Články / Aktuality Dnes je 5. 12. 2020  
      English  RSS 
Aktuality
Články
Rozhovory
Názory
V médiích
Nové knihy
Dokumenty

Kdo jsme
Aktivity
Domy, kontakty
Akce

Jezuitou dnes

Kalendárium
Galerie
Online rozhovory
Humor
Kniha návštěv
Podpořte nás
Odkazy
Aktuality

         A     A     A

Rozbíhá se další rok formace mladých jezuitů v Dublinu a Salamance

Pátek, 23.10.2020
Dublin / Salamanca. Formace jezuitů začíná dvěma roky noviciátu. Poté následují studia filozofie a teologie. Poslední fází je tzv. třetí probace neboli terciát. Jde o dobu strávenou částečně v ústraní, kde se jezuita snaží scelit všechny dosud nabyté vědomosti ohledně spirituality řádu, prohloubit svůj duchovní život a vztah k řádovému společenství. Nechybějí ani „experimenty“, včetně měsíčních duchovních cvičení. Po ukončení třetí probace se jezuita vrací do provincie k určeným dílům. Na některých místech v Evropě, jako je Salamanca a Dublin, začal v těchto dnech nový formační rok.


Salamanca

V polovině září začalo v Salamance terciát deset jezuitů ze šesti různých zemí: Brazílie, Chile, Itálie, Spojených států, Portugalska a Španělska. Pandemie Covid-19 nezabránila zahájení této části formace, i když některé plánované činnosti jí budou podmíněny.

Během prvního týdne skupinu navštívil provinciál P. Antonio España. Povzbudil účastníky, aby využili této jedinečné příležitosti své formace, a zprostředkoval jim přijetí španělskou provincií.

Program se samozřejmě přizpůsobuje pandemickým omezením. Některé přednášky budou probíhat prostřednictvím videokonference a návštěvy ignaciánských míst a experimenty se uskuteční podle vývoje situace.

Těchto deset účastníků má za sebou rozmanité zkušenosti. Pracovali v sociální, vzdělávací i vědecké oblasti. První dny jsou věnovány vzájemnému poznávání a sdílení kontextu, z něhož každý pochází.

Dublin

Na jaře se jezuité rozhodli nabídnout evropský program terciátu i letos a držet se původního počátečního data 21. září, aby minimalizovali riziko souběhu s nástupem chřipky na podzim. Nemohli odhadnout, že do té doby bude země uprostřed druhé vlny pandemie a že v Dublinu bude více omezení než ve zbývající části země. V té době bylo přihlášených dvanáct účastníků.

Dne 21. září se shromáždila skupina ze šesti zemí: Itálie, Německa, Spojených států, Litvy, Indie a Polska.

Někteří se nemohli dostavit ze zdravotních důvodů, jiní nemohli vycestovat ze své země do Irska. Dalším bylo zamítnuto vízum. Dvěma se podařilo získat potřebné doklady na poslední chvíli.

Tato formační skupina sdílí areál a určité služby s centrem spirituality, proto je velmi opatrná při dodržování pokynů ohledně Covidu, které se v domě během léta osvědčily.

První dva týdny strávili účastníci v režimu omezeného pohybu: neopouštěli areál centra spirituality Manresa, nosili roušky a nebyli vůbec v kontaktu s jezuitskou komunitou v exercičním domě, který je hned ve vedlejším vchodu. Tato situace je ovšem jen krátkodobá, pak se mohou účastníci těšit na poznávání do Dublinu.

Mezitím se uskutečnilo první zoom setkání, naplněné srdečným sdílením.


Zdroj/Foto: Jesuits in Europe / Spain.

(aro)


 odeslat článek     vytisknout článekSouvisející články
1.12.2020 Noviciáty Tovaryšstva Ježíšova v Evropě a na Blízkém východě
27.11.2020 Jezuité vyprávějí o svém čekání na kněžské svěcení
18.9.2020 Pozvání k naplněnému životu
4.9.2020 Výzva otce generála k modlitbě za povolání do Tovaryšstva
28.8.2020 Novokněz Michael Debono SJ o svém povoláníNáš tip

Čím dál větší Bůh

Brian O’Leary

Irský jezuita Brian O’Leary vychází z pestré zkušenosti dlouhodobě přednášejícího na různých institutech, ale rovněž ze zkušenosti exercitátora v několika světových centrech spirituality Ignáce z Loyoly. V textu nám ukazuje, jak pomáhá ignaciánská spiritualita odhalovat…..
více »


Úmysly Apoštolátu modlitby

Všeobecný úmysl Život modlitby Národní úmysly Za nenarozené, nechtěné a zneužívané děti – ať na přímluvu sv. Ludmily každého přijímáme s vděčností a úctou k Bohu za dar života.
více »

Nejbližší duchovní akce

Duchovní obnova pro hasiče a členy Matice Svatohostýnské


Adventní duchovní cvičení pro všechny


Ignaciánská duchovní cvičení


Duchovní cvičení v tichu podle sv. Ignáce


více »

JESUIT.CZ © 2006 Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova, Ječná 2, 120 00 Praha 2   webmaster: Tomáš Novák   design: Jozef Murin, Lukáš Kratochvil