Články / Aktuality Dnes je 20. 1. 2020  
      English  RSS 
Aktuality
Články
Rozhovory
Názory
V médiích
Nové knihy
Dokumenty

Kdo jsme
Aktivity
Domy, kontakty
Akce

Jezuitou dnes

Kalendárium
Galerie
Online rozhovory
Humor
Kniha návštěv
Podpořte nás
Odkazy

Zasílání novinek
Aktuality

         A     A     A

Beseda o kardinálu Špidlíkovi

Pondělí, 28.10.2019
Praha. V neděli 27. října se v Družinském sále při kostele svatého Ignáce v Praze uskutečnila beseda s názvem „Otec Špidlík mezi námi“. Přednášejícím byl P. Michal Altrichter SJ, který působí v Olomouci.


V Družinském sále byla připravena nástěnka s fotografiemi a základními informacemi o kardinálu Tomáši Špidlíkovi SJ. Besedu moderovala Jana Laudátová, která uvedla, že 17. prosince uplyne sto let od narození této osobnosti. Protože působivá jsou zejména osobní svědectví, pozvala právě P. Altrichtera, který otce kardinála dobře znal. Název besedy je převzatý z titulu knihy otce Altrichtera.

Otec Michal přibližoval kardinála Špidlíka pod úhlem radosti, kterou dokumentoval na sedmi momentech. I když zmiňoval konkrétní události ze života kardinála Špidlíka, odkrýval je přítomným mnohem hlouběji. Na nich odhaloval sílu jeho osobnosti, jeho postoj k negativním skutečnostem, které uměl uchopit jako příležitost k růstu. Pan kardinál s velikým zaujetím a zacíleností studoval, naučil se velice dobře několik jazyků. Z jeho práce ve Vatikánském rozhlase vyplynula jeho schopnost vyjadřovat se stručně a přesně. Vyznačoval se velikou vnitřní pravdivostí. Projevila se např. tak, že odmítal umělou radost, radost musela vycházet z nitra. K lidem byl velkorysý, přátelství udržoval napříč stavy a profesemi. Byl mužem modlitby. Na otázku, kdy začal vnímat radost, odpověděl, že když si uvědomil, že v něm i v lidech okolo působí Bůh.


Foto: Alena Rousová.
Další fotografie naleznete ZDE.

(aro)


 odeslat článek     vytisknout článekSouvisející články
11.12.2019 Sto let od narození kardinála Tomáše Špidlíka
25.11.2019 Vzpomínkový večer k výročí narození Tomáše kardinála Špidlíka
4.11.2019 Výstava o kardinálu Špidlíkovi v kostele svatého Ignáce v Praze
23.10.2019 Mezinárodní konference „Duchovní odkaz Tomáše kardinála Špidlíka SJ“
9.10.2019 Výstava a konference o kardinálu Špidlíkovi v SenátuNáš tip

Sedm příběhů s knihou

Michal Altrichter

Sedm příběhů s knihou otevírá svědectví těch, kdo s knihou přicházejí živě do styku. O svém vnitřním světě vypráví: ilustrátor knih, knihovník, knihkupec, píšící autor, čtoucí čtenář, literární kritik a dítě. Každému je přisouzena jedna ctnost: pokora, skromnost, štědrost, činorodost, pokoj, laskavost a cudnost...
více »


Úmysly Apoštolátu modlitby

Evangelizační úmysl Podpora míru ve světě
Modleme se, aby křesťané, lidé vyznávající jiná náboženství a všichni lidé dobré vůle prosazovali ve světě mír a spravedlnost.
Národní úmysl Za věřící různých církví – ať na přímluvu sv. Jana Sarkandra vytvářejí společenství jedné Boží rodiny modlitbou a společnou pomocí potřebným.
více »

Nejbližší akce

Výstava o kardinálu Špidlíkovi


Přihlašování na Evropský Magis 2020


více »

Nejbližší duchovní akce

Víkendová duchovní obnova


Duchovní cvičení pro všechny, kteří přijali svátosti církve v dospělosti


Kněžské exercicie


Duchovní cvičení pro kostelníky a akolyty


více »

JESUIT.CZ © 2006 Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova, Ječná 2, 120 00 Praha 2   webmaster: Tomáš Novák   design: Jozef Murin, Lukáš Kratochvil