Články / Aktuality Dnes je 5. 12. 2020  
      English  RSS 
Aktuality
Články
Rozhovory
Názory
V médiích
Nové knihy
Dokumenty

Kdo jsme
Aktivity
Domy, kontakty
Akce

Jezuitou dnes

Kalendárium
Galerie
Online rozhovory
Humor
Kniha návštěv
Podpořte nás
Odkazy
Aktuality

         A     A     A

Pomoc uprchlíkům v době pandemie

Pondělí, 26.10.2020
Řím. Pandemie koronaviru, která postihla svět, je velmi znepokojivá. Je známo, že nejchudší lidé po celém světě trpí následky šíření nákazy více než ostatní. Jejich nejistá pracovní místa jsou často rušena jako první; přístup k jídlu a lékům je ještě omezenější než obvykle. Mezi těmi, kteří jsou během krize přehlíženi, je přibližně osmdesát milionů uprchlíků a vysídlených osob. Jezuitská služba uprchlíkům se jim snaží i nadále sloužit, doprovázet je a prosazovat jejich práva, a to navzdory omezením plynoucím z vysídlení a rizikům pro své zaměstnance. Mezinárodní tým Jezuitské služby uprchlíkům v Římě popisuje dopad pandemie na uprchlíky.


„Většina uprchlíků a vysídlených osob žije v zemích, které jsou málo připraveny bojovat proti propuknutí epidemie, často tam, kde konflikty oslabily nebo zničily systémy zdravotní péče. Kromě toho jsou obzvláště zranitelní vůči sociálním a ekonomickým dopadům této pandemie. Omezení pohybu na mnoha místech zastavilo šíření nemoci, ale zároveň ubylo pracovních příležitostí. Jezuitská služba uprchlíkům zaznamenala zvýšenou potřebu jídla a dalších nezbytných prostředků. Obchodníci s lidmi tuto situaci využili a zdá se, že počet vynucených sňatků roste.

Na druhou stranu neexistují žádné důkazy o tom, že samotný Covid způsobil, že útočiště hledalo více lidí, a je příliš brzy na to, abychom věděli, jaký má dlouhodobý dopad na nucené vysídlení. Sedm měsíců po začátku krize mnoho částí světa (Thajsko, Čad, Malawi) znovu otevírá školy a sociální služby, a Jezuitská služba uprchlíkům tak činí, kde je to možné. Výuka ve třídě nabízí ochranu a vzdělání a my chceme, aby se děti co nejdříve vrátily do školy. Uprchlíci jsou od přírody lidmi naděje; nebyli by uprchli ze svých zemí, kdyby nevěřili, že na ně podle Božího plánu čeká něco lepšího. Naši zaměstnanci v uprchlické službě riskovali své vlastní zdraví, aby mohli i nadále sloužit potřebným.

Pokud jde o dopad pandemie na práci Jezuitské služby uprchlíkům, všechny kanceláře této služby se musely alespoň na krátkou dobu uzavřít a přejít do online režimu; některé v tomto režimu zůstávají. Výuka ve třídě se přerušila a my jsme udržovali terénní služby co nejlépe. Krize Covid-19 vyvolala bezprecedentní poptávku po inovativních digitálních řešeních a Jezuitské službě uprchlíkům se díky investicím provedeným v minulých letech podařilo vytvořit spolehlivou digitální infrastrukturu. To umožnilo zaměstnancům zůstat globálně ve spojení; také to usnadnilo kontinuitu některých našich programů: rozhlasové a online kurzy, výuka WhatsApp a psychosociální služby. Máme štěstí, že jen několik zaměstnanců Jezuitské služby uprchlíkům bylo nakaženo virem. Správná bezpečnostní opatření mají vliv.

Covid je připomínkou, že veškeré plánování je nakonec podmíněné a jedinou cestou vpřed je spolupráce. Jako jezuitská organizace sloužící lidem v pohybu je naše DNA zaměřena na přizpůsobení se novým a měnícím se potřebám při zachování věrnosti našemu poslání. Nucené vysídlení je dlouhodobý jev s koronavirem nebo bez něj a Jezuitská služba uprchlíkům se snaží nabídnout dlouhodobá řešení, která vytvářejí příležitosti pro vysídlené osoby, aby mohly plnohodnotně obnovit svůj život.

Jsme vděční za štědrost našich dárců po celém světě. Zatímco někteří nebyli schopni během krize poskytnout dar, mnozí reagovali na naléhavé potřeby plynoucí z nákazy velkorysými dary. Nová realita představuje výzvu pro budoucí financování. Pravděpodobně se sníží mezinárodní pomoc ze zemí (přímo v grantech nebo prostřednictvím podpory různých agentur). Potřeby těch, kterým sloužíme, se však nesníží a inovace potřebné k tomu, abychom jim dobře sloužili, budou vyžadovat investice a kreativitu.“


Zdroj/Foto: Světové Tovaryšstvo.

(aro)


 odeslat článek     vytisknout článekSouvisející články
23.11.2020 Maďarští jezuité v romských oblastech
18.11.2020 Jezuitská služba uprchlíkům si připomíná čtyřicet let trvání
11.11.2020 Chorvatská mládež v projektu „72 hodin bez kompromisu“
30.10.2020 Vláda odmítla propustit P. Stana Swamyho SJ
20.10.2020 Jezuitské školyNáš tip

Čím dál větší Bůh

Brian O’Leary

Irský jezuita Brian O’Leary vychází z pestré zkušenosti dlouhodobě přednášejícího na různých institutech, ale rovněž ze zkušenosti exercitátora v několika světových centrech spirituality Ignáce z Loyoly. V textu nám ukazuje, jak pomáhá ignaciánská spiritualita odhalovat…..
více »


Úmysly Apoštolátu modlitby

Všeobecný úmysl Život modlitby Národní úmysly Za nenarozené, nechtěné a zneužívané děti – ať na přímluvu sv. Ludmily každého přijímáme s vděčností a úctou k Bohu za dar života.
více »

Nejbližší duchovní akce

Duchovní obnova pro hasiče a členy Matice Svatohostýnské


Adventní duchovní cvičení pro všechny


Ignaciánská duchovní cvičení


Duchovní cvičení v tichu podle sv. Ignáce


více »

JESUIT.CZ © 2006 Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova, Ječná 2, 120 00 Praha 2   webmaster: Tomáš Novák   design: Jozef Murin, Lukáš Kratochvil