Články / Aktuality Dnes je 29. 11. 2021  
      English  RSS 
Aktuality
Články
Rozhovory
Názory
V médiích
Nové knihy
Dokumenty

Kdo jsme
Aktivity
Domy, kontakty
Akce

Jezuitou dnes

Kalendárium
Galerie
Online rozhovory
Humor
Kniha návštěv
Podpořte nás
Odkazy
Aktuality

         A     A     A

Rozbíhá se další rok formace mladých jezuitů v Dublinu a Salamance

Pátek, 23.10.2020
Dublin / Salamanca. Formace jezuitů začíná dvěma roky noviciátu. Poté následují studia filozofie a teologie. Poslední fází je tzv. třetí probace neboli terciát. Jde o dobu strávenou částečně v ústraní, kde se jezuita snaží scelit všechny dosud nabyté vědomosti ohledně spirituality řádu, prohloubit svůj duchovní život a vztah k řádovému společenství. Nechybějí ani „experimenty“, včetně měsíčních duchovních cvičení. Po ukončení třetí probace se jezuita vrací do provincie k určeným dílům. Na některých místech v Evropě, jako je Salamanca a Dublin, začal v těchto dnech nový formační rok.


Salamanca

V polovině září začalo v Salamance terciát deset jezuitů ze šesti různých zemí: Brazílie, Chile, Itálie, Spojených států, Portugalska a Španělska. Pandemie Covid-19 nezabránila zahájení této části formace, i když některé plánované činnosti jí budou podmíněny.

Během prvního týdne skupinu navštívil provinciál P. Antonio España. Povzbudil účastníky, aby využili této jedinečné příležitosti své formace, a zprostředkoval jim přijetí španělskou provincií.

Program se samozřejmě přizpůsobuje pandemickým omezením. Některé přednášky budou probíhat prostřednictvím videokonference a návštěvy ignaciánských míst a experimenty se uskuteční podle vývoje situace.

Těchto deset účastníků má za sebou rozmanité zkušenosti. Pracovali v sociální, vzdělávací i vědecké oblasti. První dny jsou věnovány vzájemnému poznávání a sdílení kontextu, z něhož každý pochází.

Dublin

Na jaře se jezuité rozhodli nabídnout evropský program terciátu i letos a držet se původního počátečního data 21. září, aby minimalizovali riziko souběhu s nástupem chřipky na podzim. Nemohli odhadnout, že do té doby bude země uprostřed druhé vlny pandemie a že v Dublinu bude více omezení než ve zbývající části země. V té době bylo přihlášených dvanáct účastníků.

Dne 21. září se shromáždila skupina ze šesti zemí: Itálie, Německa, Spojených států, Litvy, Indie a Polska.

Někteří se nemohli dostavit ze zdravotních důvodů, jiní nemohli vycestovat ze své země do Irska. Dalším bylo zamítnuto vízum. Dvěma se podařilo získat potřebné doklady na poslední chvíli.

Tato formační skupina sdílí areál a určité služby s centrem spirituality, proto je velmi opatrná při dodržování pokynů ohledně Covidu, které se v domě během léta osvědčily.

První dva týdny strávili účastníci v režimu omezeného pohybu: neopouštěli areál centra spirituality Manresa, nosili roušky a nebyli vůbec v kontaktu s jezuitskou komunitou v exercičním domě, který je hned ve vedlejším vchodu. Tato situace je ovšem jen krátkodobá, pak se mohou účastníci těšit na poznávání do Dublinu.

Mezitím se uskutečnilo první zoom setkání, naplněné srdečným sdílením.


Zdroj/Foto: Jesuits in Europe / Spain.

(aro)


 odeslat článek     vytisknout článekSouvisející články
25.11.2021 Česko-slovenská víkendovka pro muže od osmnácti do třiceti pěti let
8.11.2021 Do noviciátů Tovaryšstva v Evropě letos vstoupilo třicet dva mladých mužů
4.11.2021 Bez obalu o modlitbě a duchovním životě
19.10.2021 Bez cenzury o problémech v duchovním životě
11.10.2021 Třetí probace v Bikfaye a DublinuIgnaciánský rok
20. 5. 2021 - 31. 7. 2022


Úmysly Apoštolátu modlitby

Všeobecný úmysl Za ty, kdo trpí depresemi
Modleme se, aby ti, kdo trpí depresemi a syndromem vyhoření, našli u všech podporu, jež jim svítí na cestu do života.
Národní úmysl Děkujeme za vyzdobené hřbitovy a prosíme za všechny, kteří v těchto dnech myslí na své blízké zemřelé, aby je světlo svící přiblížilo ke Kristu, který přemohl smrt.
více »

Nejbližší akce

Česko-slovenská víkendovka pro muže od 18 do 35 let


více »

Nejbližší duchovní akce

ONLINE duchovní cvičení


Duchovní obnova pro členy Matice svatohostýnské


Adventní duchovní obnova pro všechny


Ignaciánské exercicie, vede P. Richard Greisiger SJ


více »

Kalendárium

Památka Edmunda Kampiána, Roberta Southwella a druhů

Svátek sv. Františka Xaverského


JESUIT.CZ © 2006 Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova, Ječná 2, 120 00 Praha 2   webmaster: Tomáš Novák   design: Jozef Murin, Lukáš Kratochvil