Články / Aktuality Dnes je 20. 1. 2021  
      English  RSS 
Aktuality
Články
Rozhovory
Názory
V médiích
Nové knihy
Dokumenty

Kdo jsme
Aktivity
Domy, kontakty
Akce

Jezuitou dnes

Kalendárium
Galerie
Online rozhovory
Humor
Kniha návštěv
Podpořte nás
Odkazy
Aktuality

         A     A     A

Možnost ztišení v centru Kolína nad Rýnem

Čtvrtek, 29.10.2020
Kolín nad Rýnem. P. Stephan Kessler SJ popisuje prostor pro ztišení, který je vytvořen v centru Kolína nad Rýnem.


„Nikdy bych nevěřil, že když nebudu nic dělat, budu tak intenzivně vnímat, že podporuji zemi.“ „Byl jsem podrážděný a zároveň fascinovaný skutečností, že zde neexistují téměř žádné pokyny ani rady. Byl jsem volný.“
To jsou některé ohlasy, které zazněly při hodnocení kontemplativních dnů v jezuitském kostele svatého Petra v centru Kolína nad Rýnem. Poslední týden letních prázdnin nabízí tento farní kostel prostor pro meditace, jedná se o dobu pěti dní od 9 do 17 hodin. Prakticky to znamená nic nedělat, na nic si nemyslet, nechat všechno kolem plynout, zapomenout na čas, aby byl člověk plně v přítomnosti.

Paradoxně formulovaná výzva k „Ústraní od města ve městě“ spojuje tucet mužů a žen, kteří hledají ticho v prostoru kostela, jehož duchovní rozměr se utváří již více než tisíc let. Účastníci nejsou nijak definováni. Přijde žena, která má dvě děti a rozhodne se prožít ticho, když díky prázdninám potřebuje čas na rodinu jen večer. Nebo administrativní zaměstnanec, který využije svůj první prázdninový týden, aby si srovnal, co ho v životě čeká. Někteří se chtějí intenzivněji modlit, jiní prozkoumat svůj vztah k církvi tváří v tvář krizi. Všechny spojuje tušení, že každodenní život ve městě s jeho požadavky a termíny má hluboký rozměr, který málokdy přichází ke slovu v hektickém tempu života. Vzdálenost od shonu často pomáhá získat lepší představu o tomto skrytém základu. Ne každý může odejít na jiné místo, nebo dokonce do exercičního domu. Proto jsou nabízeny uvedené dny rozjímání. Jsou zakořeněny v tradici ignaciánských duchovních cvičení „jako snadná cvičení v každodenním životě“. Přímo v srdci Kolína chtějí dát důraz na ústraní v každodenním životě nebo na ulici.

V záměrné vzdálenosti od takzvaného běžného života města s jeho rychlostí jsou tyto dny rozjímání bez telefonu a internetu dobou „pouhé“ existence. Většinou prázdný prostor nabízí místo pro sedm mediačních sezení v úplné tichosti, z nichž každé trvá čtyřicet minut a je následováno dvaceti minutami relaxace při chůzi. V poledne se podává jednoduché jídlo. Zahrnuto je také fyzické cvičení a doprovodná konverzace. Večer jsou účastníci zváni na eucharistickou slavnost.

Tento druh ztišení uprostřed města není únikem před výzvami reality. Být v přítomnosti nám umožňuje intenzivně vnímat realitu, jaká je. V tichu se učíme pozorněji vnímat jak základní melodii svého života, tak hluk města v pozadí. Místo ztišení není na zelené louce, ale nedaleko jedné z nejrušnějších německých ulic s mnoha obchody a na nádvoří u kostela je mobilní poradna pro drogově závislé. Tichá trpělivost v přítomném okamžiku umožňuje dotknout se „svaté země“ a pocítit tajemství Božího jména „Jsem, který jsem zde“.


Zdroj/Foto: Jesuits in Europe / Germany.

(aro)


 odeslat článek     vytisknout článekSouvisející články
29.12.2020 Citáty
23.12.2020 Nad životem svaté Marie Egyptské
16.12.2020 Fungování domu trvalé formace v Polsku
14.12.2020 Svěrákovo přání
27.11.2020 Spát – nebo bdít?Náš tip

Hlubiny Božího Srdce jsou otevřeny dokořán

Michal Altrichter

Čím se zaobíráme, jsme-li spoutáváni slovem koronavir? Jak tento čas a své bytí nahlížíme duchovně? Je naše kulturní povědomí vnitřnější, nebo spíše závislé jen na vnějších možnostech? Nečekají některé knihy už příliš dlouho na jejich přečtení?...
více »


Úmysly Apoštolátu modlitby

Evangelizační úmysl Lidské bratrství
Modleme se, ať je nám dána Pánem milost žít v plném bratrství s bratry a sestrami jiných náboženství, abychom zakusili vzájemnost modlitby a překonávali uzavřenost.
Národní úmysl Děkujeme za sdělovací prostředky a prosíme za odpovědné pracovníky, aby přinášeli pravdivé informace včetně dobrých zpráv.
více »

Nejbližší duchovní akce

Duchovní obnova pro všechny, kteří přijali svátosti církve v dospělosti


Duchovní cvičení pro všechny


Kněžské exercicie


Víkendová duchovní obnova


více »

JESUIT.CZ © 2006 Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova, Ječná 2, 120 00 Praha 2   webmaster: Tomáš Novák   design: Jozef Murin, Lukáš Kratochvil