Články / Aktuality Dnes je 29. 11. 2020  
      English  RSS 
Aktuality
Články
Rozhovory
Názory
V médiích
Nové knihy
Dokumenty

Kdo jsme
Aktivity
Domy, kontakty
Akce

Jezuitou dnes

Kalendárium
Galerie
Online rozhovory
Humor
Kniha návštěv
Podpořte nás
Odkazy
Aktuality

         A     A     A

Kostel blahoslaveného Ruperta Mayera SJ získal mezinárodní ocenění

Pátek, 7.8.2020
Itálie. Mezinárodní cenu za sakrální architekturu získal kostel blahoslaveného Ruperta Mayera SJ v obci Poing nedaleko Mnichova. Soutěž pořádá nadace Frate Sole, jejíž předseda Luigi Leoni spolu s vítězi předchozích ročníků tvořili porotu.


Kostel blahoslaveného Ruperta Mayera v Poingu poblíž Mnichova realizovalo mnichovské studio Meck Architekten.

Blahoslavený Rupert se narodil roku 1876 ve Stuttgartu. Po maturitě absolvoval diecézní seminář a po ročním kněžském působení vstoupil k jezuitům. Po prvních slibech v roce 1902 začal studium v nizozemském Valkenburgu. Pak působil jako lidový misionář v Nizozemí, Švýcarsku, Německu a Rakousku. V roce 1912 ho kardinál Bettinger povolal do Mnichova, aby se staral o přistěhovalce a ohrožené rodiny. V roce 1913 byl spoluzakladatelem Bratrstva Svaté Rodiny.

Po začátku první světové války v roce 1914 dobrovolně nastoupil jako vojenský duchovní. Roku 1916 při záchraně zraněného vojáka utrpěl zranění levé nohy, která mu musela být amputována.

Až do konce války pak opět působil v Mnichově; byl znám jako neúnavný kazatel. V adventu roku 1919 zorganizoval lidové misie ve všech kostelích Mnichova. V roce 1925 zřídil kapli na mnichovském nádraží, ve které po dalších deset let o nedělích a svátcích sloužíval dvě mše svaté.

Po vzniku německé národně socialistické strany již od samého počátku varoval před fašizmem a nacizmem, za což byl pronásledován a třikrát vězněn. V koncentračním táboře v Sachsenhausenu se octl v akutním nebezpečí života, proto ho přemístili díky intervenci církevního úřadu do domácího vězení v benediktinském opatství v Ettalu. K tomuto kompromisu došlo údajně proto, aby se ze známého kněze nestal nový mučedník.

Brzy po příchodu amerických vojáků do Ettalu v květnu 1945 mohl P. Mayer zase kázat v místním chrámu. Pak se vrátil do Mnichova. Ihned se pustil do obnovení činnosti mariánské kongregace mužů. Jeho zdraví však bylo po prožitém věznění značně podlomené, a tak jej v červenci 1945 postihl lehký záchvat mrtvice. Ten se citelněji opakoval v září, ale P. Mayer navzdory radám lékařů nepolevil ve svém činorodém životě. Třetí, smrtelný záchvat mrtvice měl při kázání o slavnosti Všech svatých 1945. Zemřel téhož dne v mnichovské nemocnici.

P. Ruperta Mayera blahořečil papež Jan Pavel II. roku 1987 v Mnichově.


Zdroj/Foto: Vatikánské rádio.

(aro)


 odeslat článek     vytisknout článekSouvisející články
25.11.2020 Virtuální výstava „Telč a jezuité“
8.10.2020 Je poezie pro jezuity nebezpečná?
5.6.2020 Projekt Telč a jezuité zakončí výstava
25.3.2020 Počítačový model jezuitské koleje v Telči
9.3.2020 Přednášky o jezuitských objektech v TelčiNáš tip

Čím dál větší Bůh

Brian O’Leary

Irský jezuita Brian O’Leary vychází z pestré zkušenosti dlouhodobě přednášejícího na různých institutech, ale rovněž ze zkušenosti exercitátora v několika světových centrech spirituality Ignáce z Loyoly. V textu nám ukazuje, jak pomáhá ignaciánská spiritualita odhalovat…..
více »


Úmysly Apoštolátu modlitby

Všeobecný úmysl Oblast umělé inteligence
Modleme se, aby pokrok v oblasti robotiky a umělé inteligence byl vždy ve službách člověka.
Národní úmysl Za kostelníky, ministranty, akolyty, lektory a farní rady – ať pod ochranou sv. Jana Nepomuckého každý naplno slouží na svém místě v církvi.
více »

Nejbližší duchovní akce

Adventní duchovní cvičení pro všechny


Duchovní obnova pro hasiče a členy Matice Svatohostýnské


Adventní duchovní cvičení pro všechny


Adventní duchovní cvičení pro všechny


více »

Kalendárium

Památka Edmunda Kampiána, Roberta Southwella a druhů

Svátek sv. Františka Xaverského


JESUIT.CZ © 2006 Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova, Ječná 2, 120 00 Praha 2   webmaster: Tomáš Novák   design: Jozef Murin, Lukáš Kratochvil