Články / Aktuality Dnes je 26. 2. 2020  
      English  RSS 
Aktuality
Články
Rozhovory
Názory
V médiích
Nové knihy
Dokumenty

Kdo jsme
Aktivity
Domy, kontakty
Akce

Jezuitou dnes

Kalendárium
Galerie
Online rozhovory
Humor
Kniha návštěv
Podpořte nás
Odkazy

Zasílání novinek
Aktuality

         A     A     A

Kardinál Tagle a filipínští jezuité v médiích

Čtvrtek, 6.2.2020
Filipíny. V prosinci loňského roku papež František oznámil jmenování kardinála Luise Antonia Tagleho, arcibiskupa Manily, do čela Kongregace pro evangelizaci národů. Na Filipínách spolupracuje již více než patnáct let s jezuity, kteří působí v médiích, na několika pořadech pro televizi a rozhlas.


Ředitelem jezuitských komunikací na Filipínách je od roku 2008 P. Emmanuel Alfonso SJ. Se svým týmem se věnuje tvorbě televizních a rozhlasových pořadů pro církevní i sekulární média. Jsou průkopníky v oblasti liturgické hudby. Písně složené kněžími se zpívají po celém světě, kde se Filipínci shromažďují. Média přispívají k jejich dalšímu rozšíření. Filipínští jezuité poskytují školení v oblasti mediální výchovy, komunikace, mediální etiky a homiletiky. Jejich úspěšné působení nastavuje „laťku“ pro ostatní katolické organizace ve službě evangelizace prostřednictvím médií.

Když papež František v roce 2015 navštívil Filipíny, byli jezuité požádáni, aby se ujali koordinace mediálního pokrytí jeho návštěvy. Známí jsou rovněž prostřednictvím nedělního pořadu kardinála Tagleho, který se vysílá i v zahraničí.

První spolupráce kardinála Tagleho s jezuitskou televizí se týkala krátkého pořadu zaměřeného na modlitbu. Každé ráno ho vysílá největší televizní síť na Filipínách i v zahraničí. Pořad je oblíbený po celém světě. Diváci panu kardinálovi říkají, že si ráno přivstali, aby jim program neunikl. Jeho vysílání běží již dvanáct let.

Pan kardinál vystupoval také v pořadu, kde se setkával s různými hosty, včetně politiků, herců a dalších významných lidí. Z toho vzešla prosba diváků, kteří chtěli slyšet více jeho vlastních myšlenek a úvah. Díky tomu se zapojil do ranního pořadu o modlitbě, kde sdílí své úvahy o čteních z nedělní liturgie. Vysílání je velmi sledované na Filipínách i v zahraničí. Tím se stal pan kardinál obecně známým. Pořad stál dokonce u zrodu pravidelných adventních a postních rekolekcí v Manile. Na Filipínách je pořad ojedinělý tím, že jeho provoz není financován firemními reklamami, ale dary jeho diváků a posluchačů.

Tato trvalá mediální služba je velmi dobrou zkušeností kardinála Tagleho pro jeho novou zodpovědnost v Kongregaci pro evangelizaci národů. Šíření Božího slova v různých částech světa je dnes možné prostřednictvím médií. Jak sám Svatý otec upozorňuje, evangelizační práce církve v dnešní době neznamená jen tradiční misionářský způsob cestování na vzdálená místa.


Zdroj/Foto: Světové Tovaryšstvo.

(aro)


 odeslat článek     vytisknout článekSouvisející články
14.6.2019 Ředitelé evropských jezuitských kulturních časopisů se setkali v Athénách
28.3.2019 Mladí jezuité začali s projektem Minutové homilie
6.9.2018 Do redakce časopisu Civiltá Cattolica se vrací Federico Lombardi
17.5.2018 Začalo sympózium o archivech římské inkvizice
12.4.2017 Mezi poradci vatikánského sekretariátu pro komunikaci jsou i dva jezuitéNáš tip

Vychází z výsosti

Michal Altrichter

Text odkrývá témata duchovního života s pohledem na církev třicet let po „Anežce“. Můžeme se vyjadřovat protievropsky, pokud jsme na delší dobu ani nepřekročili hranice vlastní země? Žije Pán tím, co je nám vlastní? A jak poznat, že k nám hovoří? Slyší papež jeho hlas? Jak v sobě objevit tvořivost ticha?...
více »


Úmysly Apoštolátu modlitby

Všeobecný úmysl Naslouchat volání uprchlíků
Modleme se, abychom slyšeli a brali vážně naléhavé volání migrantů, našich sester a bratří, kteří upadli do rukou bezohledných převaděčů.
Národní úmysl Za lékaře a zdravotníky – ať na přímluvu sv. Anežky ani v nejsložitějších situacích nepodléhají pokušení rozhodovat o životě a smrti.
více »

Nejbližší akce

Přihlašování na Evropský Magis 2020


Studentský Velehrad


více »

Nejbližší duchovní akce

Víkendová duchovní obnova pro všechny, kteří pečují o kostel


Ignaciánská duchovní cvičení


Postní duchovní obnova pro všechny


Duchovní cvičení v tichu podle sv. Ignáce


více »

JESUIT.CZ © 2006 Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova, Ječná 2, 120 00 Praha 2   webmaster: Tomáš Novák   design: Jozef Murin, Lukáš Kratochvil