Články / Aktuality Dnes je 23. 4. 2021  
      English  RSS 
Aktuality
Články
Rozhovory
Názory
V médiích
Nové knihy
Dokumenty

Kdo jsme
Aktivity
Domy, kontakty
Akce

Jezuitou dnes

Kalendárium
Galerie
Online rozhovory
Humor
Kniha návštěv
Podpořte nás
Odkazy
Aktuality

         A     A     A

Mezináboženský dialog v bruselské kapli pro Evropu

Úterý, 16.2.2021
Brusel. Na období od počátku loňského adventu do slavnosti Zjevení Páně bylo mezináboženskou spoluprací vytvořeno sedm krátkých videí, která zahrnovala četbu, hudbu a pozvání k meditaci.


Na tomto díle spolupracovalo sdružení pro podporu mezikulturního dialogu v Bruselu, bruselská pastorační skupina, kaple pro Evropu, za niž zodpovídá P. Krystian Sowa SJ, a jejich přátelé různých náboženství. Zvláštnost tohoto projektu spočívala ve skutečnosti, že křesťanské poselství bylo doprovázeno odpovídajícím poselstvím jiných náboženství: židovského, muslimského, hinduistického a buddhistického, které umožňovalo národům různých kultur znovuobjevit jeden druhého.

Na konci ledna, brzy po skončení Týdne modliteb za jednotu křesťanů a před Světovým týdnem mezináboženské harmonie, několik dní před nově ustanoveným Mezinárodním dnem lidského bratrství, který byl inspirován společnou deklarací papeže Františka a velkého imáma Ahmada Al-Tayyeba a také encyklikou Fratelli Tutti, se uskutečnilo dlouho očekávané virtuální setkání „Biskup, rabín a imám sní společně o bratrské společnosti“. Zapojili se do něho biskup z Lutychu Jean-Pierre Delville, rabín Armand Benizri ze sefardské židovské komunity v Bruselu a imám Jamal Habbachich z Molenbeeku, který je muslimskou čtvrtí Bruselu.

Účastníci setkání seznámili zájemce se svou minulostí a svými rodinami, aby se vzájemně lépe poznali. Připomněli některé osobní okamžiky, které formovaly jejich pohled na bratrství. Poté každý z účastníků panelu komentoval některé klíčové citace, které v jeho vlastním náboženství hovoří o bratrství, a zmínil, které momenty z ostatních náboženství k němu promlouvaly. Nakonec nastal čas na komunikaci s veřejností; online se připojilo přes sto padesát lidí. Otázky, z nichž některé vůbec nebyly snadné, se týkaly mimo jiné vazeb mezi náboženstvím a politikou, zdrojů extremismu a způsobů, jak jim předcházet, hodnoty náboženství při podpoře bratrství nebo místa žen v náboženských komunitách.

I když ne všechny otázky mohly být plně zodpovězeny, řečníci potvrdili, že jejich náboženské komunity jsou již na cestě k rozvoji kultury dialogu v širší společnosti a že mezináboženské setkání, vzájemný respekt a solidarita jsou možné.


Zdroj/Foto: Jesuits in Europe / Europe and Near East.

(aro)


 odeslat článek     vytisknout článekSouvisející články
5.11.2020 Reflexe encykliky Fratelli tutti od P. Jamese Hanveyho SJ
25.6.2020 Pozvání na setkání jezuitů do Svaté země
5.3.2019 Bohoslužba se vzpomínkou na oběti terezínského rodinného tábora v Osvětimi
30.5.2018 V Římě se konalo sympozium o křesťansko-arabském dědictví
30.8.2017 Izraelský jezuita opouští vedení vikariátu sv. JakubaNáš tip

Ignác hledá něco víc

komiks

V jubilejním jezuitském roce zaměřujeme svůj pohled na Ignáce, zakladatele jezuitů. Charakterizuje ho touha vytvářet v životě smysluplné věci – i přes všechny nezodpovězené otázky, pochybnosti a krize – a přitom všem zůstávat v rozhovoru…
více »


Úmysly Apoštolátu modlitby

Všeobecný úmysl Za základní práva
Modleme se za ty, kdo riskují život v boji za základní lidská práva v diktaturách, autoritářských režimech a nezřídka i v demokraciích, které prochází krizí.
Národní úmysl Děkujeme za velikonoční radost a naději v životě nás křesťanů a prosíme, abychom byli světlem světa a solí země, jak to od nás svět právem očekává.
více »

Nejbližší akce

Kněžské svěcení Petra Hrušky a Samuela Privary


více »

Nejbližší duchovní akce

ONLINE duchovní cvičení


Duchovní cvičení Anamnéza


Duchovní cvičení (nejen) pro zaměstnance Charity


Duchovní obnova pro lektory a všechny zájemce o Boží slovo v praktickém životě


více »

JESUIT.CZ © 2006 Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova, Ječná 2, 120 00 Praha 2   webmaster: Tomáš Novák   design: Jozef Murin, Lukáš Kratochvil