Články / Aktuality Dnes je 26. 2. 2020  
      English  RSS 
Aktuality
Články
Rozhovory
Názory
V médiích
Nové knihy
Dokumenty

Kdo jsme
Aktivity
Domy, kontakty
Akce

Jezuitou dnes

Kalendárium
Galerie
Online rozhovory
Humor
Kniha návštěv
Podpořte nás
Odkazy

Zasílání novinek
Aktuality

         A     A     A

V Indii vznikla nová provincie Čennaí

Středa, 15.1.2020
Madurai. Provincie Madurai v Indii, do které patří pět set jedna jezuitů, je čtvrtou největší provincií Tovaryšstva Ježíšova. Zatímco další tři svou velikost získaly sloučením existujících provincií, Madurai, která patří do Indického svazového státu Tamilnádu, je sama o sobě bohatá na pracovní sílu a její apoštolská díla jsou četná a různorodá.


Ve dnech 28. až 29. prosince 2019 se konalo provinční shromáždění provincie Madurai, kde se sešlo asi tři sta padesát jezuitů. Svoje videoposelství jim zaslal otec generál Arturo Sosa. Připomněl v něm, že provincie nalezla stopy svého původu až u svatého Františka Xaverského. Zmínil některé výrazné postavy historie: mučedníka Antonia Criminaliho, Roberta de Nobiliho, svatého Jana de Britto a Konstantina Josepha Beschiho, kteří neúnavně pracovali na šíření evangelia. Přijali a důsledně hájili inkulturovaný přístup k životu a poslání. P. generál také připomněl, jak v duchu obnovy Tovaryšstva z této velké provincie za účelem větší apoštolské účinnosti a efektivnějšího řízení vznikly nové správní celky. Byly to závislý malabarský region v roce 1956, který se stal v roce 1960 viceprovincií Kerala v roce 1983 provincií, a závislý region Andhra založený v roce 1972, který se stal provincií Andhra v roce 1988.

Během posledních tří desetiletí provincie zaměřila svou pozornost na nedotknutelné, kmeny a další marginalizované skupiy včetně migrantů žijících v severních okresech. Jak uvedl P. generál ve svém projevu, vytvoření samostatné provincie Čennaí, která jim bude lépe sloužit, byl dlouho očekávaný sen o provincii Madurai, opakovaný v závěrech vícero provinčních kongregací.

Po 36. generální kongregaci otec generál kladně reagoval na tuto žádost a zahájil proces rozlišování. Byl potěšen průběhem procesu, který se odehrával formou duchovního rozhovoru, a to v celé provincii. Dekretem ze dne 3. prosince 2019 založil novou provincii Čennaí a jejím provinciálem jmenoval P. Jebamalai Irudayaraj.

Oba dekrety byly přečteny a nabyly účinnosti dne 28. prosince 2019 během koncelebrované mše svaté v kostele Krista Krále za účasti všech přítomných jezuitů. Hlavním celebrantem byl provinciál Madurai P. Danis Ponniah, spolu s ním byli nově jmenovaný P. Jebamalai Irudayaraj, P. George Pattery, prezident jezuitské konference jižní Asie, a všichni provinciálové této konference za jižní zónu. Do bohoslužby byl zahrnut symbolický obřad umývání nohou dvou laických spolupracovníků, kteří reprezentovali službu pro marginalizované.

Nová provincie Čennaí má sto sedmdesát tři jezuitů, jejichž průměrný věk je čtyřicet čtyři a půl roku.


Zdroj/Foto: Světové Tovaryšstvo.

(aro)


 odeslat článek     vytisknout článekSouvisející články
24.2.2020 Novicové hovořili s otcem generálem
20.2.2020 Seznámení s provincií USA-západ
19.2.2020 Otec generál navštívil provincii USA-západ
17.2.2020 Na španělském velvyslanectví byla představena kniha o Pedru Páezovi
7.2.2020 Připomínka P. Pedra Arrupeho SJ na generální kuriiNáš tip

Vychází z výsosti

Michal Altrichter

Text odkrývá témata duchovního života s pohledem na církev třicet let po „Anežce“. Můžeme se vyjadřovat protievropsky, pokud jsme na delší dobu ani nepřekročili hranice vlastní země? Žije Pán tím, co je nám vlastní? A jak poznat, že k nám hovoří? Slyší papež jeho hlas? Jak v sobě objevit tvořivost ticha?...
více »


Úmysly Apoštolátu modlitby

Všeobecný úmysl Naslouchat volání uprchlíků
Modleme se, abychom slyšeli a brali vážně naléhavé volání migrantů, našich sester a bratří, kteří upadli do rukou bezohledných převaděčů.
Národní úmysl Za lékaře a zdravotníky – ať na přímluvu sv. Anežky ani v nejsložitějších situacích nepodléhají pokušení rozhodovat o životě a smrti.
více »

Nejbližší akce

Přihlašování na Evropský Magis 2020


Studentský Velehrad


více »

Nejbližší duchovní akce

Víkendová duchovní obnova pro všechny, kteří pečují o kostel


Ignaciánská duchovní cvičení


Postní duchovní obnova pro všechny


Duchovní cvičení v tichu podle sv. Ignáce


více »

JESUIT.CZ © 2006 Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova, Ječná 2, 120 00 Praha 2   webmaster: Tomáš Novák   design: Jozef Murin, Lukáš Kratochvil