Články / Aktuality Dnes je 20. 4. 2024  
      English  RSS 
Aktuality
Články
Rozhovory
Názory
V médiích
Nové knihy
Dokumenty

Kdo jsme
Aktivity
Domy, kontakty
Akce

Jezuitou dnes

Kalendárium
Galerie
Online rozhovory
Humor
Kniha návštěv
Podpořte nás
Odkazy
Aktuality

         A     A     A

Film o salvadorských mučednících

Středa, 2.12.2020
Španělsko. Dne 2. listopadu navštívil španělský provinciál P. Antonio España SJ natáčení filmu režiséra Imanola Uribeho o salvadorských mučednících. Společně s představeným pamplonské komunity se setkali s režisérem a několika herci. Film se bude nazývat „Luciin pohled“.


Během setkání hovořili také s vedoucím produkce, který vyjádřil: „Uribeho myšlenku natočit tento film jsme přijali s velkým nadšením. Důležité na projektu je, že nás upamatovává na důležité věci. Nezapomenout na to, co se stalo v roce 1989 a co se děje na mnoha místech Latinské a Střední Ameriky. Jde o přetrvávající zkušenost nespravedlnosti a násilí, na kterou se Tovaryšstvo Ježíšovo stále snaží reagovat prostřednictvím institucí, které má v těchto zemích.“ Na scénáři spolupracovali jezuité, kteří byli v kontaktu s producenty ze Španělska i Salvadoru.

Natáčení začalo se všemi preventivními opatřeními, která vyžaduje současná pandemie koronaviru, v malém navarrském městečku Ilundainu, poblíž Pamplony. V této oblasti mělo natáčení trvat asi tři týdny, odtud se štáb přesune do Kolumbie. Tam budou spolupracovat s univerzitou a organizací YMCA a natáčet na různých místech v Cali a Budze. Vzhledem k obtížím spojeným s natáčením příběhu v samotném Salvadoru se bude odvíjet velká část zápletky na těchto místech.

Jezuité byli filmovým štábem vždy vítáni. Režisér Imanol Uribe studoval na jezuitské škole v Tudele, kterou navštěvoval i jeden z hrdinů filmu. Jezuitská škola v Pamploně zapůjčila pro natáčení několik předmětů, které budou utvářet prostředí kanceláře jezuity Nacho Martín-Baró, který byl zavražděn 16. listopadu 1989 spolu s pěti dalšími jezuity a dvěma spolupracovníky.

Scénář Daniela Cebriána je založen na skutečném příběhu jediného svědka masakru. Filmový thriller zachycuje události, které ochromily celou generaci, zachycuje politické a sociální pozadí, je příběhem konkrétních lidí, jejich boje za pravdu a spravedlnost v zemi stižené válkou a jejich touhy překonat toto období hrůzy.

„Můj původ v Salvadoru, moje výchova u jezuitů a obdiv, který jsem cítil k Ellacuríovi a jeho skupině, jsou počátkem tohoto filmu,“ říká režisér. „Tento projekt připravuji již několik let, ale loni na jaře musel být pozastaven v době, kdy jsme se chystali začít natáčení v Kolumbii. Nyní, přestože jsme ponořeni do druhé vlny virové nákazy, jsme začali ještě s větším elánem a práce plynule pokračují.“


Zdroj/Foto: Jesuits in Europe / Spain.

(aro)


 odeslat článek     vytisknout článekSouvisející články
17.6.2022 Jaký je význam a poslání časopisů Tovaryšstva Ježíšova?
15.6.2022 Papež hovoří se zástupci jezuitských časopisů
23.7.2021 Deset let digitálního projektu, který nabízí modlitbu
24.2.2021 Akademická farnost v Toruni
27.10.2020 Setkání delegátů jezuitských komunikacíNáš tip

Úmysly Apoštolátu modlitby

Úmysl papeže
Za docenění role ženy
Modleme se, aby ženám v každé kultuře byla přiznána jejich důstojnost a bohatství a aby ustala diskriminace, které v různých částech světa čelí.

Národní úmysl
Za nově pokřtěné
Modleme se za ty, kdo byli o Velikonocích pokřtěni, aby vytrvali v následování Krista.

více »

Nejbližší akce

Studentský Velehrad


více »

Nejbližší duchovní akce

Liturgické exercicie pro kněze


Duchovní obnova pro seniory


Duchovní obnova


Duchovní obnova pro mladé manžele


více »

Kalendárium

Příchod prvních jezuitů do Čech

Věčné sliby prvních jezuitů


JESUIT.CZ © 2006 Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova, Ječná 2, 120 00 Praha 2   webmaster: Tomáš Novák   design: Jozef Murin, Lukáš Kratochvil