Články / Aktuality Dnes je 23. 4. 2021  
      English  RSS 
Aktuality
Články
Rozhovory
Názory
V médiích
Nové knihy
Dokumenty

Kdo jsme
Aktivity
Domy, kontakty
Akce

Jezuitou dnes

Kalendárium
Galerie
Online rozhovory
Humor
Kniha návštěv
Podpořte nás
Odkazy
Aktuality

         A     A     A

Fungování domu trvalé formace v Polsku

Středa, 16.12.2020
Polsko. Polský jezuita P. Krzysztof Dyrek reflektuje fungování formačního domu Manresa, který byl otevřen před dvěma roky na podnět papeže Františka.


Během Světových dnů mládeže při setkání v Krakově povzbudil papež František nás jezuity, abychom byli ještě více otevřeni pro pomoc řeholním bratrům a sestrám, a zejména pro doprovázení kněží. V reakci na toto pozvání našeho papeže jsme v říjnu 2018 ve Stare Wieśi na jihovýchodě Polska otevřeli dům trvalé formace, který jsme pojmenovali Manresa. Již více než dva roky naše služba pomáhá diecézním a řeholním kněžím, také řeholním sestrám a osobám ve formaci.

Název domu určuje ducha a směr našeho poslání. Spiritualita duchovních cvičení svatého Ignáce je jádrem naší služby. Snažíme se, aby se Manresa stala skutečně domovem, který je vždy otevřený kněžím i řeholním bratrům a sestrám, kam mohou podle potřeby přijít a zůstat a získat pomoc v duchovní i lidské dimenzi. Vždy jim sloužíme poskytnutím místa a času. Pomáháme těm, kteří chtějí prohloubit svůj duchovní život nebo potřebují posilu pro své povolání.

Nabízíme jim duchovní vedení, psychologickou pomoc, dny rekolekcí a různé formy ignaciánských exercicií (pěti, osmi a třicetidenní). Nabízíme také psychologické a terapeutické programy, které pomáhají těm, kteří chtějí plněji a zraleji odpovídat na milost svého povolání, nebo prožívají krizi povolání. Každou osobu doprovázíme individuálně. Kněží a sestry z různých diecézí a kongregací k nám přicházejí z Polska i ze zahraničí.

Profesoři a absolventi školy formátorů na Akademii Ignatianum v Krakově nám pomáhají s užitkem nabízet náš lidský formační program.

V roce 2019 jsme déle než měsíc hostili skupinu padesáti sester z Číny. Zúčastnily se kurzu pro formátorky ženských řeholních kongregací, který jsme organizovali ve spolupráci se sestrami Služebnicemi Ducha Svatého a sdružením Sinicum.

Dva roky zkušeností a úvah o fungování Manresy – Domu trvalé formace nás přesvědčují o správnosti našeho rozlišování a povzbuzují nás k rozvoji naší práce a této formy naší služby.


Zdroj/Foto: Jesuits in Europe / Poland.

(aro)


 odeslat článek     vytisknout článekSouvisející články
22.4.2021 Kritéria potřebnosti a užívání
7.4.2021 Ostražitá pozornost k virtuálnímu zprostředkování „vztahovosti“
24.3.2021 Jak bychom měli v dnešní době svědčit o tom, čemu věříme?
2.3.2021 Jak na digitální půst?
10.2.2021 V albánské Tiraně se staví nový kostelNáš tip

Ignác hledá něco víc

komiks

V jubilejním jezuitském roce zaměřujeme svůj pohled na Ignáce, zakladatele jezuitů. Charakterizuje ho touha vytvářet v životě smysluplné věci – i přes všechny nezodpovězené otázky, pochybnosti a krize – a přitom všem zůstávat v rozhovoru…
více »


Úmysly Apoštolátu modlitby

Všeobecný úmysl Za základní práva
Modleme se za ty, kdo riskují život v boji za základní lidská práva v diktaturách, autoritářských režimech a nezřídka i v demokraciích, které prochází krizí.
Národní úmysl Děkujeme za velikonoční radost a naději v životě nás křesťanů a prosíme, abychom byli světlem světa a solí země, jak to od nás svět právem očekává.
více »

Nejbližší akce

Kněžské svěcení Petra Hrušky a Samuela Privary


více »

Nejbližší duchovní akce

ONLINE duchovní cvičení


Duchovní cvičení Anamnéza


Duchovní cvičení (nejen) pro zaměstnance Charity


Duchovní obnova pro lektory a všechny zájemce o Boží slovo v praktickém životě


více »

JESUIT.CZ © 2006 Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova, Ječná 2, 120 00 Praha 2   webmaster: Tomáš Novák   design: Jozef Murin, Lukáš Kratochvil