Aktuality |
A A A
|
Historický knižní fond v PalermuÚterý, 12.1.2021 Palermo. Ke konci uplynulého roku byla v Palermu dokončena digitalizace vybraných historických knih z knihovny v institutu svatého Aloise Gonzagy, která čítá dvacet dva tisíc svazků.
„V době, kdy se díváme do budoucnosti s obavami, se znovu opíráme o základy solidní a krásné minulosti,“ uvádí ředitel P. Vitangelo Denora SJ.
V místnostech knihovny institutu se nachází prostor věnovaný sbírce historických knih Tovaryšstva Ježíšova. Sbírka byla vytvořena po změnách v oblasti administrativy, pastorace, charitativní činnosti a vzdělávání, k nimž v posledních desetiletích došlo v řeholních domech, teologických školách, jezuitských ústavech a seminářích, čímž vznikla potřeba převést určitý majetek jinam. Mezi takový majetek patřily i knihovny s rozsáhlými sbírkami historických knih. V důsledku těchto změn byly desítky tisíc knih shromážděných v průběhu let přeneseny na místa, kde je bylo možné uložit. Z toho vznikly tři obrovské sbírky: jedna v Gallarate v institutu svatého Aloise, další v Neapoli v komunitě Gesù Nuovo a třetí v Palermu v Gonzagově kampusu.
Knihy, které byly shromážděny ve třech různých městech po uzavření některých domů na severu, ve středu a na jihu provincie, ve skutečnosti vedly k vytvoření tří odlišných knihoven. Bylo rozhodnuto, že se z nich vytvoří jediný fond historických knih, který zahrnuje knihy vydané do roku 1830 a v současné době čítá vice než sto tisíc knih.
Stále se provádí katalogizace těchto knih. Toto dědictví knih, skládající se z prvotisků a četných knih ze šestnáctého století, má zásadní význam a představuje mimořádnou sbírku srovnatelnou s historickými sbírkami velkých knihoven. Jde tedy o událost velkého kulturního významu, která má díky svým vnitřním charakteristikám jedinečný historický a dokumentární význam. Toto vzácné dědictví je přístupné prostřednictvím online katalogu. Digitalizována byla ta část dědictví, která vyniká vzácností a hodnotou některých textů literárních děl jezuitů a historie Tovaryšstva Ježíšova.
Zdroj/Foto: Jesuits in Europe / Italy.
(aro)
odeslat článek vytisknout článek
|
Náš tip Michal Altrichter 
Čím se zaobíráme, jsme-li spoutáváni slovem koronavir? Jak tento čas a své bytí nahlížíme duchovně? Je naše kulturní povědomí vnitřnější, nebo spíše závislé jen na vnějších možnostech? Nečekají některé knihy už příliš dlouho na jejich přečtení?... více »
Úmysly Apoštolátu modlitby
Evangelizační úmysl
Lidské bratrství
Modleme se, ať je nám dána Pánem milost žít v plném bratrství s bratry a sestrami jiných náboženství, abychom zakusili vzájemnost modlitby a překonávali uzavřenost.
Národní úmysl
Děkujeme za sdělovací prostředky a prosíme za odpovědné pracovníky, aby přinášeli pravdivé informace včetně dobrých zpráv.
více »
Nejbližší duchovní akce
více »
|