Články / Aktuality Dnes je 27. 11. 2022  
      English  RSS 
Aktuality
Články
Rozhovory
Názory
V médiích
Nové knihy
Dokumenty

Kdo jsme
Aktivity
Domy, kontakty
Akce

Jezuitou dnes

Kalendárium
Galerie
Online rozhovory
Humor
Kniha návštěv
Podpořte nás
Odkazy
Aktuality

         A     A     A

Film o salvadorských mučednících

Středa, 2.12.2020
Španělsko. Dne 2. listopadu navštívil španělský provinciál P. Antonio España SJ natáčení filmu režiséra Imanola Uribeho o salvadorských mučednících. Společně s představeným pamplonské komunity se setkali s režisérem a několika herci. Film se bude nazývat „Luciin pohled“.


Během setkání hovořili také s vedoucím produkce, který vyjádřil: „Uribeho myšlenku natočit tento film jsme přijali s velkým nadšením. Důležité na projektu je, že nás upamatovává na důležité věci. Nezapomenout na to, co se stalo v roce 1989 a co se děje na mnoha místech Latinské a Střední Ameriky. Jde o přetrvávající zkušenost nespravedlnosti a násilí, na kterou se Tovaryšstvo Ježíšovo stále snaží reagovat prostřednictvím institucí, které má v těchto zemích.“ Na scénáři spolupracovali jezuité, kteří byli v kontaktu s producenty ze Španělska i Salvadoru.

Natáčení začalo se všemi preventivními opatřeními, která vyžaduje současná pandemie koronaviru, v malém navarrském městečku Ilundainu, poblíž Pamplony. V této oblasti mělo natáčení trvat asi tři týdny, odtud se štáb přesune do Kolumbie. Tam budou spolupracovat s univerzitou a organizací YMCA a natáčet na různých místech v Cali a Budze. Vzhledem k obtížím spojeným s natáčením příběhu v samotném Salvadoru se bude odvíjet velká část zápletky na těchto místech.

Jezuité byli filmovým štábem vždy vítáni. Režisér Imanol Uribe studoval na jezuitské škole v Tudele, kterou navštěvoval i jeden z hrdinů filmu. Jezuitská škola v Pamploně zapůjčila pro natáčení několik předmětů, které budou utvářet prostředí kanceláře jezuity Nacho Martín-Baró, který byl zavražděn 16. listopadu 1989 spolu s pěti dalšími jezuity a dvěma spolupracovníky.

Scénář Daniela Cebriána je založen na skutečném příběhu jediného svědka masakru. Filmový thriller zachycuje události, které ochromily celou generaci, zachycuje politické a sociální pozadí, je příběhem konkrétních lidí, jejich boje za pravdu a spravedlnost v zemi stižené válkou a jejich touhy překonat toto období hrůzy.

„Můj původ v Salvadoru, moje výchova u jezuitů a obdiv, který jsem cítil k Ellacuríovi a jeho skupině, jsou počátkem tohoto filmu,“ říká režisér. „Tento projekt připravuji již několik let, ale loni na jaře musel být pozastaven v době, kdy jsme se chystali začít natáčení v Kolumbii. Nyní, přestože jsme ponořeni do druhé vlny virové nákazy, jsme začali ještě s větším elánem a práce plynule pokračují.“


Zdroj/Foto: Jesuits in Europe / Spain.

(aro)


 odeslat článek     vytisknout článekSouvisející články
17.6.2022 Jaký je význam a poslání časopisů Tovaryšstva Ježíšova?
15.6.2022 Papež hovoří se zástupci jezuitských časopisů
23.7.2021 Deset let digitálního projektu, který nabízí modlitbu
24.2.2021 Akademická farnost v Toruni
27.10.2020 Setkání delegátů jezuitských komunikacíNáš tip

Rozhoduj se jako jezuita

Samuel Prívara, Pavel Banďouch

Denně stojíme před množstvím pro náš život méně nebo více důležitých rozhodnutí. Vždy bychom se ale chtěli rozhodnout správně. Co to ale vlastně je správné rozhodnutí?…
více »

Breviář

Kompletní online verze jezuitského breviáře v češtině

Na webu breviar.cz nyní můžete najít kompletní online verzi jezuitského breviáře v češtině. Ve spodní části stránky vyberte v roletce možnost „s vlastními texty jezuitského řádu (SJ)“ a stiskněte tlačítko „Potvrdit“.

Úmysly Apoštolátu modlitby

Úmysl papeže Za děti, které trpí
Modleme se, aby děti, které trpí, především žijící na ulici, oběti válek a sirotci, měly přístup ke vzdělání a mohly znovu zažít srdečnost rodinného prostředí.
Národní úmysl Za návštěvníky hřbitovů
Modleme se za všechny, kdo vzpomínají na své zesnulé, aby se otevřeli víře ve věčný život.
více »

Nejbližší akce

Setkání pro zájemce o Tovaryšstvo


Osvícenská proměna náboženského života


Adventní koncert


více »

Nejbližší duchovní akce

Adventní duchovní obnova pro všechny


Duchovní obnova pro hasiče a členy Matice svatohostýnské


Duchovní obnova pro hasiče a členy Matice svatohostýnské


Adventní duchovní obnova pro všechny


více »

Kalendárium

Památka Edmunda Kampiána, Roberta Southwella a druhů

Svátek sv. Františka Xaverského


JESUIT.CZ © 2006 Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova, Ječná 2, 120 00 Praha 2   webmaster: Tomáš Novák   design: Jozef Murin, Lukáš Kratochvil