Články / Aktuality Dnes je 3. 8. 2020  
      English  RSS 
Aktuality
Články
Rozhovory
Názory
V médiích
Nové knihy
Dokumenty

Kdo jsme
Aktivity
Domy, kontakty
Akce

Jezuitou dnes

Kalendárium
Galerie
Online rozhovory
Humor
Kniha návštěv
Podpořte nás
Odkazy

Zasílání novinek
Aktuality

         A     A     A

Formace Živých kamenů on-line

Úterý, 12.5.2020
Ve dnech 30. dubna až 2. května proběhla on-line formace Živých kamenů. Živé kameny představují mezinárodní jezuitský projekt, jehož cílem je šíření evangelia prostřednictvím památek křesťanského umění. V rámci bezplatně nabízených komentovaných prohlídek se mladí dobrovolníci snaží turistům z celého světa ukázat opravdovou krásu sakrálního umění, a tím také krásu víry.


Tématem programu mezinárodní formace pro mladé lidi bylo „Umění, násilí a náboženství“. Tato iniciativa, která se měla uskutečnit na Maltě od 30. dubna do 2. května, byla upravena do on-line verze. Téma zvolené pro tento rok je důležitým prvkem pro formování skupin. Jde o přehled obrazů násilí, které nacházíme v Novém i Starém zákoně: zabití Kaina, obětování Izáka, utrpení Krista, které jsou předkládány s ignaciánsky laděnými body pro meditaci. Účelem je naučit se transformovat násilí.

Úvodním tématem programu byla „Komunita: naše historie násilí“. Jedná se o ústřední téma, které hovoří o zkušenostech během návštěv památek, kdy se setkáváme s obrazy násilí. Důležitý je způsob, jakým je chápeme, a duchovní poselství, které přinášejí tyto obrazy. Různé skupiny nabídky okolo dvaceti krátkých prezentací, ilustrujících díla z různých míst.

Dalším tématem byla „Formace: porozumění projevu násilí“. Sedm přednášek pronesli univerzitní lektoři, kteří jsou odborníky na dějiny a písma. Zahrnovaly období od byzantského ikonoklasmu po chilské katolické umění, což je forma mírového protestu proti pinochetské diktatuře, týkaly se ambivalence násilí, posunu od destrukce ke stvoření v Bibli a architektonického přechodu od ohraničeného posvátného prostoru k pevnosti. Tématem dalších přednášek byl křesťanský a islámský ikonoklasmus a neposlušnost vedoucí k násilí. Následovaly chvíle sdílení v malých skupinách a společná modlitba.

Závěrečná přednáška byla nazvána „Modlitba: prostředek usmíření a transformace násilí“. Do ní byla zařazena on-line prohlídka katedrály svatého Jana Křtitele na Maltě, kde se nachází Caravaggiův obraz stětí Jana Křtitele. Závěr patřil společné modlitbě.


Zdroj/Foto: Jesuits in Europe.

(aro)


 odeslat článek     vytisknout článekSouvisející články
14.7.2020 Český Magis 2020
10.7.2020 Litevský Magis 2020
5.5.2020 Evropský Magis 2020 bude o rok později
17.4.2020 Evropský Magis 2020 v situaci pandemie
8.1.2020 Byly spuštěny webové stránky Magis Europe 2020Náš tip

Na počátku nebyl koronavir, ale Bůh

Michal Altrichter

Text komentuje události duchovního života v kontextu koronaviru. Podstatná je Pánova vznešená přítomnost a hluboká zúčastněnost. Autor je přesvědčen, že žijeme v bezprostředním očekávání slavného Pánova příchodu a je nezbytné se na tuto událost připravovat…...
více »


Úmysly Apoštolátu modlitby

Evangelizační úmysl Svět moře
Modleme se za všechny, kteří pracují a žijí u moře: námořníky, rybáře a jejich rodiny.
Národní úmysl Za ochranu přírody, požehnanou úrodu a dostatek vody – ať se na přímluvu sv. Prokopa staráme o vše svěřené moudře a s vděčností vůči Bohu.
více »

Nejbližší akce

Výstava projektu "Telč a jezuité"


Varhanní koncert


více »

Nejbližší duchovní akce

Exercicie pro zasvěcené panny


Duchovní cvičení pro pedagogy a katechety


Duchovní obnova


Duchovní obnova pro varhaníky a chrámové zpěváky


více »

Kalendárium

Obnovení řádu v roce 1814


JESUIT.CZ © 2006 Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova, Ječná 2, 120 00 Praha 2   webmaster: Tomáš Novák   design: Jozef Murin, Lukáš Kratochvil