Články / Dokumenty Dnes je 6. 4. 2020  
      English  RSS 
Aktuality
Články
Rozhovory
Názory
V médiích
Nové knihy
Dokumenty

Kdo jsme
Aktivity
Domy, kontakty
Akce

Jezuitou dnes

Kalendárium
Galerie
Online rozhovory
Humor
Kniha návštěv
Podpořte nás
Odkazy

Zasílání novinek
Dokumenty

         A     A     A

Zemětřesení v Záhřebu poškodilo baziliku Nejsvětějšího Srdce Páně

Čtvrtek, 26.3.2020
Dopis provinciála chorvatské provincie P. Dalibora Reniće SJ

Alena Rousová

Záhřeb. Zemětřesení, které 22. března zasáhlo hlavní město Chorvatska Záhřeb, výrazně poškodilo budovy spravované Tovaryšstvem Ježíšovým.


Drazí přátelé,

v neděli 22. března 2020 v 6.24 hodin bylo město Záhřeb zasaženo zemětřesením o velikosti 5,5 stupně, jehož epicentrum bylo jen 6 km severně od města.

Zemětřesení způsobilo mnoho materiálních škod, zejména na starých budovách v historickém centru města. Z jezuitských komunit jsou nejvíce poškozeny rezidence Nejsvětějšího Srdce v ulici Palmotićeva, která je také sídlem provinční kurie, a stará budova kolegia sv. Josefa na Jordanovac Hill. Mnohé části zdí a střech se zřítily, je zde mnoho viditelných trhlin. Míra poškození statiky budovy se musí ještě posoudit. Bývalá budova semináře na Fratrovac Hill byla zasažena méně vážně, ale také má viditelné praskliny. Novější budovy na Jordanovac a Fratrovac vykazují menší škody.

Žádný jezuita nebyl zraněn. Některé prostory a pokoje několika bratrů na ulici Palmotićeva a v kolegiu Jordanovac byly prohlášeny za nebezpečné, takže jsme jim včera museli najít náhradní ubytování.

Největší škody utrpěla velká bazilika Nejsvětějšího Srdce v centru Záhřebu, chráněná památka postavená v roce 1902. Jedna část stropu se zřítila, zbytek stropu je nestabilní. Monumentální varhany byly zachráněny, protože jsou od prosince 2017 dány na restaurování.

Proces rekonstrukce je zpožděn mnoha následnými otřesy, které stále zažíváme. Také omezení zavedená v Chorvatsku kvůli ohnisku COVID-19 ji komplikují. Chorvatská jezuitská provincie a farnost Nejsvětějšího Srdce však již zahájily přípravy na rekonstrukci baziliky Nejsvětějšího Srdce.

Naši dobrodinci mohou přispívat na účet farnosti: Župa Presvetog Srca Isusova, Palmotićeva 31, Zagreb, OIB: 56433889446; IBAN: HR3923600001102464905, Swift kód: ZABAHR2X, s poznámkou: „For Basilica Reconstruction“.

Děkuji za starost a modlitby!

Záhřeb, 23. března 2020
P. Dalibor Renić SJ, provinciál


Zdroj/Foto: Chorvatští jezuité.


 odeslat článek     vytisknout článekSouvisející články
20.3.2020 Otec generál na jednání Jezuitské konference Jižní Asie
13.3.2020 Pomoc chu-pejské provincii v boji s nákazou
11.3.2020 Portugalští jezuité mají nové kulturní centrum v Lisabonu
2.3.2020 P. generál Arturo Sosa SJ hovořil ke studentům v Nepálu
26.2.2020 Spolupráce škol v Los AngelesNáš tip

Živá řeka evangelia 3.

Pavel Ambros

Celosvětová síť modlitby, kterou už tradičně sdílíme s papežem, nám připomíná, že srdcem poslání církve je modlitba. Můžeme dělat mnoho věcí, ale bez modlitby jsou mrtvé. Podněcujeme člověka, aby si přál hodnoty dne nahlížet duchovně: aby v nich poznal, jak Bůh sám originálně pracuje. To je vnitřní svoboda...
více »


Úmysly Apoštolátu modlitby

Všeobecný úmysl Vysvobození ze závislostí
Modleme se, aby všichni lidé trpící pod vlivem závislostí našli potřebnou pomoc i ty, kdo by je doprovázeli.
Národní úmysl Za ty, kteří podlehli závislosti na drogách, alkoholu, cigaretách, pornografii nebo internetu – ať pod ochranou bl. Mlady najdou cestu ke svobodě.
více »

Nejbližší akce

Přihlašování na Evropský Magis 2020


Jáhenské svěcení Jiřího Hebrona SJ


Pouť za nová povolání


více »

Nejbližší duchovní akce

Víkend pro seniory


Víkendová duchovní obnova


Duchovní cvičení Anamnéza


Duchovní obnova pro lektory a všechny zájemce o Boží slovo v praktickém životě


více »

Kalendárium

Výročí narození sv. Františka Xaverského

Volba prvního generála


JESUIT.CZ © 2006 Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova, Ječná 2, 120 00 Praha 2   webmaster: Tomáš Novák   design: Jozef Murin, Lukáš Kratochvil