Články / Aktuality Dnes je 30. 11. 2020  
      English  RSS 
Aktuality
Články
Rozhovory
Názory
V médiích
Nové knihy
Dokumenty

Kdo jsme
Aktivity
Domy, kontakty
Akce

Jezuitou dnes

Kalendárium
Galerie
Online rozhovory
Humor
Kniha návštěv
Podpořte nás
Odkazy
Aktuality

         A     A     A

Následky výbuchu v Bejrútu

Úterý, 6.10.2020
Bejrút. Téměř dva měsíce po explozi v Bejrútu hovoří P. Garrett Gundlach SJ o různých formách pomoci, kterými se snaží jezuité a jejich spolupracovníci zmírnit její následky.


Dva týdny po výbuchu v Bejrútu, po dni naplněném návštěvami obyvatel, kteří byli otřeseni explozí, se dobrovolníci ze sítě služeb libanonské univerzity vydali na průvod s Nejsvětější svátostí ulicemi města, posetými množstvím trosek. K nim se připojili místní obyvatelé. P. Ronney el Gemayel SJ, který je národním ředitelem této sítě, sdělil myšlenky, které ho vedly: „Kristova přítomnost je tady... uprostřed celé této absurdity.“ Průvod byl zakončen modlitbou v poškozené jezuitské škole, kde zaznělo evangelium o setkání Ježíše se Zacheem.

Zacheus spolu se zástupy lidí z Jericha šel hledat Ježíše, když prošel kolem. Podobně jezuité v Bejrútu spolu se zástupy a mezi nimi hledají Ježíše a rozlišují, jak ho nejlépe následovat.

Od ekonomické krize, jejích výzev k reformě a místních hrozeb pandemie Covid-19 až po tragickou explozi 4. srpna doprovázely jezuitské instituce libanonský lid na každém kroku cesty letošní nouzí, přičemž tvořivě reagovali na každou další obtíž. P. Gemayel nazývá tuto reakci spiritualitou „s otevřenýma očima“. P. Dan Corrou SJ, ředitel Jezuitské služby uprchlíkům pro Blízký východ a severní Afriku, zdůrazňuje potřebu vždy „začít od reality“. Jezuitští spolupracovníci, formovaní ignaciánskou spiritualitou, vidí tuto realitu v konkrétním utrpení, potřebách a touhách svých bližních.

„Měl jsem hlad, a dali jste mi najíst.“ - Od počátku tlaků hospodářské krize katolické centrum mládeže zintenzivnilo svoji činnost, aby vyhovělo místním stravovacím potřebám. Neúnavní dobrovolníci pokračují v přípravě stovek jídel a krabic s jídlem, které se distribuují každý týden. V ostatních čtvrtích Jezuitská služba uprchlíkům a afro-asijské centrum pro migranty nadále poskytují rodinám koše s potravinami - zejména s ohledem na zvláštní zranitelnost migrantů v této době.

„Byl jsem ve vězení, a navštívili jste mě.“ - Kromě hodnocení materiálních potřeb, které provádějí nevládní organizace přímo dům od domu, jsou zde i další potřeby, jak zmiňovali jezuitští dobrovolníci: návštěvy, které dávají postiženým prostor svobodně hovořit o vnitřním vězení traumatu, zuřivosti a smutku. Služby univerzitního kampusu navštívily stovky bytů v postižených oblastech. Každý den začínají formací v aktivním naslouchání a končí reflexí. Jezuitská služba uprchlíkům nedávno kontaktovala odborníky, aby jí pomohli zintenzivnit úsilí a vybudovat struktury, které by přispívaly vytváření dlouhodobějších a udržitelnějších programů pro podporu komunity. Ředitel katolického centra mládeže P. Gabriel Khairallah SJ vyzdvihoval „misijní identitu“ těchto ignaciánských děl, která při absenci státního vedení zintenzivnila svoji činnost, aby shromáždila, formovala a mobilizovala dobrovolníky. „K překonání zoufalství je zapotřebí skutečné práce, odvahy, odolnosti,“ řekl P. Corrou: „Nikdo z nás to nedokáže sám... musíme to zvládnout společně, sdílet to společně a procházet tím společně. Jak postupuje budování a obnova, pokračujeme v tomto duchu: nejen „společně“ ve vznikajících solidárních vazbách, ale „společně“ s Bohem, který již pracuje na ulici.“


Zdroj/Foto: Jesuits in Europe / Lebanon.

(aro)


 odeslat článek     vytisknout článekSouvisející články
23.11.2020 Maďarští jezuité v romských oblastech
18.11.2020 Jezuitská služba uprchlíkům si připomíná čtyřicet let trvání
11.11.2020 Chorvatská mládež v projektu „72 hodin bez kompromisu“
30.10.2020 Vláda odmítla propustit P. Stana Swamyho SJ
26.10.2020 Pomoc uprchlíkům v době pandemieNáš tip

Čím dál větší Bůh

Brian O’Leary

Irský jezuita Brian O’Leary vychází z pestré zkušenosti dlouhodobě přednášejícího na různých institutech, ale rovněž ze zkušenosti exercitátora v několika světových centrech spirituality Ignáce z Loyoly. V textu nám ukazuje, jak pomáhá ignaciánská spiritualita odhalovat…..
více »


Úmysly Apoštolátu modlitby

Všeobecný úmysl Oblast umělé inteligence
Modleme se, aby pokrok v oblasti robotiky a umělé inteligence byl vždy ve službách člověka.
Národní úmysl Za kostelníky, ministranty, akolyty, lektory a farní rady – ať pod ochranou sv. Jana Nepomuckého každý naplno slouží na svém místě v církvi.
více »

Nejbližší duchovní akce

Adventní duchovní cvičení pro všechny


Adventní duchovní cvičení pro všechny


Duchovní obnova pro hasiče a členy Matice Svatohostýnské


Adventní duchovní cvičení pro všechny


více »

Kalendárium

Památka Edmunda Kampiána, Roberta Southwella a druhů

Svátek sv. Františka Xaverského


JESUIT.CZ © 2006 Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova, Ječná 2, 120 00 Praha 2   webmaster: Tomáš Novák   design: Jozef Murin, Lukáš Kratochvil