Články / Aktuality Dnes je 5. 12. 2020  
      English  RSS 
Aktuality
Články
Rozhovory
Názory
V médiích
Nové knihy
Dokumenty

Kdo jsme
Aktivity
Domy, kontakty
Akce

Jezuitou dnes

Kalendárium
Galerie
Online rozhovory
Humor
Kniha návštěv
Podpořte nás
Odkazy
Aktuality

         A     A     A

Nový relikviář svatého Petra Kanisia

Čtvrtek, 19.11.2020
Fribourg. Pro katedrálu ve švýcarském Fribourgu bude vytvořen nový relikviář na ostatky tří světců: svatého Mikuláše z Myry, Mikuláše z Flüe a Petra Kanisia SJ.


Ostatky prvních dvou světců jsou v katedrále, ostatky svatého Petra Kanisia budou přeneseny na konci dubna 2021 z kostela při koleji, nesoucí jméno svatého Michaela. Datum je vybráno v den památky svatého Petra Kanisia a v pětistém roce od jeho narození, kdy bude zároveň založena nová středoevropská provincie, ke které bude patřit Německo, Rakousko, Švýcarsko a Litva.

Svatý Petr Kanisius (1521–1597), který se řadí do počátečního období Tovaryšstva Ježíšova, měl na město Fribourg rozhodující vliv. Do Fribourgu přišel v roce 1580, tedy v době protireformace. Narodil se v Nijmegenu v dnešním Nizozemsku, působil jako hlasatel víry ve velké části Evropy, žil v Římě, Ingolstadtu, Vídni a Praze a založil další jezuitskou kolej ve Fribourgu, kde je pohřben. Kolej nese jméno svatého Michaela a existuje dodnes. Na konci života svatého Petra Kanisia bylo těchto kolejí osmnáct.

Katedrální kapitula ve Fribourgu nyní chce vytvořit nový relikviář na ostatky svatého Petra Kanisia v katedrální kapli Božího hrobu. Tím budou spojeny relikvie patrona katedrály a města Mikuláše z Myry, patrona země Mikuláše z Flüe a patrona středoevropské provincie Petra Kanisia.

Ostatky Mikuláše z Myry a Mikuláše z Flüe, které jsou uloženy v pokladnici katedrály, jsou pro věřící přístupné jen příležitostně. Podobně je to s ostatky Petra Kanisia v kostele svatého Michaela. Tím byl inspirován nápad spojit tyto světce k uctívání na jednom místě.

Katedrální kapitula vyhlásila soutěž o vytvoření nového relikviáře těchto tří svatých. Bylo předloženo patnáct projektů ze Švýcarska i zahraničí. Porota vybrala tři z nich pro druhou fázi. Vítězi se stali Marc-Laurent Naef a Frédéric Aeby z Fribourgu.

„Kromě žehnající ruky Mikuláše z Myry a modlící se ruky Mikuláše z Flüe budeme mít píšící ruku Petra Kanisia,“ vysvětluje malíř a sochař Frédéric Aeby. Spolu s architektem Marcem-Laurentem Naefem chce ve zdi kaple Božího hrobu vytvořit tři výklenky. „V tomto prostoru, kterému dominuje impozantní hrobka z roku 1430 a který je osvětlen skrz modrofialové vitráže Alfreda Manessiera, musí být náš zásah diskrétní,“ říká Marc-Laurent Naef.


Zdroj/Foto: Jesuits in Europe / Switzerland.

(aro)


 odeslat článek     vytisknout článekSouvisející články
3.12.2020 Kanonizační proces otce Cruze pokročil
18.8.2020 Socha ctihodného P. Martina Středy SJ už stojí na svém místě
13.8.2020 Karnátacká provincie vytvořila kvíz o svatém Ignáci a Tovaryšstvu
21.7.2020 Papež uznal hrdinské ctnosti P. Eusebia Francesca Chiniho SJ
25.2.2020 P. Rutilio Grande bude zapsán mezi blahoslavenéNáš tip

Čím dál větší Bůh

Brian O’Leary

Irský jezuita Brian O’Leary vychází z pestré zkušenosti dlouhodobě přednášejícího na různých institutech, ale rovněž ze zkušenosti exercitátora v několika světových centrech spirituality Ignáce z Loyoly. V textu nám ukazuje, jak pomáhá ignaciánská spiritualita odhalovat…..
více »


Úmysly Apoštolátu modlitby

Všeobecný úmysl Život modlitby Národní úmysly Za nenarozené, nechtěné a zneužívané děti – ať na přímluvu sv. Ludmily každého přijímáme s vděčností a úctou k Bohu za dar života.
více »

Nejbližší duchovní akce

Duchovní obnova pro hasiče a členy Matice Svatohostýnské


Adventní duchovní cvičení pro všechny


Ignaciánská duchovní cvičení


Duchovní cvičení v tichu podle sv. Ignáce


více »

JESUIT.CZ © 2006 Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova, Ječná 2, 120 00 Praha 2   webmaster: Tomáš Novák   design: Jozef Murin, Lukáš Kratochvil