Články / Aktuality Dnes je 19. 7. 2019  
      English  RSS 
Aktuality
Články
Rozhovory
Názory
V médiích
Nové knihy
Dokumenty

Kdo jsme
Aktivity
Domy, kontakty
Akce

Jezuitou dnes

Kalendárium
Galerie
Online rozhovory
Humor
Kniha návštěv
Podpořte nás
Odkazy

Zasílání novinek
Aktuality

         A     A     A

Španěl Nicolás zvolen novým jezuitským generálem

Pondělí, 21.1.2008
Řím. Jezuitský řád má nového generálního představeného. 29. nástupcem Ignáce z Loyoly v čele největšího katolického řádu se tak stal španělský jezuita P. Adolfo Nicolás. Byl zvolen v sobotu 19. ledna v tajné volbě, která následovala po čtyřech dnech modlitby a soukromých debat, 217 voliteli z celého světa. O volbě byl informován papež Benedikt XVI.

Již jednasedmdesátiletý P. Nicolás nepatřil mezi jednoznačné favority a jeho zvolení způsobilo mezi jezuity překvapení. Narodil se 29. dubna 1936 ve španělské Palencii a v roce 1953 vstoupil v Aranjuez v provincii Toledo do jezuitského řádu. Po studiích filosofie v Alcalá a Madridu odjel do japonských misií a v letech 1964?1968 studoval teologii v Tokiu. Zde také 16. března 1967 přijal kněžské svěcení. Do roku 1971 pak pokračoval ve studiích teologie na římské Gregoriánské univerzitě a ve stejném roce se stal profesorem systematické teologie na universitě Sophia v Tokiu.

V letech 1978?1984 zastával P. Nicolás funkci ředitele Pastorálního institutu v Manile. Poté v letech 1991?1993 působil jako rektor jezuitských studentů v Tokiu. Od roku 1993 do roku 1999 byl japonským provinciálním představeným. Dříve než se stal jezuitským generálem zastával ještě v letech 2004?2007 úřad moderátora Jezuitské konference východní Asie a Oceánie. Plynule mluví 5 jazyky: španělsky, japonsky, anglicky, francouzsky a italsky. Navzdory svému věku se těší velké autoritě především v jihovýchodní Asii.

V neděli 20. ledna v 16 hod. se konala slavná bohoslužba v kostele del Gesú, tedy v chrámu, kde byla 7. ledna 35. generální kongregace zahájena. Několik minut přede mší se P. generál v doprovodu několika jezuitů odebral do pokojíků sv. Ignáce, kde zakladatel jezuitského řádu a první generál napsal Konstituce a kde také zemřel. Tam se uskutečnil tradiční obřad. Pak předsedal děkovné bohoslužbě a po ní ještě spolu s přisluhujícími vzdal hold zakladateli řádu sv. Ignáci modlitbou před jeho ostatky.

Tovaryšstvo Ježíšovo, založené v roce 1540, má nyní více než 19 tisíc členů 112 národností a působí na 5 kontinentech.


(jar)


 odeslat článek     vytisknout článekSouvisející články
3.12.2017 Svědčit o evangeliu uprostřed asijské kultury
29.10.2017 Asistent otce generála na návštěvě české provincie
23.10.2017 Generální představený jezuitů zavítal do Brazílie
14.10.2017 Jeden rok od zvolení nového otce generála
13.2.2017 P. Adolfo Nicolás se vrací na FilipínyNovinky z Refugia

Bajky. O moudré sově

Tomáš Špidlík

Třetí vydání oblíbených Špidlíkových bajek – krátkých příběhů s douškem moudrosti. Předmluvu napsal biskup Josef Hrdlička. Text je doprovázen kresbami akademického malíře Jana Jemelky...
více »


Prameny světla

Tomáš Špidlík

Duchovní život je přítomnost a činnost Boží Osoby v osobě lidské. Tato jednoduchá pravda je základním motivem příručky křesťanské dokonalosti napsané vynikajícím znalcem křesťanské spirituality, kardinálem Tomášem Špidlíkem. S užitkem si ji může číst začátečník i pokročilý...
více »

Úmysly Apoštolátu modlitby

Všeobecný úmysl: Poctivost v soudnictví
Aby všichni, kdo spravují soudnictví, jednali poctivě a aby nespravedlnost, přestože ve světě i vítězí, neměla poslední slovo.
Národní úmysl: Ať všichni lidé mají možnost odpočinku pro tělo i pro duši a ať všude objevují radost z Boží blízkosti.
více »

Nejbližší akce

Evropský Magis 2019


Koncert ke cti svatého Stanislava


Slavnost svatého Ignáce z Loyoly


Koncert "Pocta svatému Ignáci"


více »

Nejbližší duchovní akce

Kreativní exercicie s bibliodramatem


Duchovní cvičení pro všechny


Duchovní cvičení pro lékaře a zdravotníky


Ignaciánská duchovní cvičení


více »

Kalendárium

Zrušení řádu v roce 1773

Bula Exposcit debitum


JESUIT.CZ © 2006 Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova, Ječná 2, 120 00 Praha 2   webmaster: Tomáš Novák   design: Jozef Murin, Lukáš Kratochvil