Články / Aktuality Dnes je 7. 4. 2020  
      English  RSS 
Aktuality
Články
Rozhovory
Názory
V médiích
Nové knihy
Dokumenty

Kdo jsme
Aktivity
Domy, kontakty
Akce

Jezuitou dnes

Kalendárium
Galerie
Online rozhovory
Humor
Kniha návštěv
Podpořte nás
Odkazy

Zasílání novinek
Aktuality

         A     A     A

Na španělském velvyslanectví byla představena kniha o Pedru Páezovi

Pondělí, 17.2.2020
Řím. Dne 30. ledna se na španělském velvyslanectví u Svatého stolce konala prezentace knihy „Jezuita Pedro Páez. Dopisy od Modrého Nilu“ (El jesuita Pedro Páez. Cartas desde el Nilo Azul).


Pro tuto příležitost přicestoval ze Španělska Javier Reverte, jeden ze spoluautorů. Událost koordinoval P. Wenceslao Soto SJ, který pracuje v římském archivu Tovaryšstva Ježíšova na generální kurii. Přítomna byla velvyslankyně M.ª del Carmen de la Peña Corcuera se svým manželem, několik hostů ze španělského kulturního světa a jezuité.

Prezentace proběhla v barokním sále Španělského paláce. Velvyslankyně objasnila, že se o Pedra Páeze zajímá od doby, kdy byla v letech 2004 až 2008 velvyslankyní v Etiopii a dověděla se o tomto misionáři.

Javier Reverte vysvětlil, jak ho životní okolnosti přivedly k tomuto španělskému jezuitovi, který působil v portugalských službách. Hovořil o jeho znalostech ve stavitelství a o tom, že byl prvním Evropanem, který popsal zdroje Modrého Nilu.

P. Wenceslao Soto představil obecný obsah knihy a její autory a poukázal na vhodnost vydání knihy po oslavě čtyřstého výročí objevení zdrojů Modrého Nilu v roce 2018. Přiblížil různé fáze cest jezuitského misionáře Pedra Páeze, který se narodil ve Španělsku v roce 1584, rovněž podrobnosti dopisu, kterým požádal, aby byl poslán do Indií. Jeho práci v této zemi můžeme považovat za zlatý věk jeho působení.

Práce, které vedl P. Soto, umožnily objevit důležité aspekty postavy španělského jezuity, který otevřel brány Etiopie v době, kdy byla tato země cizincům zcela uzavřena. Mnozí odborníci na Etiopii považují Páeze za nejúspěšnějšího katolického misionáře v zemi. Využil vědy a diplomacie, svých znalostí z průzkumů a architektury a umožnil katolicismu učinit první misijní průlom do země. Jeho odvaha byla pozoruhodná. Jeho první pokus o vstup do Etiopie selhal, protože byl zajat a musel strávit šest let v zajetí v Jemenu. Toto však neuhasilo jeho misijní touhu po „zemi kněze Jana“, jak byla v té době Etiopie obvykle nazývána. Zemřel v Etiopii v roce 1622. Bohužel, úsilí Pedra Páeze nemělo dlouhodobý úspěch, protože jeho následovníci použili rigidní přístup, který vedl k vyloučení jezuitů ze země v roce 1633.


Zdroj/Foto: Světové Tovaryšstvo.

(aro)


 odeslat článek     vytisknout článekSouvisející články
26.3.2020 Zemětřesení v Záhřebu poškodilo baziliku Nejsvětějšího Srdce Páně
20.3.2020 Otec generál na jednání Jezuitské konference Jižní Asie
13.3.2020 Pomoc chu-pejské provincii v boji s nákazou
11.3.2020 Portugalští jezuité mají nové kulturní centrum v Lisabonu
2.3.2020 P. generál Arturo Sosa SJ hovořil ke studentům v NepáluNáš tip

Živá řeka evangelia 3.

Pavel Ambros

Celosvětová síť modlitby, kterou už tradičně sdílíme s papežem, nám připomíná, že srdcem poslání církve je modlitba. Můžeme dělat mnoho věcí, ale bez modlitby jsou mrtvé. Podněcujeme člověka, aby si přál hodnoty dne nahlížet duchovně: aby v nich poznal, jak Bůh sám originálně pracuje. To je vnitřní svoboda...
více »


Úmysly Apoštolátu modlitby

Všeobecný úmysl Vysvobození ze závislostí
Modleme se, aby všichni lidé trpící pod vlivem závislostí našli potřebnou pomoc i ty, kdo by je doprovázeli.
Národní úmysl Za ty, kteří podlehli závislosti na drogách, alkoholu, cigaretách, pornografii nebo internetu – ať pod ochranou bl. Mlady najdou cestu ke svobodě.
více »

Nejbližší akce

Přihlašování na Evropský Magis 2020


Jáhenské svěcení Jiřího Hebrona SJ


Pouť za nová povolání


více »

Nejbližší duchovní akce

Víkend pro seniory


Víkendová duchovní obnova


Duchovní cvičení Anamnéza


Duchovní obnova pro lektory a všechny zájemce o Boží slovo v praktickém životě


více »

Kalendárium

Výročí narození sv. Františka Xaverského

Volba prvního generála


JESUIT.CZ © 2006 Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova, Ječná 2, 120 00 Praha 2   webmaster: Tomáš Novák   design: Jozef Murin, Lukáš Kratochvil