Články / Aktuality Dnes je 20. 1. 2021  
      English  RSS 
Aktuality
Články
Rozhovory
Názory
V médiích
Nové knihy
Dokumenty

Kdo jsme
Aktivity
Domy, kontakty
Akce

Jezuitou dnes

Kalendárium
Galerie
Online rozhovory
Humor
Kniha návštěv
Podpořte nás
Odkazy
Aktuality

         A     A     A

Maďarští jezuité v romských oblastech

Pondělí, 23.11.2020
Arló. Maďarští jezuité se připojili k iniciativě zaměřené na pomoc rodinám v zaostalých oblastech. Tuto misi ve vesnici Arló na severovýchodě Maďarska zahájily sestry františkánky. Projekt je podporován ministerstvem vnitra.


Obec se nachází v malebné krajině hornaté oblasti Bükk. Během socialistické éry před rokem 1990 byla industrializována. Když došlo k omezení těžkého průmyslu, mnoho lidí přišlo o práci. To postihlo zejména romskou komunitu, která tvoří šedesát procent z 3700 obyvatel vesnice.

„Většina z nich nemá dostatečné vzdělání a nedokáže dostát svým povinnostem, takže si těžko hledá práci,“ říká místní starosta István Vámos.

Potíže se zaměstnáním jsou hluboce zakořeněny v problémech místního vzdělávání, které se často vyznačuje „spontánní segregací“. Základní škola v Arló má tři sta šedesát žáků, všichni jsou Romové. „Důvodem je to, že neromští rodiče dávají své děti do jiné školy, aby tak měly lepší šance do budoucna,“ říká starosta. Sestry františkánky již mnoho udělaly pro děti, které často nedokončí ani základní školu.

V posledních letech bylo na střední školu v Miskolci, kterou vedou jezuité, přijato pět místních romských mladíků. „Přestože se střední škola stala elitní institucí, je díky své apoštolské misi a blízkému umístění v problematické obytné oblasti Avas povolána vykonávat misijní práci,“ zdůrazňuje zástupce školy Balázs Velkey.

Členové Tovaryšstva se také připojili k sociální iniciativě ve spolupráci se sestrami františkánkami a maďarskou charitativní službou maltézského řádu, jejíž viceprezident odpovídá také za romskou problematiku. Jezuité budou mít na starosti Arló v rámci programu „Sanace vesnic“. Projekt zahrnuje více než šedesát osad a je koordinován ministerským komisařem. Zástupce jezuitů stráví vždy jeden den v týdnu v jednotlivých vesnicích. Cílem programu v Arló je, aby se i děti ze znevýhodněného prostředí zodpovědně postavily ke své budoucnosti.

„Práce na tom nelze zahájit příliš brzy, protože mnoho dětí v mateřské škole zaostává a některé mají dokonce vývojové poruchy,“ říká Balázs Velkey.

Všechny tyto snahy mají stejný cíl: aby děti měly lepší budoucnost než jejich rodiče. Kromě Velkeyho přišel do Arló ještě Ferenc Kiss SJ, který dříve pracoval s jezuitskou službou uprchlíkům. Společně vyhodnotí potřeby místní komunity, aby mohli přijít s plánem sanace.

Koordinátoři programu jednomyslně podtrhují, že plány vypracované pouze u stolu, daleko od reality vesnice, neobstojí. Musí být přítomni v této oblasti a nejprve se učit, pak teprve s využitím nabytých zkušeností mohou zodpovědně reagovat na otázky romských i neromských Maďarů.


Zdroj/Foto: Jesuits in Europe / Hungary.

(aro)


 odeslat článek     vytisknout článekSouvisející články
19.1.2021 Doprovázení migrantů v severní Africe
8.1.2021 Irská farnost ubytovala rodinu ze Sýrie
30.12.2020 Nabídka neapolského sociálního střediska
28.12.2020 Mezinárodní den migrantů
17.12.2020 Nový nepálský institut usiluje o lepší vzděláváníNáš tip

Hlubiny Božího Srdce jsou otevřeny dokořán

Michal Altrichter

Čím se zaobíráme, jsme-li spoutáváni slovem koronavir? Jak tento čas a své bytí nahlížíme duchovně? Je naše kulturní povědomí vnitřnější, nebo spíše závislé jen na vnějších možnostech? Nečekají některé knihy už příliš dlouho na jejich přečtení?...
více »


Úmysly Apoštolátu modlitby

Evangelizační úmysl Lidské bratrství
Modleme se, ať je nám dána Pánem milost žít v plném bratrství s bratry a sestrami jiných náboženství, abychom zakusili vzájemnost modlitby a překonávali uzavřenost.
Národní úmysl Děkujeme za sdělovací prostředky a prosíme za odpovědné pracovníky, aby přinášeli pravdivé informace včetně dobrých zpráv.
více »

Nejbližší duchovní akce

Duchovní obnova pro všechny, kteří přijali svátosti církve v dospělosti


Duchovní cvičení pro všechny


Kněžské exercicie


Víkendová duchovní obnova


více »

JESUIT.CZ © 2006 Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova, Ječná 2, 120 00 Praha 2   webmaster: Tomáš Novák   design: Jozef Murin, Lukáš Kratochvil