Články / Aktuality Dnes je 26. 2. 2020  
      English  RSS 
Aktuality
Články
Rozhovory
Názory
V médiích
Nové knihy
Dokumenty

Kdo jsme
Aktivity
Domy, kontakty
Akce

Jezuitou dnes

Kalendárium
Galerie
Online rozhovory
Humor
Kniha návštěv
Podpořte nás
Odkazy

Zasílání novinek
Aktuality

         A     A     A

P. generál navštívil farnost na periferii Paraguaye

Pátek, 22.11.2019
Bañado Norte. V oblasti Bañado Norte se nachází jezuitská farnost Svaté Rodiny. Členové pastoračního týmu při kapli svatého Vincence otci Sosovi během jeho návštěvy 10. listopadu vyprávěli, jak je každý rok jejich území po celé měsíce zaplaveno řekou Paraguay.


Řešení existuje, ale naráží na obtíže, kdy nejsou respektována práva rodin již dlouho na tomto místě žijících. Stejně jako jinde ve světě přitahují komerční projekty rozvoje velkou pozornost, která nepříliš zohledňuje možné vyčerpání území. Tyto projekty vidí řešení v přesidlování lidí do jiných oblastí, což ovšem není volba, která chrání důstojnost chudých lidí, kteří zde žijí. Otec generál naslouchal těmto vyjádřením zármutku, ale i radosti z pastoračních a vzdělávacích aktivit, které se uskutečňují navzdory mnoha překážkám. Prohlédl si okolí a seznámil se s možnostmi výdělku zdejších lidí.

Zbytek dne strávil ve farním kostele. Během setkání dal slovo zástupcům farnosti: lidem různých generací, silně angažovaným na všech úrovních farních služeb. Důrazně trvali na tom, že jezuité by měli přispívat k větší stabilitě v pastoraci také tím, že setrvají v působišti delší dobu. Otec Sosa vzal jejich žádost na vědomí; její řešení je více záležitostí provinciála. Ale využil příležitosti a zdůraznil, že kontinuitu pastorace by měli zajistit především zainteresovaní laici. Ti mají klíčovou roli; kněz samozřejmě přispívá, ale nemusí být nutně vůdcem každého projektu.

P. generál předsedal nedělní mši svaté. Jeho promluva, založená na biblických textech dne, se zaměřila na věrnost. Poznamenal, že v našich životech čelíme situacím, které testují naši víru a naši věrnost ve víře: ekonomické potíže, násilí, pocit bezmocnosti tváří v tvář bezpráví. Jiní třeba ohlašují zázraky, slibují celý svět nebo finanční zisky, což nemusí být myšleno upřímně. Ale při hlubším pohledu je vidět, že odvádějí od toho nejdůležitějšího. V této situaci musí být naším cílem zůstat věrný sobě samému, naší historii, naší identitě, našim hodnotám. Jde o věrnost Bohu a oddanost našemu křtu.

„Ve skutečnosti,“ dodal, „jestliže můžeme být věrní, je to proto, že Bůh nám je věrný. Dal nám svého syna Ježíše, který byl věrný svému poslání a věděl, jak čelit nejtěžším zkouškám ... Pak jeho život - jeho smrt a vzkříšení - přinesl mnoho ovoce.“


Zdroj/Foto: Jezuitská generální kurie.

(aro)


 odeslat článek     vytisknout článekSouvisející články
26.2.2020 Spolupráce škol v Los Angeles
24.2.2020 Novicové hovořili s otcem generálem
20.2.2020 Seznámení s provincií USA-západ
19.2.2020 Otec generál navštívil provincii USA-západ
17.2.2020 Na španělském velvyslanectví byla představena kniha o Pedru PáezoviNáš tip

Vychází z výsosti

Michal Altrichter

Text odkrývá témata duchovního života s pohledem na církev třicet let po „Anežce“. Můžeme se vyjadřovat protievropsky, pokud jsme na delší dobu ani nepřekročili hranice vlastní země? Žije Pán tím, co je nám vlastní? A jak poznat, že k nám hovoří? Slyší papež jeho hlas? Jak v sobě objevit tvořivost ticha?...
více »


Úmysly Apoštolátu modlitby

Všeobecný úmysl Naslouchat volání uprchlíků
Modleme se, abychom slyšeli a brali vážně naléhavé volání migrantů, našich sester a bratří, kteří upadli do rukou bezohledných převaděčů.
Národní úmysl Za lékaře a zdravotníky – ať na přímluvu sv. Anežky ani v nejsložitějších situacích nepodléhají pokušení rozhodovat o životě a smrti.
více »

Nejbližší akce

Přihlašování na Evropský Magis 2020


Jáhenské svěcení Petra Hrušky SJ


Studentský Velehrad


Jáhenské svěcení Jiřího Hebrona SJ


více »

Nejbližší duchovní akce

Víkendová duchovní obnova pro všechny, kteří pečují o kostel


Ignaciánská duchovní cvičení


Postní duchovní obnova pro všechny


Duchovní cvičení v tichu podle sv. Ignáce


více »

JESUIT.CZ © 2006 Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova, Ječná 2, 120 00 Praha 2   webmaster: Tomáš Novák   design: Jozef Murin, Lukáš Kratochvil