Články / Aktuality Dnes je 3. 8. 2020  
      English  RSS 
Aktuality
Články
Rozhovory
Názory
V médiích
Nové knihy
Dokumenty

Kdo jsme
Aktivity
Domy, kontakty
Akce

Jezuitou dnes

Kalendárium
Galerie
Online rozhovory
Humor
Kniha návštěv
Podpořte nás
Odkazy

Zasílání novinek
Aktuality

         A     A     A

Zemřel bývalý generální představený Tovaryšstva Ježíšova P. Adolfo Nicolás

Čtvrtek, 21.5.2020
Řím. Ve středu 20. května zemřel v japonském Tokiu P. Adolfo Nicolás, který byl generálním představeným jezuitů od ledna 2008 do října 2016.


Otec Nicolás se narodil ve španělské Palencii 29. dubna 1936. Do Tovaryšstva vstoupil 14. září 1953 a na kněze byl vysvěcen 17. března 1967. Jako scholastik byl vyslán na misie do Japonska, kde vedle mnoha dalších věcí byl profesorem teologie, rektorem scholastiků a provinciálem, později se věnoval sociální práci s imigranty v Tokiu. Deset let žil na Filipínách, kde sloužil jako ředitel Východoasijského pastorálního institutu a jako prezident Konference provinciálů východní Asie a Oceánie. Když se zřekl úřadu generálního představeného Tovaryšstva, stal se spirituálem ve Východoasijském pastorálním institutu a v mezinárodní rezidenci P. Arrupeho v Manile.

P. Arturo Sosa, současný generální představený, se při této příležitosti vyjádřil následovně:

„Otec Nicolás se po celý život rozdával. Byl to život charakterizovaný intenzivní službou, vyrovnanou disponibilitou a hlubokou schopností žít inkulturaci v Japonsku, kam odešel jako mladý jezuita. Byla to kultura, kterou velmi miloval a do které vložil sám sebe. Období jeho generalátu se vyznačovalo smyslem pro humor, odvahou, pokorou a blízkým vztahem k papeži Františkovi. Vzhledem k současným cestovním omezením nemohu cestovat na pohřeb do Japonska, ale ujišťuji vás, všichni jeho četní přátelé, svojí blízkostí, soucítěním a soustrastí.

Všichni ti, kdo pracovali s otcem Nicolásem na generální kurii během jeho funkčního období generála, si velmi vážili jeho přítomnosti. V celém Tovaryšstvu bude velmi postrádán jako moudrý, pokorný a oddaný jezuita, muž milosti a moudrosti, prostý, nenáročný.“

Pohřeb otce Adolfa Nicoláse se bude konat v sobotu 23. května v 17 hodin v kostele sv. Ignáce v Tokiu. Bude vysílán prostřednictvím internetu v přímém přenosu v angličtině.

V římském kostele del Gesù bude slavena zádušní mše svatá v sobotu 23. května v 10.30 hodin. Bude k dispozici živě na kanálu YouTube.


Webovou stránku věnovanou P. Nicolásovi naleznete ZDE.
Fotoalbum na Flickru je ZDE.
Zprávu P. Artura Sosy k úmrtí si v angličtině můžete vyslechnout ZDE.


Zdroj: Jezuitská generální kurie.
Foto: Z návštěvy P. Adolfa Nicoláse v Praze 28. 11. 2012 (Ivan Dobrovolský).

(aro)


 odeslat článek     vytisknout článekSouvisející články
2.6.2020 Otec Adolfo Nicolás SJ
26.5.2020 Hluboké kořeny umožňují neustálý růst
31.3.2020 Zemřel hudební skladatel Krzysztof Penderecki
6.1.2020 Zemřel statečný muž, vlastenec, právník a příkladný křesťan Josef Plocek
1.11.2019 Vzpomínka na všechny věrné zemřeléNáš tip

Na počátku nebyl koronavir, ale Bůh

Michal Altrichter

Text komentuje události duchovního života v kontextu koronaviru. Podstatná je Pánova vznešená přítomnost a hluboká zúčastněnost. Autor je přesvědčen, že žijeme v bezprostředním očekávání slavného Pánova příchodu a je nezbytné se na tuto událost připravovat…...
více »


Úmysly Apoštolátu modlitby

Evangelizační úmysl Svět moře
Modleme se za všechny, kteří pracují a žijí u moře: námořníky, rybáře a jejich rodiny.
Národní úmysl Za ochranu přírody, požehnanou úrodu a dostatek vody – ať se na přímluvu sv. Prokopa staráme o vše svěřené moudře a s vděčností vůči Bohu.
více »

Nejbližší akce

Výstava projektu "Telč a jezuité"


Varhanní koncert


více »

Nejbližší duchovní akce

Exercicie pro zasvěcené panny


Duchovní cvičení pro pedagogy a katechety


Duchovní obnova


Duchovní obnova pro varhaníky a chrámové zpěváky


více »

Kalendárium

Obnovení řádu v roce 1814


JESUIT.CZ © 2006 Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova, Ječná 2, 120 00 Praha 2   webmaster: Tomáš Novák   design: Jozef Murin, Lukáš Kratochvil