Články / Aktuality Dnes je 7. 4. 2020  
      English  RSS 
Aktuality
Články
Rozhovory
Názory
V médiích
Nové knihy
Dokumenty

Kdo jsme
Aktivity
Domy, kontakty
Akce

Jezuitou dnes

Kalendárium
Galerie
Online rozhovory
Humor
Kniha návštěv
Podpořte nás
Odkazy

Zasílání novinek
Aktuality

         A     A     A

Seznámení s provincií USA-západ

Čtvrtek, 20.2.2020
Spojené státy americké. Vedení provincie USA-západ vytvořilo výbor jezuitů a laických spolupracovníků, odborníků v oblasti ekonomie, sociologie, teologie a politické vědy, kteří P. generála na počátku jeho návštěvy v první polovině února seznámili se společenským a církevním kontextem provincie, s jejími službami a nejnaléhavějšími otázkami lidí, kterým slouží.


Provincie USA-západ pokrývá deset amerických států od Aljašky po Montanu, od Arizony po Havaj. Zahrnuje desítky apoštolských děl a komunit, které slouží často diametrálně odlišným demografickým, sociálním, ekonomickým a politickým skupinám populace jednasedmdesáti milionů lidí. Nebylo možné dát P. Sosovi vyvážený pohled na provincii návštěvou několika děl a komunit, proto zvolili jezuité výše uvedenou formu.

Pojmenovali mýty o tomto území a popsali realitu. V povědomí je, že provincie je místem extrémní kulturní rozmanitosti. Tato rozmanitost je však nerovnoměrná. Zatímco tři státy (Havaj, Kalifornie a Nevada) mají podíl menšin s populacemi narozenými v zahraničí nad celostátním průměrem, dalších sedm států (Aljaška, Washington, Idaho, Montana, Oregon, Utah a Arizona) má šedesát procent původních obyvatel. Rozmanitost je výrazně lokalizována kolem velkých měst.

Další obecné mínění říká, že západní Amerika oplývá bohatstvím. Přestože v provincii sídlí dvacet tři ze sta největších firem na světě, jsou spolu s bohatstvím, které vytvářejí, soustředěny v pobřežních městech. Přes vysoký ekonomický růst se v těchto městech zvyšuje také nerovnost příjmů mezi nejbohatšími a nejchudšími. Obyvatelé zde narození jsou často nuceni opustit své místo kvůli neúnosným nákladům. Tím dochází k polarizaci komunit v regionu. Roste počet lidí, kteří se nezajímají o náboženství nebo nedůvěřují institucím, zejména katolické církvi.

Vzhledem k této situaci Tovaryšstvo pociťuje úbytek členů. V roce 2008 bylo v regionu více než šest set jezuitů, o deset let později jich je méně než pět set. To ovlivnilo počet komunit, které může Tovaryšstvo v oblasti umístit.

Navzdory těmto skutečnostem se jezuité nenechávají odradit. Pojmenovali příležitosti, které nacházejí. Jednou z možností je nasměrovat své komunity tam, kde katolická populace přece jen roste. Města poskytují příležitost zdůrazňovat ekonomickou a sociální spravedlnost a oslovit ty, kteří sice nedůvěřují církvi, ale přesto se nějakým způsobem kontaktují s Tovaryšstvem. V rozmanitosti je možné vést dialog se zájmovými skupinami. Nastíněná situace dává příležitost prověřit způsob života a práce Tovaryšstva a utvářet ho podle potřeb církev, která žije v této nové realitě.


Zdroj/Foto: Jezuitská generální kurie.

(aro)


 odeslat článek     vytisknout článekSouvisející články
26.3.2020 Zemětřesení v Záhřebu poškodilo baziliku Nejsvětějšího Srdce Páně
20.3.2020 Otec generál na jednání Jezuitské konference Jižní Asie
13.3.2020 Pomoc chu-pejské provincii v boji s nákazou
11.3.2020 Portugalští jezuité mají nové kulturní centrum v Lisabonu
2.3.2020 P. generál Arturo Sosa SJ hovořil ke studentům v NepáluNáš tip

Živá řeka evangelia 3.

Pavel Ambros

Celosvětová síť modlitby, kterou už tradičně sdílíme s papežem, nám připomíná, že srdcem poslání církve je modlitba. Můžeme dělat mnoho věcí, ale bez modlitby jsou mrtvé. Podněcujeme člověka, aby si přál hodnoty dne nahlížet duchovně: aby v nich poznal, jak Bůh sám originálně pracuje. To je vnitřní svoboda...
více »


Úmysly Apoštolátu modlitby

Všeobecný úmysl Vysvobození ze závislostí
Modleme se, aby všichni lidé trpící pod vlivem závislostí našli potřebnou pomoc i ty, kdo by je doprovázeli.
Národní úmysl Za ty, kteří podlehli závislosti na drogách, alkoholu, cigaretách, pornografii nebo internetu – ať pod ochranou bl. Mlady najdou cestu ke svobodě.
více »

Nejbližší akce

Přihlašování na Evropský Magis 2020


Jáhenské svěcení Jiřího Hebrona SJ


Pouť za nová povolání


více »

Nejbližší duchovní akce

Víkend pro seniory


Víkendová duchovní obnova


Duchovní cvičení Anamnéza


Duchovní obnova pro lektory a všechny zájemce o Boží slovo v praktickém životě


více »

Kalendárium

Výročí narození sv. Františka Xaverského

Volba prvního generála


JESUIT.CZ © 2006 Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova, Ječná 2, 120 00 Praha 2   webmaster: Tomáš Novák   design: Jozef Murin, Lukáš Kratochvil