Články / Aktuality Dnes je 31. 10. 2020  
      English  RSS 
Aktuality
Články
Rozhovory
Názory
V médiích
Nové knihy
Dokumenty

Kdo jsme
Aktivity
Domy, kontakty
Akce

Jezuitou dnes

Kalendárium
Galerie
Online rozhovory
Humor
Kniha návštěv
Podpořte nás
Odkazy
Aktuality

         A     A     A

Fungování sociálních služeb na východě Los Angeles

Pátek, 14.8.2020
Los Angeles. P. Greg Boyle SJ z Kalifornie zahájil svou sociální činnost roku 1988 v losangeleské čtvrti Boyle Heights, což byla oblast s nejvyšším působením gangů ve Spojených státech amerických. Do dnešní doby bylo vytvořeno prosperující sociální zázemí, které získalo humanitární cenu Conrada Hiltona.


Služba P. Boyla a jeho spolupracovníků se stala celosvětovým zdrojem inspirace pro ty, kteří se snaží omezit chudobu na okraji společnosti a přerušit koloběh násilí a věznění. Od počátku sloužili bývalým členům gangů a propuštěným vězňům pomocí sociálního poradenství a poradenství v oblasti duševního zdraví, pracovního školení a právních služeb.

V průběhu třiceti dvou let činnosti se jejich působení mnohonásobně rozrostlo. Na počátku dobrovolníci podporovali jen jednotlivce, nyní je zde instituce Homeboy Industries s vlastním kampusem s několika sociálními podniky a byty. Zaměstnává tři sta osob, které samy prošly programem instituce, o který se ročně zajímá osm tisíc osob. Společně provozují pekárnu, kavárnu, zemědělský trh, šicí dílnu, prodejnu potravin, některé z nich též na mezinárodním letišti v Los Angeles.

Humanitární cena Conrada N. Hiltona je dva a půl milionu dolarů, což je největší každoroční humanitární cena na světě, která byla udělena neziskovým organizacím, o nichž bylo rozhodnuto, že mimořádně přispěly ke zmírnění lidského utrpení. Tuto cenu instituce získala nejen za tři desetiletí služby. Porotce nejvíce zaujalo, jak služba proměnila nejen východ Los Angeles, ale podobná díla po celém světě.

Všechny příjmy instituce se vkládají do programu pro účastníky, do sociálních podniků, odstranění tetování, poradenství v oblasti duševního zdraví a komplexních vzdělávacích programů, které zahrnují předměty od ovládání hněvu a zotavení z návykových látek až po duchovní rozvoj a osobní finance. Program ale není jen o soběstačnosti nebo o řízení efektivního podniku. Skutečná síla instituce leží mimo měřitelná kritéria.

Každý týden patnáct lidí pohovoří mezi dalšími adepty o práci v instituci. Všichni mají za sebou činnost v gangu, vězení a drogovou závislost. Instituce přijímá přednostně nejtěžší případy, tedy nejvíce ohrožené, nejvíce nežádoucí pro běžné práce. P. Greg říká: „Pokud jim Homeboy nepomůže, nenajdou už v oblasti jiné místo.“

Sociální podniky poskytují vzdělávací programy. Ve většině případů jsou tato umístění prvními pracovními místy, kam účastníci nastoupili. P. Greg považuje školení za zásadní krok v prolomení kruhu zločinu a uvěznění: „Ukazujeme jim, že se mohou pyšnit dobrou prací a starat se o své blízké. Ukazujeme jim, že na nich záleží, že to stojí za to.“ Souběžně s tímto školením probíhají kurzy osobního rozvoje a vzdělávání a odstranění tetování zdarma.

Na začátku rozvoje služeb P. Greg viděl, že tetování může vážně bránit schopnosti bývalých členů gangu získat řádné zaměstnání. Odstranění tetování je bolestivé a finančně náročné, někdy vyžaduje rok času a řadu ošetření. Proto zařídil v kampusu kliniku, kde se odstraňuje tetování laserem, a to zdarma.

Když adepti instituce, kteří mají za sebou obvykle trpké zkušenosti, vidí, jak lidé s podobnou historií jsou ochotni jim pomoci, jsou získáváni. Homeboy Industries je spíše rodina než firma.

Na podzim roku 2017 proběhlo srovnání míry recidivy účastníků Homeboy Industries s jinými programy pro propuštěné vězně. Studie zjistila, že zatímco tradiční programy měly v průměru sedmdesátiprocentní recidivu, účastníci Homeboy Industries zhruba třicetiprocentní. Proto se ročně o fungování programu zajímá více než patnáct tisíc návštěvníků včetně zahraničních. Během návštěvy P. generála Artura Sosy poznamenal P. Greg: „Ochotně ukazujeme to, co děláme, každému, kdo nás chce napodobit, abychom pomohli našim sousedům, těm, kteří to nejvíce potřebují.“


Zdroj/Foto: Světové Tovaryšstvo.

(aro)


 odeslat článek     vytisknout článekSouvisející články
30.10.2020 Vláda odmítla propustit P. Stana Swamyho SJ
26.10.2020 Pomoc uprchlíkům v době pandemie
20.10.2020 Jezuitské školy
14.10.2020 V Indii byl zatčen P. Stan Swamy SJ
6.10.2020 Následky výbuchu v BejrútuNáš tip

Čím dál větší Bůh

Brian O’Leary

Irský jezuita Brian O’Leary vychází z pestré zkušenosti dlouhodobě přednášejícího na různých institutech, ale rovněž ze zkušenosti exercitátora v několika světových centrech spirituality Ignáce z Loyoly. V textu nám ukazuje, jak pomáhá ignaciánská spiritualita odhalovat…..
více »


Úmysly Apoštolátu modlitby

Evangelizační úmysl Misijní poslání laiků v církvi
Modleme se, aby laici, zejména ženy, v síle svého křtu měli větší podíl na odpovědnosti v církevních institucích.
Národní úmysl Za misie – ať je na přímluvu sv. Jana Nepomuka Neumanna s nadšením podporujeme, šíříme radost evangelia a pomáháme potřebným.
více »

Nejbližší duchovní akce

Duchovní obnova s P. Jiřím Pleskačem


Jednodenní duchovní obnova pro zaměstnance Charity


Duchovní cvičení v tichu podle sv. Ignáce


Kněžské exercicie


více »

Kalendárium

Památka sv. Alfonse Rodrígueze

Památka bl. Ruperta Mayera

Svátek všech jezuitských světců

Vzpomínka na zemřelé z TJ


JESUIT.CZ © 2006 Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova, Ječná 2, 120 00 Praha 2   webmaster: Tomáš Novák   design: Jozef Murin, Lukáš Kratochvil