Články / Aktuality Dnes je 8. 8. 2022  
      English  RSS 
Aktuality
Články
Rozhovory
Názory
V médiích
Nové knihy
Dokumenty

Kdo jsme
Aktivity
Domy, kontakty
Akce

Jezuitou dnes

Kalendárium
Galerie
Online rozhovory
Humor
Kniha návštěv
Podpořte nás
Odkazy
Aktuality

         A     A     A

Exercicie na Via Transilvanica

Pátek, 19.2.2021
Rumunsko. Zkušenosti s duchovními cvičeními v Rumunsku rostou. Kromě duchovních cvičení, která proběhla kvůli pandemii online, se uskutečnila i stokilometrová cesta po Via Transilvanica.


Mezi 17. listopadem a 17. prosincem dělalo šedesát pět mladých lidí třicetidenní exercicie online, byli doprovázeni devíti duchovními průvodci. Tematicky byly exercicie zaměřeny na povolání k lásce. Každý týden se konala tři hlavní setkání: jedno se všemi účastníky, které vysvětlilo body pro meditaci, jedno ke sdílení v malých skupinách a jedno osobní s duchovním doprovázejícím. „Zakusili jsme, že Bůh může pracovat také online,“ vysvětluje P. Jani, „i když určitě upřednostňujeme osobní schůzky.“ Spolupráce dvou řeholnic, které žijí z ignaciánské spirituality, a jedné laické spolupracovnice byla velmi užitečná.

Dalším významným zážitkem byla duchovní cvičení, která se odehrávala při pěším putování transylvánskou silnicí. „Projekt existuje v Rumunsku od roku 2018,“ vysvětluje P. Jani. „Jde o to vykonat podobnou cestu, jako je ta v Santiagu, nazvanou Via Transilvanica. Je to asi tisíc kilometrů dlouhá cesta přes deset oblastí. Některé její části jsme již prošli společně s účastníky aktivit Magis v letech 2018 a 2019. Letos jsme spolu s osmi mladými lidmi prošli sedmdesát kilometrů ve čtyřech dnech, přičemž jsme se věnovali duchovním cvičením. Meditovali jsme biblické texty o setkání s Bohem na hoře. Když jsme začínali, bylo velmi mlhavo s teplotou sedm stupňů pod nulou. Když jsme došli na konec cesty, vyšlo slunce a teplota vzrostla na osm stupňů nad nulou. Ráno se dávaly body pro meditaci, potom během cesty následovala hodina ticha s možností duchovního rozhovoru při chůzi. Večer jsme slavili mši svatou. Je to skutečně povzbuzující cesta, zkušenost bohatá na naslouchání, s krásnými duchovními rozhovory, obklopená zázraky přírody.“


Zdroj/Foto: Jesuits in Europe / Romania.

(aro)


 odeslat článek     vytisknout článekSouvisející články
29.6.2022 Svědectví o putování po Ignaciánské poutní trase
28.6.2022 Pouť spolupracovníků a přátel jezuitů
12.8.2021 Užitek putování po Ignaciánské poutní trase
7.7.2021 Sté výročí zasvěcení Polska Nejsvětějšímu Srdci Ježíšovu
12.3.2021 Digitální pouť novou středoevropskou provinciíIgnaciánský rok
20.5.2021-31.7.2022
Úmysly Apoštolátu modlitby

Úmysl papeže Za malé a střední podnikatele
Modleme se, aby malí a střední podnikatelé, vážně zasažení hospodářskou a sociální krizí, našli prostředky nezbytné k pokračování svého podnikání ve službách okolí, ve kterém žijí.
Národní úmysl Za lidi na dovolených
Modleme se za všechny, kteří se vydávají na cesty za poznáním a rekreací, aby Boha nalezli v kráse přírody i vznešenosti umění.
více »

Nejbližší akce

Pouť spolupracovníků a přátel jezuitů


více »

Nejbližší duchovní akce

Duchovní cvičení pro vysokoškoláky


Duchovní cvičení, vede Mons. Pavel Posád


Liturgické exercicie pro kněze


Duchovní cvičení pro řeholní sestry všech řádů a kongregací


více »

Kalendárium

Xaver v Japonsku

První sliby na Montmartru


JESUIT.CZ © 2006 Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova, Ječná 2, 120 00 Praha 2   webmaster: Tomáš Novák   design: Jozef Murin, Lukáš Kratochvil