Články / Aktuality Dnes je 19. 8. 2019  
      English  RSS 
Aktuality
Články
Rozhovory
Názory
V médiích
Nové knihy
Dokumenty

Kdo jsme
Aktivity
Domy, kontakty
Akce

Jezuitou dnes

Kalendárium
Galerie
Online rozhovory
Humor
Kniha návštěv
Podpořte nás
Odkazy

Zasílání novinek
Aktuality

         A     A     A

Nemocnice jezuitů v Čadu

Čtvrtek, 2.5.2019
Čad. V rámci své cesty do západní a střední Afriky navštívil P. Arturo Sosa SJ, generální představený Tovaryšstva Ježíšova, nemocnici v Čadu. Její vývoj popisují tamní jezuité.


Na počátku roku 1974 se malá skupina věřících v africkém Čadu rozhodla, že zajistí obyvatelům svého regionu přístup k moderní zdravotní péči. Pod vedením jezuity P. Angela Gherardiho, ve spolupráci s charitními sestrami a za podpory sdružení pro pokrok se podařilo tuto myšlenku realizovat do podoby nemocnice - univerzitního komplexu nesoucího název Milosrdný Samaritán. Cílem je poskytovat kvalitní péči lidem v Čadu, možnost studia, odborné přípravy a vzdělávání studentů, zejména těch nejvíce znevýhodněných ve venkovských a městských oblastech. Nemocnice byla založena jako klasická nemocnice se sto dvaceti lůžky, kde se poskytovala péče v oborech pediatrie, mateřství, interny, radiologie, chirurgie a laboratorních služeb. V roce 1986 se změnila ve fakultní nemocnici s podporou Antverpského institutu tropického lékařství. Roku 1990 schválilo ministerstvo zdravotnictví otevření zdravotnických středisek v odlehlých oblastech Goundi. Takto se nemocnice Milosrdného Samaritána neustále přizpůsobuje potřebám lidí, kterým slouží.

Za službu pro region získala nemocnice ocenění Světové zdravotnické organizace a ministerstva zdravotnictví v Čadu. Proto je pochopitelné, že tato nemocnice a její zdravotnická střediska byly prvním apoštolátním dílem, které P. Sosa navštívil při své cestě do západní Afriky. Program integrovaného zdraví, za který je nemocnice ceněna, je výborným příkladem přednostní péče o chudé, jak ji požadovala 34. generální kongregace. Z původního experimentu, který v roce 1974 sloužil čtyřiceti pěti tisícům osob, se z nemocnice stal světový poskytovatel zdravotní péče, který dnes obsluhuje více než sto čtyřicet tisíc lidí.

Jezuité, kteří byli posláni pracovat pro tuto nemocnici, byli pro její zdárný vývoj zásadně důležití. Na jejím růstu a prosperitě práce se významně podíleli i charitní sestry a ministerstvo zdravotnictví. Tovaryšstvo Ježíšovo vždy našlo mezi svými lidmi ty, kteří byli oddáni zdravotní péči a sloužili v nemocnici Milosrdného Samaritána. V sedmdesátých letech to byl již zmiňovaný P. Gerardi, dále P. François Cortadellas, v devadesátých letech br. Leopoldo Labrin. Díky pevnému vedení nemocnice překonala starý model zdravotní péče, ve kterém nemocnice, lékárny a další zdravotnická zařízení nejsou propojeny. Program integrovaného zdraví spojil nemocnice s lékárnami a klinikami, což umožnilo devadesáti procentům obyvatelstva, aby se dostalo k lepší péči, blíže svým domovům a uspořilo náklady ve výši až devadesát osm procent ve srovnání s modelem péče v nemocnici.

Komplex Milosrdného Samaritána má dnes na svém pracovišti v N'Djamena a Goundi asi tři sta zdravotnických pracovníků. Pracují tam praktičtí lékaři, zdravotní sestry, porodní asistentky, specialisté na chirurgii, pediatrii, gynekologii a další obory. Kromě hotových odborníků je tam více než padesát mediků a sto sedmdesát studentů ošetřovatelství. Komplex má partnerství s Papežskou univerzitou v Chile, Univerzitou v Remeši ve Francii, Fakultní nemocnicí Puerta del Mar de Cadiz ve Španělsku a několika dalšími univerzitami a vzdělávacími zařízeními ve Španělsku a Libanonu.


Zdroj/Foto: Světové Tovaryšstvo.

(aro)


 odeslat článek     vytisknout článekSouvisející články
14.8.2019 O životě během studií v Římě hovoří jezuita z Malty
8.8.2019 P. generál Arturo Sosa zavítal do Hirošimy
6.8.2019 Slavení eucharistie na budapešťském Mostě Svobody
5.8.2019 Chorvatský jezuita P. Luka Ilić vypráví o nových zkušenostech s evangelizací
29.7.2019 V Jezuitské konferenci Pacifické Asie se hovořilo o apoštolských preferencíchNovinky z Refugia

Bajky. O moudré sově

Tomáš Špidlík

Třetí vydání oblíbených Špidlíkových bajek – krátkých příběhů s douškem moudrosti. Předmluvu napsal biskup Josef Hrdlička. Text je doprovázen kresbami akademického malíře Jana Jemelky...
více »


Prameny světla

Tomáš Špidlík

Duchovní život je přítomnost a činnost Boží Osoby v osobě lidské. Tato jednoduchá pravda je základním motivem příručky křesťanské dokonalosti napsané vynikajícím znalcem křesťanské spirituality, kardinálem Tomášem Špidlíkem. S užitkem si ji může číst začátečník i pokročilý...
více »

Úmysly Apoštolátu modlitby

Evangelizační úmysl: Rodiny – školy lidského zrání
Aby se rodiny zásluhou života modlitby a lásky stávaly stále více „školami“ skutečného lidského zrání.
Národní úmysl: Ať věrnost, láska a odpovědnost doprovázejí všechny manžele, stejně jako vytrvalost při společné modlitbě v rodinách.
více »

Nejbližší akce

Varhanní hudba jezuitů a pro jezuity


Uložení ostatků P. Adolfa Kajpra SJ


více »

Nejbližší duchovní akce

Duchovní cvičení v tichu podle sv. Ignáce


Duchovní cvičení pro všechny


Duchovní obnova pro mladé


Duchovní cvičení pro vysokoškoláky


více »

JESUIT.CZ © 2006 Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova, Ječná 2, 120 00 Praha 2   webmaster: Tomáš Novák   design: Jozef Murin, Lukáš Kratochvil