupinou mužů a žen, kteří jsou různými způsoby spojeni s působením Tovaryšstva v Chorvatsku. Měl tak příležitost zdůraznit a vysvětlit skutečnost klerikalismu, proti které se nasazuje papež František. Otec generál připomněl, že klerikalismus je zdrojem mnoha skandálů v církvi, protože přispívá ke zneužívání moci. Tímto „onemocněním“ může trpět nejen duchovní. Také laici jsou ohroženi, že do sebe přijmou klerikální mentalitu: to jim pak může bránit v tom, aby se ujali odpovědnosti, která je jim vlastní.

Během shromáždění otec generál zdůraznil trojí smíření: smíření s Bohem, s lidstvem a stvořením. To je základní myšlenka jezuitského způsobu, jak přistupovat k životu.

Jezuitská farnost při bazilice Nejsvětějšího Srdce v centru Záhřebu intenzivně žije v duchu spolupráce jezuitů a jejich laických partnerů. Pozoruhodným prvkem pastoračního působení farnosti je jeho dosah na mladé lidi. Byl vytvořen velmi komplexní program, založený na přátelství, který přivádí k setkání s Kristem. Marija Selak s mnoha dobrovolníky koordinuje tyto aktivity, soustředěné kolem katolického studentského centra. Na večerní mši svatou každý pátek přichází více než pět set mladých lidí; po ní následuje neformální setkání. Nabídka zahrnuje různé formy ztišení, které jsou vždy inspirované Duchovními cvičeními svatého Ignáce. Společenství rovněž vede ke službě lidem v nouzi.

Mladí lidé objevují způsoby, jak žít naplněný život. Podporují se navzájem, protože okolnosti pro ně nejsou vždy snadné, zejména s ohledem na nejistotu, kterou může přinést nezaměstnanost. Nacházejí vnitřní sílu žít lépe, vnímat potřeby okolí a sloužit druhým.


Zdroj/Foto: Jezuitská generální kurie.

(aro)


 odeslat článek     vytisknout článekSouvisející články
21.5.2019 V polské Gdyni se P. generál setkal s malými i velkými školáky
20.5.2019 Působení jezuitů v Dánsku
16.5.2019 Polští jezuité hovořili s generálním představeným o médiích
13.5.2019 Studenti z univerzity ve Vilniusu hovořili s P. generálem
9.5.2019 Jezuitský noviciát a školy v Kongu navštívil otec generálNovinky z Refugia

Bajky. O moudré sově

Tomáš Špidlík

Třetí vydání oblíbených Špidlíkových bajek – krátkých příběhů s douškem moudrosti. Předmluvu napsal biskup Josef Hrdlička. Text je doprovázen kresbami akademického malíře Jana Jemelky...
více »


Prameny světla

Tomáš Špidlík

Duchovní život je přítomnost a činnost Boží Osoby v osobě lidské. Tato jednoduchá pravda je základním motivem příručky křesťanské dokonalosti napsané vynikajícím znalcem křesťanské spirituality, kardinálem Tomášem Špidlíkem. S užitkem si ji může číst začátečník i pokročilý...
více »

Úmysly Apoštolátu modlitby

Evangelizační úmysl: Církev v Africe – kvas jednoty
Za církev v Africe, aby se přičiněním vlastních členů stala kvasem jednoty mezi národy a znamením naděje pro celý tento světadíl.
Národní úmysl: Ať v našich rodinách i farnostech vládne atmosféra laskavosti a vzájemného přijetí.
více »

Nejbližší akce

Výstava Bedřišky Znojemské


Noc kostelů v jezuitských kostelích


Duchovní víkend Jezuitou dnes


Evropský Magis 2019


více »

Nejbližší duchovní akce

Duchovní obnova pro všechny


Duchovní cvičení pro všechny


Duchovní obnova s P. Jiřím Pleskačem


Duchovní obnova pro všechny


více »

Kalendárium

Památka Panny Marie della Strada

Návrat jezuitů do Prahy


JESUIT.CZ © 2006 Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova, Ječná 2, 120 00 Praha 2   webmaster: Tomáš Novák   design: Jozef Murin, Lukáš Kratochvil