Články / Aktuality Dnes je 19. 8. 2019  
      English  RSS 
Aktuality
Články
Rozhovory
Názory
V médiích
Nové knihy
Dokumenty

Kdo jsme
Aktivity
Domy, kontakty
Akce

Jezuitou dnes

Kalendárium
Galerie
Online rozhovory
Humor
Kniha návštěv
Podpořte nás
Odkazy

Zasílání novinek
Aktuality

         A     A     A

Jezuité podporují spravedlivější svět

Pondělí, 1.4.2019
Norimberk. Humanitární krize ve Venezuele, mezinárodní pomoc při katastrofách a ochrana dětí byly na pořadu jednání ředitelů Sítě Xaver, když se setkali ve druhé polovině března v Norimberku.


Síť Xaver byla vytvořena v roce 2004 mezi třinácti jezuitskými organizacemi, které se tímto spojily pro naplňování mezinárodní mise v úsilí o spravedlnost ve světě. Všichni věří, že společně mohou dosáhnout více než odděleně. Členové podporují pastorační, rozvojové a pomocné projekty, které spolupracují s místními, především jezuitskými partnery, v osmdesáti sedmi zemích.

Síť má čtyři pracovní skupiny, které se zaměřují na mimořádné události, dobrovolníky, mezinárodní programování a advokacii. Kromě toho jsou členové napojeni na tři strategické partnery: Fe y Alegria v Africe, Jezuitskou uprchlickou službu a Amazonský projekt s Jezuitskou konferencí pro Latinskou Ameriku.

Na norimberském setkání se diskutovalo o třech hlavních prioritách:

(1) Ochrana dětí: Byla schválena politika a postup pro ochranu dětí jak v jezuitských organizacích, tak v organizacích jejich mezinárodních partnerů. Diskuze vedl P. Emer Kerrigan z jezuitské misijní kanceláře v Irsku.

(2) Prosazování spravedlivějšího světa: Členové Sítě Xaver sdílejí závazek obhajovat spravedlivější svět v neposlední řadě jako reakci na nedávno zveřejněné univerzální apoštolské preference. Diskutovali o konkrétních příkladech nedávné obhajoby, včetně práce vedené centrem Hakimani v Nairobi a P. Joergem Altem z Německé kanceláře pro daňovou spravedlnost. Hovořili rovněž o spolupráci se Světovou ignaciánskou sítí. Pro tuto část programu se k nim připojil P. Xavier Jeyaraj z oddělení pro sociální spravedlnost a ekologii v Římě.

(3) Přezkoumání reakce na nedávné humanitární krize (zejména v Asii) a na to, jak by bylo možné reagovat na krizi ve Venezuele. P. Tom Smolich, mezinárodní ředitel Jezuitské služby uprchlíkům, hovořil o možných synergiích mezi Sítí Xaver a Mezinárodní jezuitskou službou uprchlíkům.

P. Klaus Vathroder, koordinátor Sítě Xaver, řekl: „Síť Xaver je úspěšným příkladem jezuitské sítě. Naše setkání v Norimberku bylo historické díky závazkům, které jsme udělali pro budování kultury ochrany pro děti doma i v zahraničí, pro obhajobu spravedlnosti v několika směrech a spolupráci se světovými jezuitskými partnery pro posílení účinku naší práce.“

Síť Xaver, která byla původně koncipovaná jako Evropská síť misijních úřadů a nevládních organizací jezuitů, nyní zahrnuje členy z Kanady a Austrálie. V Norimberku účastníci uvítali několik pozvaných hostů ze Spojených států, Jižní Koreje a Sítě Klaver (kancelář Jezuitské konference pro Latinskou Ameriku) v Jižní Americe. Cílem je i nadále budovat spojenectví s podobně smýšlejícími partnery napříč celým světem jezuitů, aby byly posíleny sítě a zvýšil se dosah práce.


Zdroj/Foto: Jezuité v Evropě.

(aro)


 odeslat článek     vytisknout článekSouvisející články
14.8.2019 O životě během studií v Římě hovoří jezuita z Malty
8.8.2019 P. generál Arturo Sosa zavítal do Hirošimy
6.8.2019 Slavení eucharistie na budapešťském Mostě Svobody
5.8.2019 Chorvatský jezuita P. Luka Ilić vypráví o nových zkušenostech s evangelizací
29.7.2019 V Jezuitské konferenci Pacifické Asie se hovořilo o apoštolských preferencíchNovinky z Refugia

Bajky. O moudré sově

Tomáš Špidlík

Třetí vydání oblíbených Špidlíkových bajek – krátkých příběhů s douškem moudrosti. Předmluvu napsal biskup Josef Hrdlička. Text je doprovázen kresbami akademického malíře Jana Jemelky...
více »


Prameny světla

Tomáš Špidlík

Duchovní život je přítomnost a činnost Boží Osoby v osobě lidské. Tato jednoduchá pravda je základním motivem příručky křesťanské dokonalosti napsané vynikajícím znalcem křesťanské spirituality, kardinálem Tomášem Špidlíkem. S užitkem si ji může číst začátečník i pokročilý...
více »

Úmysly Apoštolátu modlitby

Evangelizační úmysl: Rodiny – školy lidského zrání
Aby se rodiny zásluhou života modlitby a lásky stávaly stále více „školami“ skutečného lidského zrání.
Národní úmysl: Ať věrnost, láska a odpovědnost doprovázejí všechny manžele, stejně jako vytrvalost při společné modlitbě v rodinách.
více »

Nejbližší akce

Varhanní hudba jezuitů a pro jezuity


Uložení ostatků P. Adolfa Kajpra SJ


více »

Nejbližší duchovní akce

Duchovní cvičení v tichu podle sv. Ignáce


Duchovní cvičení pro všechny


Duchovní obnova pro mladé


Duchovní cvičení pro vysokoškoláky


více »

JESUIT.CZ © 2006 Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova, Ječná 2, 120 00 Praha 2   webmaster: Tomáš Novák   design: Jozef Murin, Lukáš Kratochvil