Články / Aktuality Dnes je 21. 9. 2021  
      English  RSS 
Aktuality
Články
Rozhovory
Názory
V médiích
Nové knihy
Dokumenty

Kdo jsme
Aktivity
Domy, kontakty
Akce

Jezuitou dnes

Kalendárium
Galerie
Online rozhovory
Humor
Kniha návštěv
Podpořte nás
Odkazy
Aktuality

         A     A     A

Chorvatská mládež v projektu „72 hodin bez kompromisu“

Středa, 11.11.2020
Chorvatsko. Letošní ročník projektu „72 hodin bez kompromisu“ vyzýval mladé lidi ke změně. Tento mezinárodní dobrovolnický projekt pro mládež podporuje solidaritu, místní společenství, kreativitu a dobrovolnictví. Projekt probíhal od 16. do 18. října v patnácti chorvatských městech a obcích. V Záhřebu začal 15. října večerní mší svatou, kterou celebroval P. Tomislav Špiranec SJ v kostele Neposkvrněného Srdce Panny Marie v obci Jordanovac.


V homilii povzbudil P. Špiranec mladé lidi myšlenkou, že nejen budou uspokojovat aktuální materiální potřeby mnoha lidí, ale také budou dělat mnoho věcí, které nejsou vidět: přinášet radost osamělým; důstojnost těm, kteří se cítí bezcenní; pokoj těm, kdo jsou neklidní; a rozhovor těm, kterým nikdo nenaslouchá. „To je, jedním slovem, láska,“ uzavřel P. Špiranec.

Po obdržení úkolů více než dva tisíce mladých lidí po celém Chorvatsku bezpodmínečně nabídlo v následujících dvou dnech svůj talent, síly a dovednosti. Cílem bylo přinést pozitivní změnu v konkrétních místních komunitách prostřednictvím více než tří set dobrovolnických aktivit, což je obzvláště významné v této době epidemiologické krize. Cílem projektu je shromáždit mladé lidi, uvědomit si význam dobrovolnictví, naslouchat potřebám ostatních a podílet se na konkrétních změnách. Účastníci se zapojili do úklidu školních dvorů, stavby rampy pro vozíčkáře, vymalování domů a nátěrů laviček, úklidu prostranství a mnoha dalších činností. Díky své solidaritě, přátelství, odhodlání a soucitu mladí dobrovolníci skutečně přinesli pozitivní změnu do místních komunit.

Projekt „72 hodin bez kompromisu“ byl zahájen v Německu roku 1995, kdy se skupina mladých lidí rozhodla najít způsob, jak povzbudit své vrstevníky k dobrovolnické činnosti a bezpodmínečně se věnovat ostatním, zejména těm na okraji společnosti. Od té doby se do projektu zapojily tisíce mladých lidí po celé Evropě a společně pracují na proměně místních komunit prostřednictvím dobrovolnictví. Projekt se realizuje v deseti evropských zemích - Německu, Rakousku, Švýcarsku, České republice, Slovensku, Maďarsku, Slovinsku, Bosně a Hercegovině, Itálii a Chorvatsku.


Zdroj/Foto: Jesuits in Europe / Croatia.

(aro)


 odeslat článek     vytisknout článekSouvisející články
15.9.2021 Jezuité pomáhají po zemětřesení na Haiti
7.9.2021 Mezi migranty v Moskvě
1.9.2021 Dětské centrum v Kyrgyzstánu
26.8.2021 Pomoc migrantům ve Španělsku
14.7.2021 Schody podporují dodržování zákonůIgnaciánský rok
20. 5. 2021 - 31. 7. 2022


Úmysly Apoštolátu modlitby

Všeobecný úmysl Za udržitelný životní styl
Modleme se, abychom se my všichni odvážili zvolit si skromný životní styl šetrný k přírodě a radovali se při pohledu na mladé lidi, kteří o to odhodlaně usilují.
Národní úmysl Děkujeme za církevní školství a prosíme za stále kvalitnější prostředí v církevních školách, kde se tisíce dětí mohou poprvé setkat s živou vírou v Krista.
více »

Nejbližší akce

P. Václav Vacek o P. Janu Rybářovi SJ


První česko-slovenské setkání pro zájemce o jezuitský řád


Co nám dnes může nabídnout svatý Ignác?


Jezuité v proměnách staletí


více »

Nejbližší duchovní akce

Duchovní cvičení, vede Mons. Pavel Posád


Duchovní cvičení pro všechny


Duchovní cvičení pro seniory, vede P. Jan Mach


Kněžské exercicie


více »

Kalendárium

Schválení Tovaryšstva Ježíšova


JESUIT.CZ © 2006 Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova, Ječná 2, 120 00 Praha 2   webmaster: Tomáš Novák   design: Jozef Murin, Lukáš Kratochvil