Články / Aktuality Dnes je 23. 4. 2021  
      English  RSS 
Aktuality
Články
Rozhovory
Názory
V médiích
Nové knihy
Dokumenty

Kdo jsme
Aktivity
Domy, kontakty
Akce

Jezuitou dnes

Kalendárium
Galerie
Online rozhovory
Humor
Kniha návštěv
Podpořte nás
Odkazy
Aktuality

         A     A     A

Následky nedávného zemětřesení v Chorvatsku

Pátek, 5.2.2021
Petrinja. Dne 29. prosince 2020 zasáhlo město Petrinja, které se nachází asi čtyřicet kilometrů na jih od Záhřebu, ničivé zemětřesení. Zemřelo při něm sedm lidí, mnoho jich bylo zraněno a další přišli o domovy. Zemětřesení o síle 6,3 stupně v epicentru poničilo sousední města a vesnice, včetně domova pro seniory, který provozuje jezuitská charita, jmenovitě Nadace biskupa Josipa Langa, v Malé Gorici poblíž Petrinje. Všichni obyvatelé domova pro seniory byli evakuováni a přemístěni na bezpečné místo. Předseda nadace P. Mijo Nikić SJ, který přišel posoudit situaci domova pro seniory po zemětřesení, byl lehce zraněn.


Zemětřesení zasáhlo také Záhřeb, což způsobilo srovnatelný stupeň poškození budov jezuitských komunit jako březnové zemětřesení, včetně nových trhlin a děr v bazilice Nejsvětějšího Srdce Ježíšova a v dalších jezuitských domech. Strop baziliky byl poškozen krátce po zahájení prací na jeho rekonstrukci. Rovněž došlo k novým škodám na kolegiu svatého Josefa v Záhřebu, a to jak na stěnách, tak na střeše. Historická budova byla již v březnu vážně poškozena zemětřesením. Staré kolegium musí být kompletně zrekonstruováno, aby bylo znovu obyvatelné.

Z iniciativy chorvatských jezuitů byl 8. ledna vytvořen mobilní tým kněží, který poskytuje psychologickou a duchovní pomoc lidem a rodinám, které byly oběťmi zemětřesení na území diecéze Sisek. Tým je součástí širšího projektu komise pro rodinnou pastoraci diecéze Sisek. Sídlo týmu se nachází v Malé Gorici poblíž Petrinje, odtud kněží a psychologové navštěvují rodiny a farní komunity v postižených oblastech.

Mobilní tým zahájil svoji práci 9. ledna. Navštívil mnoho rodin poblíž Petrinje, Gliny a Siseku. První den se zapojilo devět osob: šest jezuitů, dva diecézní kněží a jeden laik, který je vedoucím úřadu pro rodinu a život při chorvatské biskupské konferenci.

Úkolem týmu je naslouchat lidem, vžít se do jejich situace a porozumět jejich bolesti a utrpení, být s nimi v nouzi. Kněží rovněž vysluhují svátosti. Tímto způsobem jsou služebníky usmíření a útěchy a přinášejí světlo a mír lidem, kteří kvůli zemětřesení vážně utrpěli.

Několik evropských jezuitských provincií mobilizuje finanční prostředky na podporu obětí zemětřesení v Chorvatsku.


Zdroj/Foto: Jesuits in Europe / Croatia.

(aro)


 odeslat článek     vytisknout článekSouvisející články
22.3.2021 Úvahy nad navrhovaným zákonem o eutanazii
18.3.2021 Podstatné prvky vzdělávání v jezuitských školách
2.3.2021 Jezuitská služba uprchlíkům požaduje důstojnější ubytování žadatelů o azyl
23.2.2021 Světový den sociální spravedlnosti
18.2.2021 Péče o migranty v BejrútuNáš tip

Ignác hledá něco víc

komiks

V jubilejním jezuitském roce zaměřujeme svůj pohled na Ignáce, zakladatele jezuitů. Charakterizuje ho touha vytvářet v životě smysluplné věci – i přes všechny nezodpovězené otázky, pochybnosti a krize – a přitom všem zůstávat v rozhovoru…
více »


Úmysly Apoštolátu modlitby

Všeobecný úmysl Za základní práva
Modleme se za ty, kdo riskují život v boji za základní lidská práva v diktaturách, autoritářských režimech a nezřídka i v demokraciích, které prochází krizí.
Národní úmysl Děkujeme za velikonoční radost a naději v životě nás křesťanů a prosíme, abychom byli světlem světa a solí země, jak to od nás svět právem očekává.
více »

Nejbližší akce

Kněžské svěcení Petra Hrušky a Samuela Privary


více »

Nejbližší duchovní akce

ONLINE duchovní cvičení


Duchovní cvičení Anamnéza


Duchovní cvičení (nejen) pro zaměstnance Charity


Duchovní obnova pro lektory a všechny zájemce o Boží slovo v praktickém životě


více »

JESUIT.CZ © 2006 Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova, Ječná 2, 120 00 Praha 2   webmaster: Tomáš Novák   design: Jozef Murin, Lukáš Kratochvil