Články / Aktuality Dnes je 24. 11. 2020  
      English  RSS 
Aktuality
Články
Rozhovory
Názory
V médiích
Nové knihy
Dokumenty

Kdo jsme
Aktivity
Domy, kontakty
Akce

Jezuitou dnes

Kalendárium
Galerie
Online rozhovory
Humor
Kniha návštěv
Podpořte nás
Odkazy
Aktuality

         A     A     A

Kardinál Tagle a filipínští jezuité v médiích

Čtvrtek, 6.2.2020
Filipíny. V prosinci loňského roku papež František oznámil jmenování kardinála Luise Antonia Tagleho, arcibiskupa Manily, do čela Kongregace pro evangelizaci národů. Na Filipínách spolupracuje již více než patnáct let s jezuity, kteří působí v médiích, na několika pořadech pro televizi a rozhlas.


Ředitelem jezuitských komunikací na Filipínách je od roku 2008 P. Emmanuel Alfonso SJ. Se svým týmem se věnuje tvorbě televizních a rozhlasových pořadů pro církevní i sekulární média. Jsou průkopníky v oblasti liturgické hudby. Písně složené kněžími se zpívají po celém světě, kde se Filipínci shromažďují. Média přispívají k jejich dalšímu rozšíření. Filipínští jezuité poskytují školení v oblasti mediální výchovy, komunikace, mediální etiky a homiletiky. Jejich úspěšné působení nastavuje „laťku“ pro ostatní katolické organizace ve službě evangelizace prostřednictvím médií.

Když papež František v roce 2015 navštívil Filipíny, byli jezuité požádáni, aby se ujali koordinace mediálního pokrytí jeho návštěvy. Známí jsou rovněž prostřednictvím nedělního pořadu kardinála Tagleho, který se vysílá i v zahraničí.

První spolupráce kardinála Tagleho s jezuitskou televizí se týkala krátkého pořadu zaměřeného na modlitbu. Každé ráno ho vysílá největší televizní síť na Filipínách i v zahraničí. Pořad je oblíbený po celém světě. Diváci panu kardinálovi říkají, že si ráno přivstali, aby jim program neunikl. Jeho vysílání běží již dvanáct let.

Pan kardinál vystupoval také v pořadu, kde se setkával s různými hosty, včetně politiků, herců a dalších významných lidí. Z toho vzešla prosba diváků, kteří chtěli slyšet více jeho vlastních myšlenek a úvah. Díky tomu se zapojil do ranního pořadu o modlitbě, kde sdílí své úvahy o čteních z nedělní liturgie. Vysílání je velmi sledované na Filipínách i v zahraničí. Tím se stal pan kardinál obecně známým. Pořad stál dokonce u zrodu pravidelných adventních a postních rekolekcí v Manile. Na Filipínách je pořad ojedinělý tím, že jeho provoz není financován firemními reklamami, ale dary jeho diváků a posluchačů.

Tato trvalá mediální služba je velmi dobrou zkušeností kardinála Tagleho pro jeho novou zodpovědnost v Kongregaci pro evangelizaci národů. Šíření Božího slova v různých částech světa je dnes možné prostřednictvím médií. Jak sám Svatý otec upozorňuje, evangelizační práce církve v dnešní době neznamená jen tradiční misionářský způsob cestování na vzdálená místa.


Zdroj/Foto: Světové Tovaryšstvo.

(aro)


 odeslat článek     vytisknout článekSouvisející články
27.10.2020 Setkání delegátů jezuitských komunikací
28.5.2020 Komunikační prostředky při hlásání evangelia
29.4.2020 Virtuální modlitební setkání v Indii
27.3.2020 Vzdělávací cyklus o Pentateuchu
14.6.2019 Ředitelé evropských jezuitských kulturních časopisů se setkali v AthénáchNáš tip

Čím dál větší Bůh

Brian O’Leary

Irský jezuita Brian O’Leary vychází z pestré zkušenosti dlouhodobě přednášejícího na různých institutech, ale rovněž ze zkušenosti exercitátora v několika světových centrech spirituality Ignáce z Loyoly. V textu nám ukazuje, jak pomáhá ignaciánská spiritualita odhalovat…..
více »


Úmysly Apoštolátu modlitby

Všeobecný úmysl Oblast umělé inteligence
Modleme se, aby pokrok v oblasti robotiky a umělé inteligence byl vždy ve službách člověka.
Národní úmysl Za kostelníky, ministranty, akolyty, lektory a farní rady – ať pod ochranou sv. Jana Nepomuckého každý naplno slouží na svém místě v církvi.
více »

Nejbližší duchovní akce

Adventní duchovní cvičení pro všechny


Duchovní obnova pro hasiče a členy Matice Svatohostýnské


Adventní duchovní cvičení pro všechny


Adventní duchovní cvičení pro všechny


více »

Kalendárium

Památka sv. Jana Berchmanse

Památka Edmunda Kampiána, Roberta Southwella a druhů


JESUIT.CZ © 2006 Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova, Ječná 2, 120 00 Praha 2   webmaster: Tomáš Novák   design: Jozef Murin, Lukáš Kratochvil