Články / Aktuality Dnes je 17. 2. 2019  
      English  RSS 
Aktuality
Články
Rozhovory
Názory
V médiích
Nové knihy
Dokumenty

Kdo jsme
Aktivity
Domy, kontakty
Akce

Jezuitou dnes

Kalendárium
Galerie
Online rozhovory
Humor
Kniha návštěv
Podpořte nás
Odkazy

Zasílání novinek
Aktuality

         A     A     A

Španěl Nicolás zvolen novým jezuitským generálem

Pondělí, 21.1.2008
Řím. Jezuitský řád má nového generálního představeného. 29. nástupcem Ignáce z Loyoly v čele největšího katolického řádu se tak stal španělský jezuita P. Adolfo Nicolás. Byl zvolen v sobotu 19. ledna v tajné volbě, která následovala po čtyřech dnech modlitby a soukromých debat, 217 voliteli z celého světa. O volbě byl informován papež Benedikt XVI.

Již jednasedmdesátiletý P. Nicolás nepatřil mezi jednoznačné favority a jeho zvolení způsobilo mezi jezuity překvapení. Narodil se 29. dubna 1936 ve španělské Palencii a v roce 1953 vstoupil v Aranjuez v provincii Toledo do jezuitského řádu. Po studiích filosofie v Alcalá a Madridu odjel do japonských misií a v letech 1964?1968 studoval teologii v Tokiu. Zde také 16. března 1967 přijal kněžské svěcení. Do roku 1971 pak pokračoval ve studiích teologie na římské Gregoriánské univerzitě a ve stejném roce se stal profesorem systematické teologie na universitě Sophia v Tokiu.

V letech 1978?1984 zastával P. Nicolás funkci ředitele Pastorálního institutu v Manile. Poté v letech 1991?1993 působil jako rektor jezuitských studentů v Tokiu. Od roku 1993 do roku 1999 byl japonským provinciálním představeným. Dříve než se stal jezuitským generálem zastával ještě v letech 2004?2007 úřad moderátora Jezuitské konference východní Asie a Oceánie. Plynule mluví 5 jazyky: španělsky, japonsky, anglicky, francouzsky a italsky. Navzdory svému věku se těší velké autoritě především v jihovýchodní Asii.

V neděli 20. ledna v 16 hod. se konala slavná bohoslužba v kostele del Gesú, tedy v chrámu, kde byla 7. ledna 35. generální kongregace zahájena. Několik minut přede mší se P. generál v doprovodu několika jezuitů odebral do pokojíků sv. Ignáce, kde zakladatel jezuitského řádu a první generál napsal Konstituce a kde také zemřel. Tam se uskutečnil tradiční obřad. Pak předsedal děkovné bohoslužbě a po ní ještě spolu s přisluhujícími vzdal hold zakladateli řádu sv. Ignáci modlitbou před jeho ostatky.

Tovaryšstvo Ježíšovo, založené v roce 1540, má nyní více než 19 tisíc členů 112 národností a působí na 5 kontinentech.


(jar)


 odeslat článek     vytisknout článekSouvisející články
3.12.2017 Svědčit o evangeliu uprostřed asijské kultury
29.10.2017 Asistent otce generála na návštěvě české provincie
23.10.2017 Generální představený jezuitů zavítal do Brazílie
14.10.2017 Jeden rok od zvolení nového otce generála
13.2.2017 P. Adolfo Nicolás se vrací na FilipínyNovinka z Refugia

Od zpovědi ke svátosti smíření

Kajícnost – cesta k Božímu milosrdenství a usmíření v době papeže Františka

Pavel Ambros

Křest nám dává nový život, nebere však svobodu. Svoboda člověka je křehká i pro křesťana. Stále v něm bojuje starý člověk. Nepřítel chce v člověku zabít Boží život. Postupuje u každého svými zbraněmi. Kristus dal církvi nejen křesta, který obmývá a očišťuje člověka, ale také slzy lítosti, které ve svátosti pokání dostávají sílu křestní vody. Čtenáři se v knize dostává spolu s poučením i povzbuzení, jak se na zpověď nejlépe připravit, co všechno obsahuje, jaký má smysl lidská námaha boje se zlem a jak se vyvarovat možných omylů. Je určena zpovědníkům i kajícníkům…
více »Úmysly Apoštolátu modlitby

Všeobecný úmysl: Obchod s lidmi
Za velkodušné přijetí obětí nezákonného obchodování s lidmi, nucené prostituce a násilí.
Národní úmysl: Ať je naše víra pro hledající pravdivým svědectvím živého vztahu s Bohem.
více »

Nejbližší akce

Reportáž o P. Adolfu Kajprovi


více »

Nejbližší duchovní akce

Ignaciánské exercicie


Seminář pro ženy


Duchovní cvičení (nejen) pro členy Matice svatoantonínské


Duchovní cvičení v tichu podle sv. Ignáce


více »

JESUIT.CZ © 2006 Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova, Ječná 2, 120 00 Praha 2   webmaster: Tomáš Novák   design: Jozef Murin, Lukáš Kratochvil