Články / Aktuality Dnes je 4. 8. 2020  
      English  RSS 
Aktuality
Články
Rozhovory
Názory
V médiích
Nové knihy
Dokumenty

Kdo jsme
Aktivity
Domy, kontakty
Akce

Jezuitou dnes

Kalendárium
Galerie
Online rozhovory
Humor
Kniha návštěv
Podpořte nás
Odkazy

Zasílání novinek
Aktuality

         A     A     A

Český Magis 2020

Úterý, 14.7.2020
Evropský Magis byl sice odložen o rok, ale místo toho u nás pro mladé ve věku 20-35 let vznikla menší letní akce Český Magis 2020, která vychází ze stejných duchovních pramenů. Jedná se o putovní "experiment", při kterém se 1.-9. srpna malá skupina vydá pěšky z Kralického Sněžníku do Olomouce. Součástí je také duchovní program, na kterém se bude podílet i P. Zdeněk Drštka. Akci, která se koná pod záštitou jezuitského provinciála P. Petra Přádky, přibližuje v rozhovoru hlavní koordinátor Jiří Srna.


Jak tento projekt vznikl?

Chystal jsem se na letošní Magis do Maďarska, ale protože byli organizátoři nuceni ho kvůli epidemii koronaviru zrušit, rozhodli jsme se uspořádat alespoň jeden experiment u nás na Moravě. Vlastní zkušenost a současně nejblíž mám k putování, volba tedy byla jasná. Otec Zdeněk původně navrhoval trasu od pramene Moravy až k soutoku s Dunajem, což je ale vzdálenost příliš velká. Severní část jsme vybrali proto, že řeka protéká lesnatou krajinou, na rozdíl od převážné zemědělské krajiny na jihu.

Jaký bude mít průběh?

Denní režim bude standardní, jak je na všech experimentech zvykem - ranní modlitba, nějaké inspirativní slovo na den, vlastní putování krajinou s hodinou v tichosti, kdy má každý poutník prostor pro sebe a pro Boha, případně si může probrat, jak se ho dotýká slovo daného dne, během dne mše na vhodném místě a večer „Magis kolečko“ (Magis circle), prostor pro sdílení zážitků daného dne. Jdeme totiž sice všichni stejnou trasu a máme stejné slovo na den, ale každý to slovo i cestu vnímáme jinak. Magis circle je tak nejlepší příležitostí pro obohacení ostatních, sdílení jiného pohledu na to, co kdo prožil.

Celá trasa je rozdělena do devíti dnů, kdy každý den bychom měli ujít kus cesty. Přespávat bychom měli převážné na farách, od toho se pak odvíjí délka jednotlivých úseků.

Do kdy se lze přihlásit?

Přesný počet účastníků potřebujeme znát kvůli organizaci nejpozději 19. července. Do té doby je tedy možné posílat přihlášky. Čas na zvážení účasti a na odeslání přihlášky tedy ještě je několik posledních dní.

Můžeš se podělit o podnětné zážitky z Magisu z minulosti?

Zážitků by byla celá řada, je to spíš jeden dlouhý příběh plný jednotlivých okamžiků. Slova nedokážou popsat tu atmosféru a pocit spokojenosti, který se mnou rozlévá, když na Magis vzpomínám.

Na závěrečném ceremoniálu v polské Lodži tancoval před zaplněnou halou, kde mohla být tisícovka účastníků, jeden ze členů naší skupinky. Měl jsem pocit, jako by tam tancoval můj vlastní bratr a byl jsem na něj neskutečně hrdý.


Přihlašovací formulář na akci ZDE.

(jar)


 odeslat článek     vytisknout článekSouvisející články
10.7.2020 Litevský Magis 2020
12.5.2020 Formace Živých kamenů on-line
5.5.2020 Evropský Magis 2020 bude o rok později
17.4.2020 Evropský Magis 2020 v situaci pandemie
8.1.2020 Byly spuštěny webové stránky Magis Europe 2020Náš tip

Průvodce duchovním životem

Jean-Joseph Surin

I když se Jean-Joseph Surin SJ (1600–1665) vydání svého Průvodce duchovním životem už nedočkal, vycházel později a mnohokrát. Znalci dějin spirituality považují tohoto autora za předního mistra duchovního života, a další ho počítají mezi nejdůležitější francouzské mystiky…..
více »


Úmysly Apoštolátu modlitby

Evangelizační úmysl Svět moře
Modleme se za všechny, kteří pracují a žijí u moře: námořníky, rybáře a jejich rodiny.
Národní úmysl Za ochranu přírody, požehnanou úrodu a dostatek vody – ať se na přímluvu sv. Prokopa staráme o vše svěřené moudře a s vděčností vůči Bohu.
více »

Nejbližší akce

Výstava projektu "Telč a jezuité"


Varhanní koncert


více »

Nejbližší duchovní akce

Exercicie pro zasvěcené panny


Duchovní cvičení pro pedagogy a katechety


Duchovní obnova


Duchovní obnova pro varhaníky a chrámové zpěváky


více »

Kalendárium

Obnovení řádu v roce 1814


JESUIT.CZ © 2006 Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova, Ječná 2, 120 00 Praha 2   webmaster: Tomáš Novák   design: Jozef Murin, Lukáš Kratochvil