Články / Aktuality Dnes je 23. 4. 2021  
      English  RSS 
Aktuality
Články
Rozhovory
Názory
V médiích
Nové knihy
Dokumenty

Kdo jsme
Aktivity
Domy, kontakty
Akce

Jezuitou dnes

Kalendárium
Galerie
Online rozhovory
Humor
Kniha návštěv
Podpořte nás
Odkazy
Aktuality

         A     A     A

Kanonizační proces otce Cruze pokročil

Čtvrtek, 3.12.2020
Lisabon. Lisabonský patriarchát 19. listopadu oznámil, že patriarcha Manuel Clemente stanovil datum závěrečného zasedání v rámci diecézního kanonizačního procesu Božího služebníka Francisca Rodriguese da Cruz SJ na 17. prosinec 2020 v kostele svatého Vincence Fora v Lisabonu.


Kanonizační proces otce Cruze byl zahájen 10. března 1951 a jeho diecézní fáze trvala do 18. září 1965. Následně bylo nutné tento proces doplnit podle požadavků nových norem pro kanonizační procesy. Po vyslechnutí svědků hrdinských ctností Božího služebníka předala 1. října 2019 komise, kterou 11. prosince 2018 jmenoval patriarcha Manuel Clemente, dokumenty a jejich kritickou analýzu.

Po uzavření stávající fáze procesu budou dokumenty předloženy Kongregaci pro svatořečení postulátorem Tovaryšstva Ježíšova P. Pascualem Cebolladou. Následně bude sepsán závěrečný dokument, který shrnuje celý život otce Cruze, jeho životopisné údaje a svědectví o svatosti jeho života.

P. Francisco Rodrigues da Cruz se narodil 29. července 1859 a zemřel 1. října 1948. Do Tovaryšstva Ježíšova byl přijat 2. září 1940 rozhodnutím papeže Pia XII. Dne 3. prosince téhož roku složil poslední sliby. Tento kněz celý život s nasazením pomáhal a utěšoval ty nejzranitelnější, cestoval proto po celé zemi a usiloval o „spásu duší“. Ani zdravotní problémy neomezily jeho ochotu sloužit bližním a neoslabily jeho apoštolát, který je charakteristický tím, že se vydával těm nejchudším.

V dopise zaslaném jezuitům portugalské provincie provinciál P. Miguel Almeida s radostí vítá zprávu o procesu svatořečení a píše: „V době, jako je ta, ve které žijeme, nás život P. Cruze může a má inspirovat. Prohlubování a rozšiřování našich znalostí o jeho životě a činech je důležitým příspěvkem, aby se jeho „svatost“ mohla dotknout většího počtu lidí.“


Zdroj/Foto: Jesuits in Europe / Portugal.

(aro)


 odeslat článek     vytisknout článekSouvisející články
21.4.2021 Ignácovu jeskyni v Manrese zdobí mozaiky otce Rupnika
6.4.2021 Zájem svatého Ignáce o subsaharskou Afriku
1.4.2021 Zájem svatého Ignáce o Konžské království
29.3.2021 Zájem svatého Ignáce o západní Afriku
25.3.2021 Zájem svatého Ignáce o EtiopiiNáš tip

Ignác hledá něco víc

komiks

V jubilejním jezuitském roce zaměřujeme svůj pohled na Ignáce, zakladatele jezuitů. Charakterizuje ho touha vytvářet v životě smysluplné věci – i přes všechny nezodpovězené otázky, pochybnosti a krize – a přitom všem zůstávat v rozhovoru…
více »


Úmysly Apoštolátu modlitby

Všeobecný úmysl Za základní práva
Modleme se za ty, kdo riskují život v boji za základní lidská práva v diktaturách, autoritářských režimech a nezřídka i v demokraciích, které prochází krizí.
Národní úmysl Děkujeme za velikonoční radost a naději v životě nás křesťanů a prosíme, abychom byli světlem světa a solí země, jak to od nás svět právem očekává.
více »

Nejbližší akce

Kněžské svěcení Petra Hrušky a Samuela Privary


více »

Nejbližší duchovní akce

ONLINE duchovní cvičení


Duchovní cvičení Anamnéza


Duchovní cvičení (nejen) pro zaměstnance Charity


Duchovní obnova pro lektory a všechny zájemce o Boží slovo v praktickém životě


více »

JESUIT.CZ © 2006 Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova, Ječná 2, 120 00 Praha 2   webmaster: Tomáš Novák   design: Jozef Murin, Lukáš Kratochvil