Články / Aktuality Dnes je 26. 10. 2020  
      English  RSS 
Aktuality
Články
Rozhovory
Názory
V médiích
Nové knihy
Dokumenty

Kdo jsme
Aktivity
Domy, kontakty
Akce

Jezuitou dnes

Kalendárium
Galerie
Online rozhovory
Humor
Kniha návštěv
Podpořte nás
Odkazy
Aktuality

         A     A     A

Papež uznal hrdinské ctnosti P. Eusebia Francesca Chiniho SJ

Úterý, 21.7.2020
Vatikán. Spolu s dalšími čtyřmi dekrety papež František 10. července schválil promulgaci dekretu o hrdinské ctnosti jezuitského misionáře P. Eusebia Francesca Chiniho, který působil třicet let jako misionář na územích dnešních Spojených států mexických i Spojených států amerických. Kromě duchovního poslání se věnoval také zeměpisu, kartografii a astronomii.


Eusebio se narodil v tridentském údolí Val di Non roku 1645. Absolvoval jezuitské gymnázium v Tridentu a studia dokončil v tyrolském Hallu, kde po vyléčení z těžké nemoci vstoupil do noviciátu Tovaryšstva Ježíšova, aby se věnoval misiím v Indii.

Roku 1677 přijal Eusebio Francesco Chini kněžské svěcení v bavorském Eichstattu a o čtyři roky později se po tříměsíční plavbě vylodil v mexickém Vera Cruz, tzv. Novém Španělsku. Jako misionář a královský zeměpisec se účastnil španělských pokusů o trvalé osídlení Kalifornského poloostrova. Pak zahájil své celoživotní dílo, a sice evangelizaci indiánského kmene Pima, spojenou s občanským, sociálním a hospodářským povznesením tohoto obyvatelstva.

Toto dobrodružství trvalo až do jeho smrti v roce 1711. Po čtyřiadvacet let byl otec Chini duší mnoha misií, které založil a z nichž jsou dnes kvetoucí města ve spolkových státech Sonora (Spojené státy mexické) a Arizona (Spojené státy americké). Z italského jezuity se stal průzkumník a pionýr, historiograf a kartograf, kovboj a rančer. Učil domorodce pěstovat ovoce a zeleninu, zavedl chov dobytka a zpracování železa. Houževnatě hájil důstojnost a zájmy Indiánů před zpupností konkvistadorů a vymohl si královský dekret, který konvertity zbavoval práce v dolech a platby daní.

Otec Chini vykonal mnoho výzkumných cest a vědecky doložil, že Kalifornie utváří poloostrov. Na koni urazil téměř třináct tisíc kilometrů Sonorskou pouští. Výsledkem tohoto úctyhodného podnikání je řada duší přivedených k Bohu, život darovaný poušti a přiznání lidské a křesťanské důstojnosti indiánskému etniku. Zemřel v jedné z nově založených misií 15. března 1711. V misii svaté Magdalény jej věřící začali velice záhy uctívat. Tuto lidovou úctu počátkem našeho století ještě více potvrdilo a rozšířilo nalezení jeho deníků v archivu hlavního mexického města. Roku 1966 byl identifikován jeho hrob v již zmíněné misii. Jméno otce Chiniho nesou školy, univerzity a nemocnice v různých osadách Sonorské pouště a v jejím mexickém centru Hermosillu byl zahájen beatifikační proces.

Stát Arizona, který se do Spojených států amerických začlenil v roce 1911, prožíval 14. února 1965 svůj slavnostní den na washingtonském Kapitolu. V Síni slávy ve washingtonském Kapitolu byla odhalena socha otce zakladatele státu Arizona Eusebia Francisca Kina, jak zní španělský přepis jména. Počátkem devadesátých let vzniklo kulturní sdružení, které založilo svému krajanovi malé muzeum v rodné vsi.


Zdroj: Vatikánské rádio.
Foto: Museo Padre Eusebio Chini.

(aro)


 odeslat článek     vytisknout článekSouvisející články
18.8.2020 Socha ctihodného P. Martina Středy SJ už stojí na svém místě
13.8.2020 Karnátacká provincie vytvořila kvíz o svatém Ignáci a Tovaryšstvu
25.2.2020 P. Rutilio Grande bude zapsán mezi blahoslavené
26.11.2019 Dokument o Košických mučednících a rozhovor s P. Józefem Augustynem SJ
18.11.2019 V Ekvádoru byl blahořečen P. Emilio Moscoso SJNáš tip

Čím dál větší Bůh

Brian O’Leary

Irský jezuita Brian O’Leary vychází z pestré zkušenosti dlouhodobě přednášejícího na různých institutech, ale rovněž ze zkušenosti exercitátora v několika světových centrech spirituality Ignáce z Loyoly. V textu nám ukazuje, jak pomáhá ignaciánská spiritualita odhalovat…..
více »


Úmysly Apoštolátu modlitby

Evangelizační úmysl Misijní poslání laiků v církvi
Modleme se, aby laici, zejména ženy, v síle svého křtu měli větší podíl na odpovědnosti v církevních institucích.
Národní úmysl Za misie – ať je na přímluvu sv. Jana Nepomuka Neumanna s nadšením podporujeme, šíříme radost evangelia a pomáháme potřebným.
více »

Nejbližší duchovní akce

Liturgické exercicie pro kněze


Setkání seniorů


Duchovní obnova s P. Jiřím Pleskačem


Jednodenní duchovní obnova pro zaměstnance Charity


více »

Kalendárium

Památka bl. Dominika Collinse

Památka sv. Alfonse Rodrígueze


JESUIT.CZ © 2006 Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova, Ječná 2, 120 00 Praha 2   webmaster: Tomáš Novák   design: Jozef Murin, Lukáš Kratochvil