Články / Aktuality Dnes je 29. 9. 2020  
      English  RSS 
Aktuality
Články
Rozhovory
Názory
V médiích
Nové knihy
Dokumenty

Kdo jsme
Aktivity
Domy, kontakty
Akce

Jezuitou dnes

Kalendárium
Galerie
Online rozhovory
Humor
Kniha návštěv
Podpořte nás
Odkazy
Aktuality

         A     A     A

Gesto solidarity edinburghské komunity

Pondělí, 13.7.2020
Edinburgh. Fotografie ukazuje členy jezuitské komunity v Edinburghu, kteří se modlitbou a gestem solidarity připojují k hnutí „Black Lives Matter“, které existuje po celém světě.


P. David Pearsall SJ popsal situaci: „V neděli při mši jsme se modlili za rasovou harmonii a rasovou spravedlnost. Poté jsme se shromáždili před kostelem Nejsvětějšího Srdce Páně ve stejném čase, kdy se lidé v Edinburghu shromažďovali k pokojné demonstraci v Holyroodském parku.

Stejně jako mnoho prosperujících měst ve Spojeném království má i Edinburgh vlastní historii postoje k otroctví a jeho občané si více než kdy jindy uvědomují potřebu uznat tuto historii a tam, kde je to možné, provést nápravu.

Jedním z příkladů bude památník Henryho Dundase (lorda Melvilleho), jehož věž se tyčí nad náměstím Svatého Ondřeje. Na něm bude brzy umístěna pamětní deska, která lidem připomene jeho roli při prodlužujícím se obchodu s otroky v roce 1800, když zastával úřad prvního lorda admirality.

Naše komunita sedmi jezuitů představuje značnou rozmanitost národního pozadí, a když klečíme v solidaritě s obnovenou výzvou k rasové rovnosti, připomínáme si, jak byla lidská historie v každé zemi poskvrněna rasismem.

Za námi je obrázek holubice. Pro křesťany symbolizuje Ducha Svatého přicházejícího o Letnicích, čímž se z mnoha národů stal jediný lid. Pro nás všechny je to tradiční symbol míru a v této době zmatku si připomínáme, že tam, kde není spravedlnost, nemůže existovat žádný mír.

Ve spojení s ostatními církvemi, s představiteli občanské společnosti a organizátory komunit a se všemi lidmi dobré vůle se i nadále modlíme za mír a pracujeme pro spravedlnost.“


Black Lives Matter je mezinárodní aktivistické hnutí, které vzniklo ve Spojených státech v roce 2013. Upozorňuje na případy zvýšeného policejního násilí, rasové nerovnosti a systematického rasismu vůči černochům.
Henry Dundas (1742–1811) byl britský státník a právník, který zastával řadu vysokých státních funkcí. Na půdě parlamentu podporoval razantní zákrok proti americkým koloniím.


Zdroj: Jesuits in Europe. Wikipedia.
Foto: Jesuits in Europe.

(aro)


 odeslat článek     vytisknout článekSouvisející články
3.9.2020 Padesát let sociálního apoštolátu ve Spojených státech amerických a Kanadě
25.8.2020 Budování nového farního kostela v Rize
24.8.2020 Za mého dětství...
20.8.2020 Financování bezdomovců a migrantů po pandemii
14.8.2020 Fungování sociálních služeb na východě Los AngelesNáš tip

Čím dál větší Bůh

Brian O’Leary

Irský jezuita Brian O’Leary vychází z pestré zkušenosti dlouhodobě přednášejícího na různých institutech, ale rovněž ze zkušenosti exercitátora v několika světových centrech spirituality Ignáce z Loyoly. V textu nám ukazuje, jak pomáhá ignaciánská spiritualita odhalovat…..
více »


Úmysly Apoštolátu modlitby

Všeobecný úmysl Úcta ke zdrojům planety
Modleme se, aby zdroje naší planety nebyly drancovány, ale sdíleny spravedlivě a ohleduplně.
Národní úmysl Za nezávislost veřejnoprávních médií – ať pod ochranou sv. Václava politici hájí pravdu, spravedlnost a dobro všech.
více »

Nejbližší akce

Velehrad si připomene tři důležitá výročí


více »

Nejbližší duchovní akce

Kněžské exercicie


Kněžské exercicie


Liturgické exercicie pro kněze


Setkání seniorů


více »

Kalendárium

Památka sv. Františka Borgiáše

Památka bl. Didaka de San Vitores


JESUIT.CZ © 2006 Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova, Ječná 2, 120 00 Praha 2   webmaster: Tomáš Novák   design: Jozef Murin, Lukáš Kratochvil