Články / Aktuality Dnes je 8. 8. 2022  
      English  RSS 
Aktuality
Články
Rozhovory
Názory
V médiích
Nové knihy
Dokumenty

Kdo jsme
Aktivity
Domy, kontakty
Akce

Jezuitou dnes

Kalendárium
Galerie
Online rozhovory
Humor
Kniha návštěv
Podpořte nás
Odkazy
Aktuality

         A     A     A

Mezináboženský dialog v bruselské kapli pro Evropu

Úterý, 16.2.2021
Brusel. Na období od počátku loňského adventu do slavnosti Zjevení Páně bylo mezináboženskou spoluprací vytvořeno sedm krátkých videí, která zahrnovala četbu, hudbu a pozvání k meditaci.


Na tomto díle spolupracovalo sdružení pro podporu mezikulturního dialogu v Bruselu, bruselská pastorační skupina, kaple pro Evropu, za niž zodpovídá P. Krystian Sowa SJ, a jejich přátelé různých náboženství. Zvláštnost tohoto projektu spočívala ve skutečnosti, že křesťanské poselství bylo doprovázeno odpovídajícím poselstvím jiných náboženství: židovského, muslimského, hinduistického a buddhistického, které umožňovalo národům různých kultur znovuobjevit jeden druhého.

Na konci ledna, brzy po skončení Týdne modliteb za jednotu křesťanů a před Světovým týdnem mezináboženské harmonie, několik dní před nově ustanoveným Mezinárodním dnem lidského bratrství, který byl inspirován společnou deklarací papeže Františka a velkého imáma Ahmada Al-Tayyeba a také encyklikou Fratelli Tutti, se uskutečnilo dlouho očekávané virtuální setkání „Biskup, rabín a imám sní společně o bratrské společnosti“. Zapojili se do něho biskup z Lutychu Jean-Pierre Delville, rabín Armand Benizri ze sefardské židovské komunity v Bruselu a imám Jamal Habbachich z Molenbeeku, který je muslimskou čtvrtí Bruselu.

Účastníci setkání seznámili zájemce se svou minulostí a svými rodinami, aby se vzájemně lépe poznali. Připomněli některé osobní okamžiky, které formovaly jejich pohled na bratrství. Poté každý z účastníků panelu komentoval některé klíčové citace, které v jeho vlastním náboženství hovoří o bratrství, a zmínil, které momenty z ostatních náboženství k němu promlouvaly. Nakonec nastal čas na komunikaci s veřejností; online se připojilo přes sto padesát lidí. Otázky, z nichž některé vůbec nebyly snadné, se týkaly mimo jiné vazeb mezi náboženstvím a politikou, zdrojů extremismu a způsobů, jak jim předcházet, hodnoty náboženství při podpoře bratrství nebo místa žen v náboženských komunitách.

I když ne všechny otázky mohly být plně zodpovězeny, řečníci potvrdili, že jejich náboženské komunity jsou již na cestě k rozvoji kultury dialogu v širší společnosti a že mezináboženské setkání, vzájemný respekt a solidarita jsou možné.


Zdroj/Foto: Jesuits in Europe / Europe and Near East.

(aro)


 odeslat článek     vytisknout článekSouvisející články
24.2.2022 Náboženství a politika v muslimských společnostech
14.2.2022 Poutavá rozmanitost v Indonésii
18.10.2021 Kaple pro Evropu slaví dvacet let
29.9.2021 Rozlišování a synodalita v mezináboženském kontextu
5.11.2020 Reflexe encykliky Fratelli tutti od P. Jamese Hanveyho SJIgnaciánský rok
20.5.2021-31.7.2022
Úmysly Apoštolátu modlitby

Úmysl papeže Za malé a střední podnikatele
Modleme se, aby malí a střední podnikatelé, vážně zasažení hospodářskou a sociální krizí, našli prostředky nezbytné k pokračování svého podnikání ve službách okolí, ve kterém žijí.
Národní úmysl Za lidi na dovolených
Modleme se za všechny, kteří se vydávají na cesty za poznáním a rekreací, aby Boha nalezli v kráse přírody i vznešenosti umění.
více »

Nejbližší akce

Pouť spolupracovníků a přátel jezuitů


více »

Nejbližší duchovní akce

Duchovní cvičení pro vysokoškoláky


Duchovní cvičení, vede Mons. Pavel Posád


Liturgické exercicie pro kněze


Duchovní cvičení pro řeholní sestry všech řádů a kongregací


více »

Kalendárium

Xaver v Japonsku

První sliby na Montmartru


JESUIT.CZ © 2006 Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova, Ječná 2, 120 00 Praha 2   webmaster: Tomáš Novák   design: Jozef Murin, Lukáš Kratochvil