Články / Aktuality Dnes je 23. 4. 2021  
      English  RSS 
Aktuality
Články
Rozhovory
Názory
V médiích
Nové knihy
Dokumenty

Kdo jsme
Aktivity
Domy, kontakty
Akce

Jezuitou dnes

Kalendárium
Galerie
Online rozhovory
Humor
Kniha návštěv
Podpořte nás
Odkazy
Aktuality

         A     A     A

Péče o migranty v Bejrútu

Čtvrtek, 18.2.2021
Bejrút. Pod tlakem chudoby a místních konfliktů emigrovalo do Libanonu asi čtvrt milionu lidí z Filipín, Etiopie, Ghany, Nigérie a Súdánu. Téměř devadesát pět procent z nich jsou ženy. Většina z nich uzavřela smlouvu s libanonskými agenturami, které shánějí pracovní síly v afrických a asijských zemích.


Migrující pracovníci jsou v Libanonu zaměstnáni v rámci systému kafala, který spojuje právní postavení pracovníka s jeho zaměstnavatelem. Protože nejsou libanonskými státními příslušníky, nejsou chráněni pracovními zákony země.

V neděli se mnozí z nich scházejí v jezuitském kostele svatého Josefa. Po bohoslužbě jdou na schůzku se svými přáteli do afroasijského centra pro migranty, které se nachází v přilehlých prostorách kostela. Tráví tam společně den, baví se, stolují a různými duchovními podněty se povzbuzují v katolické víře.

Centrum založil roku 2000 americký jezuita P. Martin McDermott, kterému je nyní osmdesát šest let. S migranty pracuje od počátku osmdesátých let spolu s nizozemským jezuitou P. Theem Vlughtem. Ten se nedávno ve věku devadesát let vrátil do své vlasti a 3. ledna zemřel.

Otec McDermott při poskytování pastorační péče migrantům nepracuje samostatně. Středisko, které založil, je součástí výboru pastorační péče, zřízeného shromážděním katolických patriarchů a libanonských biskupů, pro migranty po celé zemi. Charita v Libanonu provozuje domy a přístřešky pro migranty v nouzi. Od září 2017 se k P. McDermottovi připojil P. Henry Ponce. Ten je prvním knězem filipínské jezuitské provincie, který byl vyslán na Blízký východ.

Otec Ponce zahájil svou libanonskou misi jako asistent otce McDermotta, který sloužil jako ředitel afro-asijského migračního centra. Ale po roce se role těchto dvou mužů vyměnila. Otec McDermott to s radostí přijal a řekl otec Poncovi: „Teď jsi šéf.“

"Je mi jen osmdesát šest. Díky Bohu jsem v dobrém zdravotním stavu. Zpomalil jsem, ale i tak mohu snadno zvládnout péči o migranty. Jsem rád, že práce má budoucnost, když je tady otec Ponce,“ říká otec McDermott.

Společně a každý svým specifickým způsobem mají oba kněží otevřené srdce pro své poslání, pomáhají migrantům na cestě katolické víry a dávají jim i přes všechny okolnosti perspektivu naděje.


Zdroj/Foto: Jesuits in Europe / Lebanon.

(aro)


 odeslat článek     vytisknout článekSouvisející články
22.3.2021 Úvahy nad navrhovaným zákonem o eutanazii
18.3.2021 Podstatné prvky vzdělávání v jezuitských školách
2.3.2021 Jezuitská služba uprchlíkům požaduje důstojnější ubytování žadatelů o azyl
23.2.2021 Světový den sociální spravedlnosti
10.2.2021 Jezuité v turecké AnkařeNáš tip

Ignác hledá něco víc

komiks

V jubilejním jezuitském roce zaměřujeme svůj pohled na Ignáce, zakladatele jezuitů. Charakterizuje ho touha vytvářet v životě smysluplné věci – i přes všechny nezodpovězené otázky, pochybnosti a krize – a přitom všem zůstávat v rozhovoru…
více »


Úmysly Apoštolátu modlitby

Všeobecný úmysl Za základní práva
Modleme se za ty, kdo riskují život v boji za základní lidská práva v diktaturách, autoritářských režimech a nezřídka i v demokraciích, které prochází krizí.
Národní úmysl Děkujeme za velikonoční radost a naději v životě nás křesťanů a prosíme, abychom byli světlem světa a solí země, jak to od nás svět právem očekává.
více »

Nejbližší akce

Kněžské svěcení Petra Hrušky a Samuela Privary


více »

Nejbližší duchovní akce

ONLINE duchovní cvičení


Duchovní cvičení Anamnéza


Duchovní cvičení (nejen) pro zaměstnance Charity


Duchovní obnova pro lektory a všechny zájemce o Boží slovo v praktickém životě


více »

JESUIT.CZ © 2006 Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova, Ječná 2, 120 00 Praha 2   webmaster: Tomáš Novák   design: Jozef Murin, Lukáš Kratochvil