Články / Aktuality Dnes je 29. 9. 2020  
      English  RSS 
Aktuality
Články
Rozhovory
Názory
V médiích
Nové knihy
Dokumenty

Kdo jsme
Aktivity
Domy, kontakty
Akce

Jezuitou dnes

Kalendárium
Galerie
Online rozhovory
Humor
Kniha návštěv
Podpořte nás
Odkazy
Aktuality

         A     A     A

Zemřel bývalý generální představený Tovaryšstva Ježíšova P. Adolfo Nicolás

Čtvrtek, 21.5.2020
Řím. Ve středu 20. května zemřel v japonském Tokiu P. Adolfo Nicolás, který byl generálním představeným jezuitů od ledna 2008 do října 2016.


Otec Nicolás se narodil ve španělské Palencii 29. dubna 1936. Do Tovaryšstva vstoupil 14. září 1953 a na kněze byl vysvěcen 17. března 1967. Jako scholastik byl vyslán na misie do Japonska, kde vedle mnoha dalších věcí byl profesorem teologie, rektorem scholastiků a provinciálem, později se věnoval sociální práci s imigranty v Tokiu. Deset let žil na Filipínách, kde sloužil jako ředitel Východoasijského pastorálního institutu a jako prezident Konference provinciálů východní Asie a Oceánie. Když se zřekl úřadu generálního představeného Tovaryšstva, stal se spirituálem ve Východoasijském pastorálním institutu a v mezinárodní rezidenci P. Arrupeho v Manile.

P. Arturo Sosa, současný generální představený, se při této příležitosti vyjádřil následovně:

„Otec Nicolás se po celý život rozdával. Byl to život charakterizovaný intenzivní službou, vyrovnanou disponibilitou a hlubokou schopností žít inkulturaci v Japonsku, kam odešel jako mladý jezuita. Byla to kultura, kterou velmi miloval a do které vložil sám sebe. Období jeho generalátu se vyznačovalo smyslem pro humor, odvahou, pokorou a blízkým vztahem k papeži Františkovi. Vzhledem k současným cestovním omezením nemohu cestovat na pohřeb do Japonska, ale ujišťuji vás, všichni jeho četní přátelé, svojí blízkostí, soucítěním a soustrastí.

Všichni ti, kdo pracovali s otcem Nicolásem na generální kurii během jeho funkčního období generála, si velmi vážili jeho přítomnosti. V celém Tovaryšstvu bude velmi postrádán jako moudrý, pokorný a oddaný jezuita, muž milosti a moudrosti, prostý, nenáročný.“

Pohřeb otce Adolfa Nicoláse se bude konat v sobotu 23. května v 17 hodin v kostele sv. Ignáce v Tokiu. Bude vysílán prostřednictvím internetu v přímém přenosu v angličtině.

V římském kostele del Gesù bude slavena zádušní mše svatá v sobotu 23. května v 10.30 hodin. Bude k dispozici živě na kanálu YouTube.


Webovou stránku věnovanou P. Nicolásovi naleznete ZDE.
Fotoalbum na Flickru je ZDE.
Zprávu P. Artura Sosy k úmrtí si v angličtině můžete vyslechnout ZDE.


Zdroj: Jezuitská generální kurie.
Foto: Z návštěvy P. Adolfa Nicoláse v Praze 28. 11. 2012 (Ivan Dobrovolský).

(aro)


 odeslat článek     vytisknout článekSouvisející články
2.9.2020 Nejvyšší autoritou je víra
1.9.2020 Skladatel Ennio Morricone ve vzpomínkách italského jezuity
21.8.2020 Krátké ohlédnutí za P. Johannem Siebnerem SJ
2.6.2020 Otec Adolfo Nicolás SJ
26.5.2020 Hluboké kořeny umožňují neustálý růstNáš tip

Čím dál větší Bůh

Brian O’Leary

Irský jezuita Brian O’Leary vychází z pestré zkušenosti dlouhodobě přednášejícího na různých institutech, ale rovněž ze zkušenosti exercitátora v několika světových centrech spirituality Ignáce z Loyoly. V textu nám ukazuje, jak pomáhá ignaciánská spiritualita odhalovat…..
více »


Úmysly Apoštolátu modlitby

Všeobecný úmysl Úcta ke zdrojům planety
Modleme se, aby zdroje naší planety nebyly drancovány, ale sdíleny spravedlivě a ohleduplně.
Národní úmysl Za nezávislost veřejnoprávních médií – ať pod ochranou sv. Václava politici hájí pravdu, spravedlnost a dobro všech.
více »

Nejbližší akce

Velehrad si připomene tři důležitá výročí


více »

Nejbližší duchovní akce

Kněžské exercicie


Kněžské exercicie


Liturgické exercicie pro kněze


Setkání seniorů


více »

Kalendárium

Památka sv. Františka Borgiáše

Památka bl. Didaka de San Vitores


JESUIT.CZ © 2006 Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova, Ječná 2, 120 00 Praha 2   webmaster: Tomáš Novák   design: Jozef Murin, Lukáš Kratochvil